X_Foci VB 2014;Olaszország;Balotelli;Buffon;Uruguay;Suárez;

2014-06-25 07:20:00

„Megérdemelten estünk ki”

„Szomorú nap ez a csapatnak, a nemzetnek. Elbuktunk. Talán túlságosan is nagy reményeket éltettünk magunkban, miután jól kezdtük a világbajnokságot. Aztán a következő két meccsen gólt sem rúgtunk, kevés volt a csapatban az elképzelés. Megérdemelten estünk ki” – ez a szinte tényszerű értékelés Gianluigi Buffontól, az olasz csapat kapitányától hangzott el az Uruguay-Olaszország mérkőzés után. Attól a Buffontól, aki szenvedélyességéről ismert és akin az említett két vesztes mérkőzésen nem múlott semmi.

A 142-szeres válogatott kapus szerint nem kell lerombolni az elért eredményeket, higgadtan kell értékelni a történteket. Elutasította azokat a véleményeket, hogy a csapat néhány kulcsembere megöregedett. Úgy vélte, hogy a „szenátorok húzták most is az igát”.  És ha belegondolunk, Pirlo, Barzagli, Chiellini teljesítményét látva, nem tudunk neki nem igazat adni. Csatlakozott Buffonhoz Daniele De Rossi, aki sérülés miatt nem játszhatott Uruguay ellen, még keményebben fogalmazva: „Igazi férfiakra van szükség, nem pedig imázs-emberekre”, kimondatlanul is Balotellire utalva. A  2006-os vb-győztes csapat két tagja is elismeri a mexikói játékvezető „negatív” ténykedését, mindketten egyetértettek abban, hogy „nem szabad alibit keresniük.”

Giorgio Chiellini viszont minden dühét a bíróra zúdította, szerinte ő döntötte el a mérkőzést Marchisio „nevetséges” kiállításával, és azzal, hogy úgy tett, mintha nem látná, amint Suárez beleharapott az ő vállába. „Kezdettől fogva ellenünk fújt, csak így lehetett bennünket kiejteni” – mondta a kemény hátvéd.

Ezzel szemben máris vállalta a felelősséget és bejelentette lemondását Cesare Prandelli. „Én találtam ki a taktikát és az nem bizonyult nyerőnek” – mondta a szakvezető, aki két éve EB-döntőbe vezette csapatát. Prandelli külön megjegyezte, hogy Balotelli beválogatása is az ő felelőssége, egy olyan játékosé, akiről soha nem lehet tudni, hogy éppen milyen kedve van. A szövetségi kapitány azért szintén odaszúrt a bírónak, mert szerinte egy ilyen parázs hangulatú mérkőzésbe beleférnek  a kemény összecsapások, így viszont az emberhátrány döntően befolyásolta a meccs kimenetelét.

Ugyancsak bejelentette távozását Giancarlo Abete, az olasz szövetség elnöke, aki viszont reményét fejezte ki, hogy Prandelli, akivel a vb előtt 2016-ig szerződést hosszabbítottak, meggondolja magát.

„Csúf Itália” címmel írt az 1-0-ra elveszített meccsről a La Repubblica. Bár a lap is nehezményezi Marchisio kiállítását, ami után az azzurrik több mint fél órát 10 emberrel játszottak, továbbá azt, hogy a bíró szemet hunyt  Suárez harapása felett (az ügyben a FIFA vizsgálatot indított), tárgyilagosan elismerte, hogy az olasz csapat túlságosan a védekezésre koncentrált, gyakorlatilag nem lőttek kapura és a vereségtől való rettegés nem is eredményezhetett mást. A La Repubblicán elindított on-line szavazás is azt mutatja, hogy az olasz szurkolók nem vesztették el realitás-érzéküket: a kiesés okai között első helyen ugyan Prandellit jelölik meg (38%), a második helyen viszont a csapat összességét (27%) és csak 7% fogja a bíróra a történteket.

Többé- kevésbé hasonlóan vélekednek a La Stampa olvasói is, ott Prandellit 30, a teljes csapatot 26 % tartja vétkesnek, viszont 19% úgy véli, hogy túlságosan sok a külföldi a Serie A-ban. Érdekes e véleményt összehasonlítani 1966-tal, amikor az olaszok szintén búcsúztak a csoportkörben (Észak-Koreától kaptak ki szégyenszemre), és akkor másfél évtizedig nem engedtek külföldi játékost Olaszországba szerződni. Igaz, hogy 1970-ben az azzurrik vb-döntőt játszottak, de 2006-ban is világbajnokok lettek, pedig akkor sem volt kevesebb idegen Olaszországban, mint jelenleg, sőt, nagyobb sztárok futballoztak ott…

A Corriere della Sera a két csatáron, Balotellin és Immobilén veri el a port. „Fel kéne pofozni” – írja a lap „Supermarióról”, akinek legemlékezetesebb megmozdulása az volt, hogy szinte felugrott az ellenfele nyakára, amiért sárga lapot is kapott. A gólkirálynak némi felmentést ad azzal, hogy „nyomasztotta a felelősség”, de ez sem mentség arra, hogy semmit sem mutatott abból az agresszivitásból, amely jellemző volt rá egész idényben.

A La Gazzetta dello Sport máris találgatja, hogy ki lesz Prandelli utóda. A legesélyesebbnek Roberto Mancinit tartják, aki korábban az Inter, a Manchester City, legutóbb a Galatasaray edzője volt, de szóba jött a Milantól tavasszal elküldött Massimiliano Allegri is. A lap azt is hangsúlyozza, hogy a szövetségi kapitány lemondásában azok a politikai támadások is közrejátszottak, amelyek őt érték „csillagászati” összegű szerződése miatt. „Teljes csőd” – írja meccstudósításában a lap. A játékosok közül csak Buffont magasztalja, szemben a minősíthetetlen csatárkettőssel. „Balotelli legrosszabb énjét mutatta” – írta a Gazzetta, és még azt is felrótta a „fenegyereknek”, hogy amikor a meccs után a doppingvizsgálatra küldött Pirlóra vártak a többiek, hogy meghallgassák a válogatottságról leköszönő karmester búcsúszavait, ő otthagyta őket és felült a buszra….

A sportlap hosszasan foglalkozik Suarez legújabb „vámpírtettével”, tekintettel arra, hogy az uruguay-i csatár már többször ragadtatta magát hasonló cselekedetekre, hollandiai és angliai pályafutása során egyaránt. A sportlap megszólaltatta a sértett Chiellinit is, aki szerint a FIFA meg fog Suáreznek kegyelmezni, mert „sztárokat akarnak látni a pályán.” Közben a világhálón már terjednek azok a mémek, amelyek a harapós támadót Drakulának, vagy Hannibal Lechternek ábrázolják…

Az uruguay-i hírportálok természetesen hőstettként számolnak be a „Celeste” győzelméről és érdekes módon ők sem elégedettek a bíróval: egy 11-est kérnek számon rajta Cavani lerántásáért, és szerintük Balotelli megmozdulása pirosat érdemelt volna. Szó, ami szó, van némi igazuk…Az El Observador Julius Caesart idézi: Jöttem, láttam, győztem, de hibásan írja a latin mondást „veni, vidi, vinci”-nek, „vici” helyett. A Corriere sovány vigaszként nem hagyja szó nélkül ezt a műveletlenséget…