A lépfenefertőzés ügye egyértelműen bizonyítja, milyen következményekkel jár, hogy a Fidesz-kormányzat szétverte a korábbi állategészségügyi rendszert, amelyet alárendelt a megyei kormányhivataloknak, ahol így - a baráti alapon földhöz jutott, hozzá nem értő bérlőkkel együttműködésben - most már életveszélyes korrupciós összefonódás tapasztalható - emelte ki lapunknak nyilatkozva Gőgös Zoltán szocialista szakpolitikus.
Ez történt Tiszafüreden is. Egy 2012-ben agrárportfólióval kibővült cég mindenféle szakértelem nélkül elkezdett hízómarhákat tartani. Miután a cégtulajdonos hithű fideszes, jó barátja a miniszternek csaknem 300 hektár legelőhöz jutott, 25 millió forint támogatással együtt. A szakma összes szabályát megszegve az állítólag a román határ közeléből származó állatokat azonnal legelőre engedte.
Miután észlelte, hogy az állatai megbetegedtek, kettőt feketén levágott, majd a húst eladta a szintén fideszes Nemzeti étteremnek, amely közétkeztetési szerződésen keresztül gyerekeket is megetetett a hússal. Miután az elhullásnak indultak az állatok, kitört a pánik, napokig titkolták a dolgot, a szintén hithű állatorvos közreműködésével, majd amikor a polgármester megunta ezt a felelőtlenséget, elkezdték az ügyet bagatellizálni.
Megállapították, hogy minden állat honosítása rendben van, de azért csak előkerült egy fülszám nélküli tenyészbika a dögkútból. A Fazekas Sándor miniszter pedig elkezdte az ellenzéket szapulni, hogy politikai előnyöket akar kovácsolni az ügyből, ahelyett, hogy levonta volna a következtetést és lemondott volna.
Az Együtt-PM név szerint is megemlíti a vállalkozót: a szakminiszter úgy tesz, mintha sem Nagy Józsefhez, sem az állategészségügyi és az élelmiszerbiztonsági hatósághoz nem lenne köze.
Tiszafüreden mindenki ismeri Nagy József nagyvállalkozót: ő az, aki minden pályázaton nyer – legyen szó földbérletről vagy fejlesztési támogatásról –, aki mindig számíthat rá, hogy új szerzeményeit Fazekas Sándor személyesen avatja fel, és aki nélkül ritkán van fideszes rendezvény (általában szintén Fazekas részvételével) a környéken.
A kormánypárt kitüntető figyelmét és a kormányzati kapcsolatok kézzelfogható előnyeit élvező emberről van szó, akinek egzisztenciája, vagyonosodása aligha független a politikai szimpátiáitól.
Elismerte felelősségét a fertőzött húst megvásárló és azt a közétkeztetésben felhasználó Hableány Bt. igazgatója az ellene folyó eljárásban, s remélik, néhány hét múlva újra megnyithat a vendéglő - közölte az igazgató ügyvédje keddi sajtótájékoztatóján, a szakhatóság által bezáratott tiszafüredi Nemzeti Étteremben.
Szabó Ottó, a tiszafüredi székhelyű bt.-t vezető Ábrahám Tamás védője, egyben a vállalkozás jogi képviselője elmondta: a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság két gyanúsított ellen folytat közvádas eljárást az ügyben. Ábrahám Tamás magánszemélyként e büntetőeljárás egyik gyanúsítottja.
Az ügyvéd hangsúlyozta: ügyfelét nem szándékosan elkövetett bűncselekménnyel, hanem ártalmas közfogyasztási cikk gondatlan forgalomba hozatalának vétségével gyanúsítják. Az ügyvéd közölte: a cégvezető elismeri felelősségét abban, hogy hatósági bizonyítvány nélkül vásárolt marhahúst.
Állítása szerint ugyanakkor ezt jóhiszeműen tette, annak tudatában, hogy állatorvos látta az árut. Hozzátette, hogy mivel ügyfele együttműködött a hatóságokkal és mindenben segítette az ügy felderítését, megítélésük szerint nem kell tartania büntetőjogi felelősségre vonástól.
Még szombaton lépfene kórokozóját mutatta ki egy Heves megyei házi vágásból származó marhahúsból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága, amit hétfő este hoztak nyilvánosságra. A marhahús a járványügyi nyomozás szerint nem került be a közfogyasztásba, és az eset nem áll összefüggésben a Tiszafüredhez kötődő lépfenés megbetegedéssel - közölték.
A fertőzött állatból származó húst a hatóság begyűjtötte és megsemmisítette. Egy embert Gyöngyösön bőrlépfene tüneteivel kezelnek, ő a fertőzött szarvasmarha húsának darabolásakor sérült meg. A népegészségügyi szolgálat megkezdte a hússal érintkezők antibiotikumos megelőző kezelését, a velük egy háztartásban élők figyelmét pedig felhívta a betegség tüneteire.
A lépfene gyanújával kezelt nyolc beteg egyike kedden elhagyta a debreceni Kenézy Gyula Kórházat, s a többiek is jó általános állapotban vannak, ők a szükséges antibiotikum kezelés befejeztével mehetnek haza.