tiltakozás;Szabadság tér;megszállási emlékmű;Havasi Bertalan;

- Továbbra is hallgatnak az emlékműről

Több mint hat hete nem válaszol Havasi Bertalan a Népszava megkeresésére a Szabadság téri emlékmű felavatásával kapcsolatban. A kormányfő sajtófőnöke a lapunk által tegnap ismét feltett kérdésre sem reagált, pedig írásban azt tudakoltuk Havasitól, mikor tervezi átadni a vitatott emlékművet Orbán Viktor kormányfő.

Noha Orbán hallgat, s vélhetően annak örülne a leginkább, ha csendben, "fű alatt" avathatnák a sokak jóérzését sértő szobrot, erre aligha van esély.

Csaknem 90 napja tartanak ki azok a civilek, akik az emlékmű ellen demonstrálnak. S noha újabb és újabb rendőrségi eljárások indulnak a békés tüntetők ellen, a szervezők szerint ezzel nem tudja megfélemlíteni a hatalom a demonstrálókat.

A tiltakozók körében eddig is elismert közéleti személyiségek jelentek meg, a sor pedig a múlt héten folytatódott, amikor Majtényi László volt ombudsman is a helyszínen fejezte ki szolidaritását a civilekkel, majd Lakner Zoltán politológus és Esterházy Péter író szólt a tömeghez.

A Szabadság téri civilek egyébként több mint ezer aláírást is összegyűjtöttek. Az online petíció azt követeli: a jelenlegi kormány ne legyen jövőre a holokauszt emlékezetéért felelős nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) soros elnöke.

Megírtuk, az Orbán-kabinet "elbukhatja" a IHRA elnökségét, amit Magyarország jövőre venne át Nagy-Britanniától. A szervezet 30 másik tagállama közül több is tiltakozik, éppen az Orbán-kormány emlékezetpolitikája és az emlékmű miatt. Az Egyesült Államok 30 zsidó származású kongresszusi képviselője is bírálta az emlékmű tervét Orbánnak írt levelében.

Úgy egy éve szinte teljesen rászoktam a digitális Népszavára. Már azelőtt is megkaptam minden reggel, és ha nem jutottam papírújsághoz, ezt olvastam. Lassan ötven éve olvasok rendszeresen hírlapokat, és bizony bennem is az kelt jó érzést, ha az újság papírból van.