egészségügy;államtitkár;kórházak;források;adósságállomány;Zombor Gábor;

2014-07-15 07:05:00

Messze az egészségügyi többletforrás

Nem lesz fizetős az egészségügy, vagy mégis az lesz, de akkor a "betegek döntik majd el" - nagyjából így foglalható össze, amit Zombor Gábor a Népszabadságnak mondott a rezidensszövetség azon javaslatáról, amely a hálapénz felszámolására bevezetné a fizetős orvosválasztást. Az új egészségügyi államtitkár azt is mondta, egyelőre még nem dőlt el, hogy van-e létjogosultsága egy ilyen rendszernek.

Az államtitkár arról is beszélt a lapnak, 80-100 milliárd forintos "rosszul költést" kell kijavítania az egészségügynek, hogy azután meggyőzően kérhessen többletforrásokat a kormánytól. Mindez egyértelműsíti, amiről korábban már maga a kormányfő is beszélt: Orbán Viktor nem tervezi, hogy pluszjuttatást adjon az állam az ágazatnak. Pedig április végére meghaladta a 64,4 milliárd forintot a kórházak adósságállománya, egy hónappal későbbre pedig már több mint 65 milliárdos volt a tartozáshalmaz. És nemcsak az adósságállomány döntögette a csúcsokat az utóbbi években, de a várólisták is minden korábbinál hosszabbra nőttek. Ma már az Orbán-kormány saját adatai szerint is 60 ezernél több beteg vár a szükséges ellátásra, sőt, a kabinet nem tudta kozmetikázni azt sem, hogy egyre kevesebb ellátást végeznek el a kórházak, amelyekből nemcsak a szakemberek, hanem az eszközök és a gyógyszerek is egyre gyakrabban hiányoznak.

Eközben a tartozások korábban, még a Fidesz ellenzéki éveiben ígért konszolidációjáról szó sem esett az előző négyéves kormányzati ciklusban, csak a rendszeres, még a szocialista kormányok idején bevezetett év végi adósságrendezésben részesültek az intézmények. Mára a helyzet olyan súlyossá vált, hogy a Magyar Kórházszövetség szerint azonnal szükség lenne legalább 20-30 milliárd forintnyi konszolidációs összegre, különben a nyáron több intézményben leállhatnak bizonyos ellátások. Velkey György elnök szerint nemcsak sürgős forrásbevonásra van szükség, de az utóbbi években hanyagolt kórház-finanszírozási rendszer megváltoztatására, így az egyes betegségekre kifizetett díjtételek emelésére és a feladatarányos finanszírozási keretek kialakítása is.