Németország;kémbotrány;Frank-Walter Steinmeier;NATO-beli szövetségesek;kettős ügynök;

- Berlin Washington ellen kémkedhet

Németország akár NATO-beli szövetségesei, köztük az Egyesült Államok ellen is kémkedhet a jövőben. Ez lehet a következménye a legújabb kémbotránynak, melynek során kiderült, hogy egy kettős ügynök férfi értékes dokumentumokat adott át a CIA-nak, s az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) németországi tevékenységét is feltáró berlini parlamenti bizottság tevékenységéről is iratokat szolgáltatott ki.

A 31 éves mozgásképtelen férfi ügye miatt a Bild napilap szerint Thomas de Maiziere belügyminiszter arra utasíthatja a titkosszolgálatot, hogy ezentúl az Egyesült Államok után is kémkedjen. A kereszténydemokrata miniszter már azt sem zárja ki, hogy a kémtevékenységet Nagy-Britanniára és Franciaországra is kiterjesztik. A kancellária utasításának megfelelően Németországban eddig nem folytattak kémtevékenységet a szövetségesek után.

Ugyanakkor a kémelhárítás szakértői már a legújabb botrány előtt szorgalmazták, hogy a partnerországokkal szemben a „kémfronton” is keményebben kell fellépni. A Bild szerint ezt a határozottabb fellépést már a CDU-n belül is támogatják. Stephan Mayer, az uniópártok keresztényszocialista belpolitikai frakcióvezetője szerint „jobban figyelemmel kell követnünk úgynevezett partnereinket”.

Aggodalmának adott hangot az eset kapcsán a kínai látogatáson tartózkodó Angela Merkel. A kancellár azt közölte, ha bebizonyosodnak a feltételezések, az azt jelentené, az amerikai titkosszolgálat visszaélt a németek bizalmával. A kancellár rendkívül súlyos esetről beszélt, amelynek nincs sok köze a bizalomra épülő együttműködéshez.

Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is keményebb fellépést szorgalmazott az amerikaiakkal szemben. Mint mondta, ha igaznak bizonyulnak a hírek, akkor az ügyön nem lehet csak úgy egyszerűen túllépni. A további lépések a nyomozástól is függnek.

Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter németországi látogatása során a Der Spiegelnek adott interjújában bocsánatot kért Angela Merkeltől amiatt, mert az NSA lehallgatta a kancellár mobiltelefonját.

Egyházfővé választása óta első ízben fogadta a Vatikánban papok által elkövetett szexuális visszaélések áldozatait Ferenc pápa. Hat áldozattal beszélgetett. A magánkihallgatással is jelezni kívánta: komolyan gondolja a papok által elkövetett szexuális visszaélések ügyeinek feltárását.