A Spiegel értesülései szerint a kém a katonai elhárításnál tűnt fel. Egy katonáról van szó, aki a berlini védelmi minisztérium kötelékében dolgozott. Amikor megalapozottá vált a gyanú, hogy titkos információkat adott át az amerikai titkosszolgálatnak, az ügyészség közbelépését kérték.
Az újabb kémügy igen kellemetlen Washington számára. Az Egyesült Államoknak már az előző kémügy miatt sem lesz könnyű visszanyernie Németország bizalmát. Múlt héten derült ki, hogy egy német kettős ügynök Berlin után kémkedett, s 25 ezer euró ellenében több mint kétszáz dokumentumot adott át a CIA-nak.
A Spiegel értesülései szerint John Brennan, a CIA vezetője is felhívta a német kancellári hivatalt. A közte és a kancellária titkosszolgálati koordinátora, Klaus-Dieter Fritsche közötti beszélgetésről nem közöltek részleteket. John Earnest, Barack Obama elnök szóvivője ugyanakkor sajtótájékoztatóján elismerte, titkosszolgálati szinten megtörtént az első kapcsolatfelvétel Washington és Berlin között, a cél, hogy "megoldják a felmerült problémákat".
A Spiegel szerint az amerikaiak alulbecsülték, milyen károkat okoztak az amerikai-német viszonyban. Fontos üzenete van annak is, hogy Angela Merkel hétfőn éppen kínai látogatása során beszélt "súlyos ügyről". Az amerikai politikusok közül elsőként John McCain republikánus szenátor, volt elnökjelölt szólalt meg.
Elmondta, sajnálatos ügyről van szó, károkat szenvedett a két ország viszonya. Nyitott kérdésnek nevezte, mikor avatták be a kémügybe a Fehér Házat. Hivatalos közlések szerint Barack Obamát nem értesítették, s állítólag James Clapper amerikai hírszerzési igazgatónak sem tudott az esetről.