Európai Bizottság;Bulgária;bankrendszer;politikai válság;előrehozott parlamenti választás;Plevneliev;

2014-07-01 07:40:00

Bankpánik Bulgáriában

Jelentős, 1,7 milliárdos hitelt kap a bolgár bankrendszer azután, hogy pénteken a betétesek megrohamozták a pénzintézeteket. A súlyos pénzügyi helyzet politikai válsággal párosul. Augusztus 6-tól ideiglenes kormány vezetheti az országot az október 8-án esedékes előrehozott parlamenti választásig.

Szófiában az utóbbi napokban a politikai és gazdasági élet képviselői azzal voltak elfoglalva, hogy a lakosságot nyugtatgassák, s azt hangoztassák, nincsenek veszélyben megtakarításaik. Rosszen Plevneliev elnök azt közölte, senkinek sem kell aggódnia a pénze miatt. A bankok tegnap valóban normális rendben működtek.

Az államdő azt állította, „bűnözők” hamis információk terjesztésével akarják arra kényszeríteni az embereket, hogy megostromolják a bankokat, s kivegyék betéteiket. A pánik azután tört ki, hogy megroppant az ország negyedik legnagyobb pénzintézete, a Corporate Commercial Bank (Corpbank), miután vezetése gyanús ügyleteket hajtott végre. Ezt követően a jegybank vette át az irányítást felette.

Bulgária polgárai azonban nem nyugodtak meg az állam lépését követően sem, s elterjedt a híre, hogy az egész bankrendszert összeomlás fenyegeti. Pénteken tömegesen ostromolták meg a pénzintézeteket. Elsősorban a First Investment Bank fiókjainál alakultak ki kígyózó sorok.

Néhány óra leforgása alatt 800 millió leva (403 millió euró) betétet vettek ki onnan. A jegybank ezután riadót fújt azt állítva, összehangolt támadást indult a teljes bolgár bankrendszerrel szemben. Eddig hét személyt vettek őrizetbe.

Állítólag SMS üzenetekben "riogatták" a betéteseket, felszólították őket arra, ha nem akarják elveszíteni megtakarított pénzüket, azonnal keressék fel a legközelebbi bankfiókot, s vegyék ki onnan tőkéjüket. Egy Ruszéban elfogott férfi pedig a Facebookon terjesztett rémhíreket. Plemen Oreharszki miniszterelnök is igyekezett lehűteni a kedélyeket azt állítván, semmi ok az aggodalomra.

A nyomozás szerint a "rémhírkeltés" mögött egy Globel Markets nevű cseh befektetési alap állt, amely - szófiai közlés szerint - a bolgár bankok "állítólagos likviditási problémáiról" értesítette az ügyfeleket.  Bár Szófia gazdasága nincs éppen irigylésre méltó helyzetben, szakértők szerint bankrendszere viszonylag stabil. Ennek azonban némiképp ellentmond, hogy tegnap az EU 1,7 milliárd eurós gyorssegélyt szavazott meg a bolgár bankrendszer megmentésére.

Az Európai Bizottság azonban hangoztatta: a bolgár bankok elég tökével rendelkeznek. A nemzeti valutát, a levát egyébként már évekkel korábban az euróhoz kötötték. Ugyanakkor Bulgáriában egy szikra is elég lehet ahhoz, hogy a pénzükért aggódó befektetők hamar térdre kényszerítsék a bankrendszert. Sokan emlékeznek még a kilencvenes évek válságára, amikor összeomlott a bankszektor, s 14 pénzintézet jelentett csődöt.

A pénzügyi válság a politikában is messzemenően érezteti hatását. Plevneliev elnök bejelentette a parlament feloszlatását, amely augusztus 6-án tartja utolsó ülését. A jelenlegi, szocialisták, valamint a török kisebbség alkotta kormány várhatóan július 25-ig távozik a hatalomból.

Augusztus elejéig azonban még fontos törvényeket kell elfogadni a bankszektorról. Szergej Sztanisev kormányfő azt közölte, a kabinet legfontosabb feladata a bankrendszer stabilizálása. Bojko Boriszov, a jobboldali ellenzéki párt, a Gerb elnöke, volt kormányfő lemondásra szólította fel a bel- és a pénzügyminisztert, mert szerinte nem urai a helyzetnek. A kormányzó szocialisták viszont azt közölték, Boriszov destabilizálja Bulgáriát.