Izrael;Hamász;Gázai övezet;Mahmúd Abbász;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

2014-07-14 07:36:00

Messze még a tűzszünet

Elutasította a Hamász az egyiptomi tűzszüneti javaslatot, amelynek értelmében negyven órára felfüggesztették volna a harcokat. A kairói közvetítéssel kidolgozott ajánlatra Izrael rábólintott volna, a palesztin szervezet azonban nem. Vasárnap minden korábbiaknál távolabbi célpontok ellen indította rakétáit a Hamász, Izrael evakuálásra szólította fel az észak-gázai palesztin lakosságot, s folytatta a légicsapásokat.

Több nemzetközi próbálkozás is történt a hétvégén az izraeli-palesztin tűzszünet tető alá hozására, ám nem jártak sikerrel. Egyhangúan elfogadott határozatban tűzszünetre szólított fel az ENSZ Biztonsági Tanácsa is. Az egyiptomi titkosszolgálat a Hamász politikai hivatalának elnökhelyetteséhez juttatta el a tűzszüneti javaslatot, de a terrorista szervezet katonai szárnya visszautasította a fegyvernyugvást, s folytatta a rakétatámadásokat.

Tony Blair volt brit kormányfő, közel-keleti megbízott szombaton Abdel Fatah al-Sziszi egyiptomi elnökkel tárgylat a tűzszünetről, Kairó a 2012 novemberi, a Felhőoszlop hadműveletet lezárt tűzszünet újjáélesztését javasolta volna.  A gázai tűzszünetről tárgyaltak egyebek mellett a nagyhatalmak külügyminiszterei vasárnap Bécsben.

William Hague, a brit diplomácia vezetője a megbeszélések előtt hangsúlyozta, Izraelnek jogában áll megvédenie magát a palesztin rakétatámadásoktól. Hague szombaton Mahmúd Abbász palesztin elnöknek és Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszternek is aggodalmát fejezte ki telefonon a harci cselekmények miatt.

Két éve a legsúlyosabb harcok folynak a Gázát uraló Hamász és Izrael között. A Hamász rakétatámadásaira válaszul indított izraeli offenzíva hatodik napján, vasárnap tovább folytatódtak az izraeli légicsapások. Az izraeli hadsereg felszólította a Gázai övezet északi részén élő palesztínokat, hogy hagyják el otthonaikat. Vasárnap délig mintegy négyezer embert evakuáltak, legtöbben az ENSZ menekültügyi főbiztosságának táboraiban kerestek menedéket.

Erez határátkelőhelynél megkezdődött a kettős állampolgárok evakuálása. A mintegy 800 külföldi útlevéllel rendelkező palesztin, köztük háromszáz amerikai állampolgár kimenekítése két-három napot vehet igénybe. Az izraeli vezérkari főnök már pénteken bejelentette, hogy minden készen áll a szárazföldi offenzíva megindítására, csak a politikai döntésre vártak. Ezt vasárnap Moti Almoz altábornagy, a fegyveres erők szóvivője is megerősítette.

Az izraeli haditengerészet különleges egységei vasárnapra virradóra rövid időre beléptek a Gázai övezet területére, a kommandósok egy határközeli rakétabázist rohamoztak meg, ahonnan rendszeresen nagy hatótávolságú rakétákkal lőtték Izraelt, jelentette az izraeli rádió. Egy izraeli harci gép a gázai rendőrfőnök házát bombázta, a támadás során egy közeli mecsetet is találta ért, legalább 18 ember veszítette életét.

Két Hamász rakétát fogott el az izraeli Vaskupola rendszer Tel Aviv fölött vasárnap délután. Előzőleg légiriadó volt a Ben Gurion repülőtérnél is, a légikikötőt eddig még nem érte rakétacsapás, a gépek menetrendszerűen indultak. Megszólaltak tegnap a szirénák Haderánál, Binjaminánál, Zihron Jaakovnál a Jerusalem Post jelentése szerint. Egy Gázából indított rakéta minden korábbinál mélyebbre hatolt be Izrael területére, Naharija térségébe, nem messze a libanoni határtól. Gázából a múlt héten több mint 700 rakétát lőttek ki Izraelre.

Az izraeli légicsapások hatodik napján palesztin források szerint már több mint 160-an veszítették életüket Gázában, több mint ezren megsebesültek. Az izraeli légierő a hadműveletek kezdete óta több mint 1200 légicsapást hajtott végre, palesztin terrorista célpontok ellen. Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy a polgári lakosságot használja "emberi pajzsként" rakétabázisai álcázására, mecsetekben, iskolákban, lakóterületeken helyezi el fegyvereit, ezért a nagyszámú civil áldozatokat.