Alkotmánybíróság;takarékszövetkezetek;érdekvédelem;

2014-07-04 08:09:00

Elvonási tünetek

Döntött az Alkotmánybíróság (Ab). A testület szerint két kisebb jelentőségű pont kivételével, elutasította a takarékszövetkezetek érdekvédelmi szövetségének és több mint száz magán részvénytulajdonosnak a beadványát, amelyben alaptörvénybe ütköznek tartották a takarékszövetkezetekről tavaly hozott törvényt, amely gyakorlatilag államosította a magántulajdonukat. A volt Fideszes országgyűlési képviselőkkel is feltöltött Ab azonban nem találta alaptörvény ellenesnek a jogszabályt, rábólintva az einstandra - közérdekre hivatkozva .

A takarékok már a kezdetektől kézzel-lábbal tiltakoztak az olyan államilag kierőszakolt kényszerintegráció ellen, amelyben gyakorlatilag megszűnt a magántulajdonosok önkéntes szerveződésén alapuló önállósága. A fő érve az volt a kormányzatnak, hogy "meg kell segíteni" a takarékokat, "stabilizálni kell" őket, "megvédve a tulajdonosok és a betétesek érdekeit". Valami olyasmi történt, mint a magánnyugdíj-pénztárak vagyonával: megvédte tőlünk, azaz elvette és elköltötte a kormány.

Pedig a takarékok biztos lábakon álltak, kimaradtak a devizahitelezésből és a magyar pénzintézeti rendszer egyik legstabilabb szervezetét alkották. A szakemberek persze tudták, hogy a kormányfő egyik mániájának a megvalósításáról volt szó: a hazai bankrendszer legalább 50 százaléka legyen magyar kézben - mondotta volt egyszer Orbán Viktor. Azt már nem tette hozzá (legalábbis nyilvánosan), hogy azok baráti kezek legyenek. Vannak akik úgy érvelnek, az unióban sem szent a magántulajdon, rendkívüli helyzetekben, közérdekből az államnak joga van azt elvenni. Ebben az esetben is, mint számos más alkalommal, a "közérdek" erősen hajaz a Fidesz közeli nagytőkések érdekeire.

A takarékok megrendszabályozása után államosították a Takarékbankot, méghozzá úgy, hogy szakértői becslések alapján rendkívül kedvező áron juthatott hozzá a bank papírjaihoz az állami tulajdonú Magyar Posta és a Magyar Fejlesztési Bank. Az Ab határozata után pedig már semmi akadálya, hogy az FHB érdekeltségi körébe tartozó Magyar Takarék Zrt. alaposan bevásárolhasson a Takarékbankból, amit már nem kell "megvédeni".