Szijjártó Péter;ATV;külképviseletek;visegrádi országok;Ara-Kovács Attila;

2014-07-10 07:34:00

Szijjártó Péter lehetetlen küldetése

Szakértők elképzelhetetlennek tartják, hogy egy ország külképviselete fontos nemzetközi szervezetek feladatkörét is ellássa, amint arra Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár egy a napokban megjelent interjújában utalt. Arról ugyanakkor megoszlik a véleményük, ésszerű lenne-e egységesíteni a nagykövetségeken zajló munkát.

Szijjártó Péter az említett interjúban azt is közölte, sokkal hatékonyabb lesz az új, nagyköveteket érintő rendszer, mert a külgazdasági szakdiplomácia és a nemzetközi magyar kulturális intézményrendszer is a külügyminisztériumhoz tartozik. "Eddig a rendszer széttagolt volt, ebből fakadóan nem volt teljesen hatékony. Mindeddig az egy nagykövetségen dolgozó diplomatákat három, olykor négy minisztériumból is instruálták.

A nagykövet megkapta az utasítás a külügyből, a külgazdasági szakdiplomata a nemzetgazdasági tárcától, a kultúrattasé az EMMI-ből, a mezőgazdasági attasé pedig az agrárminisztériumból. A nagykövetségek tehát nem tudták teljesen egységes irányítási rendben és egységes szemléletben végezni a munkájukat" - fejtette ki.

Nem ért egyet Szijjártó Péterrel Ara-Kovács Attila. Mint mondta, az eddigi rendszerrel semmi gond sem merült fel, teljességgel működőképes volt. Legalábbis egy olyan államban, amely nem a diktatúrákat idézi, ott ez teljesen magától értetődő - fűzte hozzá. Ugyanakkor emlékeztetett arra, a külföldre akkreditált magyar nagyköveteknek egészen más a feladatuk.

Magyarázniuk kell a budapesti kormány bizonyítványát, reagálniuk kell a Magyarországról megjelent újságcikkekre. Mint mondta, ilyenre korábban nem volt példa. A volt diplomata mindemellett kifejtette, a működésben azért sem lehetett fennakadás, mert az egyes témaköröknek megvan a saját felelőse egy külképviseleten belül.

A mezőgazdasági kérdésekkel az agrárattesé, a katonai témákkal a honvédelmi attasé foglalkozik, s természetesen külön szakember intézi a gazdasággal kapcsolatos témákat. A szakértők munkája jól össze volt hangolva, ezért is értelmetlen Szijjártó felvetése. Nem teljesen látja így Balázs Péter.

A volt külügyi tárcavezető ugyanis lát igazságot abban, hogy a nagyköveti rendszer túlságosan is széttagolt, szerteágazó. Ezzel kapcsolatban szintén megemlítette, hogy különválasztották egymástól a külpolitikai, a külgazdasági kérdéseket, s külön szakmai vezetése van a kulturális és agrárügyeknek.

Úgy vélte, az ésszerűsítés indokolt lehet egészen addig, amíg ez az adott külképviseleteken nem vezet torzuláshoz. Hozzátette, a szakmai kapcsolatot meg kell tartani az anyaintézményekkel. Példaként említette a Balassi Intézetet, amely a magyar művelődés nemzetközi kapcsolatrendszerének nemzeti intézménye.