Noha Orbán hallgat, s vélhetően annak örülne a leginkább, ha csendben, "fű alatt" avathatnák a sokak jóérzését sértő szobrot, erre aligha van esély.
Csaknem 90 napja tartanak ki azok a civilek, akik az emlékmű ellen demonstrálnak. S noha újabb és újabb rendőrségi eljárások indulnak a békés tüntetők ellen, a szervezők szerint ezzel nem tudja megfélemlíteni a hatalom a demonstrálókat.
A tiltakozók körében eddig is elismert közéleti személyiségek jelentek meg, a sor pedig a múlt héten folytatódott, amikor Majtényi László volt ombudsman is a helyszínen fejezte ki szolidaritását a civilekkel, majd Lakner Zoltán politológus és Esterházy Péter író szólt a tömeghez.
A Szabadság téri civilek egyébként több mint ezer aláírást is összegyűjtöttek. Az online petíció azt követeli: a jelenlegi kormány ne legyen jövőre a holokauszt emlékezetéért felelős nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) soros elnöke.
Megírtuk, az Orbán-kabinet "elbukhatja" a IHRA elnökségét, amit Magyarország jövőre venne át Nagy-Britanniától. A szervezet 30 másik tagállama közül több is tiltakozik, éppen az Orbán-kormány emlékezetpolitikája és az emlékmű miatt. Az Egyesült Államok 30 zsidó származású kongresszusi képviselője is bírálta az emlékmű tervét Orbánnak írt levelében.