Romániában a rendszerváltozás után gyakori volt, hogy honatyák családtagjaikat alkalmazták képviselői irodájukban. Ezt az elmúlt években kezdték büntetni, a korrupcióellenes törvények szigorítása után.
A képviselő ellen tavaly szeptemberben emeltek vádat. Máté András Levente akkor politikai indítékú eljárásnak nevezte az ellene kezdett pert, és ártatlannak vallotta magát. Álláspontja szerint megalapozatlan az ügyészségi gyanúja, mert a törvény a közalkalmazottakra vonatkozik, ő pedig parlamenti képviselőként nem tartozik ebbe a kategóriába. Azt is hozzátette, nem ő, hanem a parlament kötötte a munkaszerződést a feleségével.
Az első fokú ítélet szerint a bíróság 2700 lej (189 ezer forint) perköltség megtérítésére kötelezte a törvényhozót. Emellett két év és hat hónap próbaidőt állapított meg, de mellékbüntetést is kiszabott, így a képviselő nem gyakorolhatja választói jogát, és nem tölthet be választott, illetve hatósági funkciókat.
A képviselő ellen az úgynevezett országos feddhetetlenségi ügynökség (ANI)kezdeményezte az eljárást. Ez az ügynökség a törvényhozók, közalkalmazottak, bírák, ügyészek, önkormányzati képviselők és egyéb köztisztséget betöltő személyek esetében a tisztségbeli és az érdekbeli összeférhetetlenség vizsgálatára hivatott. Az ANI által jelzett eseteket az ügyészség is megvizsgálja és lefolytatja a nyomozást.
A vád szerint a frakcióvezetőnek azt róják fel, hogy 2010 márciusától közel tíz hónapon át foglalkoztatta feleségét parlamenti irodájában. A politikus aláírásával felesége tíz hónap alatt összesen 5500 lej (384 ezer forint) fizetést kapott a parlamenttől.