A felújított margitszigeti víztorony és környezete jó alkalmat teremt arra, hogy ne csak egy, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon tartott előadáson érezhesse magát jól a közönség, hanem a produkció előtt, vagy utána is el tudja tölteni kellemesen az időt egy koncerten, vagy éppen egy kiállításon.
A Shakespeare a Szigeten című tárlat remek anyagából például kiderült, hogy Németh Antal rendezésében játszották 1939 nyarán a Margitszigeten, Shakespeare Szentivánéji álom című darabját, majd a háború után az ötvenes években Major Tamás színrevitelében költözött ki a szigetre Shakespeare klasszikusa, olyan neves színészek közreműködésével, mint Ferrari Violetta, aki Herminát adta, Lysandert Gábor Miklós játszotta, Puck Mászáros Ági, Zuboly, a takács pedig Bessenyei Ferenc volt.
Kíváncsi lennék mit szóltak volna az említett rendezők, vagy színészek, ha látták volna a Margitszigeten a hétvégére időzített Szentivánéji slam komédiát. A tényleg egyedi produkció a fesztivál szervezőinek a felkérésére született a Slam Poetry Budapest csapatának a közreműködésével, a háromtagú formáció, az Amoeba kíséretével, Keszég László rendezésében.
Minden szereplő maga írta saját szövegét át a slam műfajának megfelelően, illetve születtek egymással versengő párosok, hármasok, vagy éppen négyesek. Lysander belépőjének egyik részlete például így hangzott: "Minden lányos szülő egyszer arról álmodik, hogy egyszer én leszek a veje. Ha te próbálkozol, akkor a csajoknak pont akkor fáj a feje. Egy igazi vesztes vagy, de ez itt a real East, haver, megetetem veled a veseség ízt".
Nem állítom, hogy aki most először találkozott Shakespeare drámájával, az mindig tudta követni a cselekményt, de az biztos, hogy összességében inspiráló, mulattató, parafrázis jött létre. A színpad hátterében látható vetített látványért a Kiégő Izzók alkotói feleltek, az ötletes jelmezeket a MOME hallgatói tervezték.
A hétvége fődobásnak a fesztivál szervezői a világhírű Globe Színház Hamlet című előadását szánták. Ha megnézzük magát a vállalkozást, akkor rögtön be is árazhatjuk a terméket. A tucatnyi színészből álló együttes idén áprilisban mutatta be Londonban a produkciót és terveik szerint két év alatt 205 országba elviszik. Mint el is hangzott szombaton Budapest ebben a sorozatban a 21. volt a sorban.
Lehet tehát mondani, hogy haknizik a Globe Színház, csakhogy ez azért több ennél, még ha arról azonnal le is kell mondanunk, hogy kifejezetten nekünk készült előadást kapjunk. Ráadásul el vagyunk mostanában kényeztetve, ami a Hamleteket illeti, gondoljunk csak Bocsárdi László nagyszerű sepsiszentgyörgyi előadására, vagy az Örkény Színházban látható "stadionos" Hamletre, nem beszélve a Zsótér Sándor által a színművészeti egyetemistáknak rendezett emlékezetes vizsgaprodukcióról.
A Globe Színház Hamletjénél jó érezni, olyan előadást akartak, amely bárhol a világon eljátszható, európai konszolidált szabadtéren, vagy éppen egzotikus tengerparton egyaránt. A díszlet ebből következően a vándor színjátszás alapelemeit használja. Szárítókötélre erősített függöny, utazóládák, deszkák jelenítik meg a helyszíneket.
A színészek, akik maguk zenélnek végig, már az előadás elején kapcsolatba kerülnek a nézőkkel, párbeszédbe elegyednek velük. Ez a közvetlenség, könnyedség végig jellemzi a játékot, miközben a színészi játékmód egyáltalán nem olcsó eszközökre épít, inkább az igényességre és a humor kiaknázásra. A szakma igényes művelőiről van szó, de mégis megmaradnak a mű hűséges, korrekt tolmácsolásánál, ennél nem nagyon lépnek túl.
Közben formátumos alakításokra is telik, Ladi Emeruwa Hamletként, Rawiri Paratane Poloniusként, John Dougall Claudisként, Amanda Wilkin Horatioként bizonyítja talentumát. Vannak, akik kényszerűségből több szerepet is játszanak, de ez nem akasztja meg az este ritmusát.
Találékony, szellemes rendezői megoldásokkal, a nem váltásokat is alkalmazva - Dominic Dromgoole és Bill Buckhurst jóvoltából - születnek meg a figurák. Az előadás végén Ophelia sugallatára a halottak feltámadnak, mindenki vidáman mehet haza. A játszók pedig készülhetnek a világkörüli turné, következő állomására.