Amennyiben végérvényesen bebizonyosodik, hogy lelőtték a maláj gépet, úgy új az azt jelenti, új szakaszba lépett a kelet-ukrajnai konfliktus. Nagy kérdés Oroszország magatartása. Ha Moszkva elismerné, hogy a szeparatisták lőtték le a gépet, úgy az eddigieknél is nagyobb nemzetközi nyomás nehezedne rá, hogy hagyjon fel a szakadárok támogatásával. Ha viszont Kijevet vádolná a gép lelövésével, úgy még az eddigieknél is jobban elmérgesedne az orosz-ukrán viszony, aminek beláthatatlan következményei lennének.
A tegnapi tragédia olyan terület felett - Sahtyorszk közelében - történt, ahol az utóbbi napokban különösen heves harcok dúltak, s jelenleg a szakadárok ellenőrzése alatt áll. Egy moszkvai forrás szerint lángolt a gép, amikor megtalálták. A maláj légitársaság annyit közölt, hogy Ukrajna felett vesztették el a kapcsolatot a járattal, amely 12 órakor szállt fel Amszterdamból, s közép-európai idő szerint 15 óra 20-kor zuhant le. A maláj védelmi miniszter azt közölte, nincs információja arról, mi okozta a tragédiát. Idén ez már a második súlyos tragédia, amely a maláj légitársaságot érinti. Majdnem négy hónapja tűnt el az MH370-es járat.
Jelentések szerint fosztogatók tűntek fel a lezuhant gép roncsainak közelében.
Az orosz védelmi minisztérium cáfolja az orosz légierő érintettségét (MTI 07.18 09:39)
Az orosz védelmi minisztérium pénteken cáfolta, hogy az orosz légvédelemnek és légierőnek köze lehetett volna a malajziai légitársaság Boeing-777-es utasszállító repülőgépének kelet-ukrajnai katasztrófájához. "A különféle rágalmakkal kapcsolatban, amelyek az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek az Ukrajnával határos térségekben való tevékenységével kapcsolatban megjelentek, felelősséggel kijelentjük: július 17-én az Oroszországi Föderáció légvédelmének eszközei az adott körzetben nem tevékenykedtek. Az orosz légierő gépei a Donyeck megyével határos oroszországi területeken nem hajtottak végre repüléseket" - olvasható az orosz védelmi minisztérium sajtóosztályának közleményében, amelyet az Interfax idézett.
Ezeket az értesüléseket teljes mértékben megerősítik az objektív ellenőrzési eszközök - hangsúlyozta a moszkvai sajtóosztály.
"Felhívjuk a nemzetközi közösséget, hogy végezze el a légi szerencsétlenség gondos és a lehető legteljesebben nyilvános vizsgálatát" - hangsúlyozta közleményében az orosz védelmi minisztérium. A The Wall Street Journal című amerikai lap jelentése szerint az amerikai felderítés megerősítette, hogy a malajziai légitársaság Boeing 777-es, Donyeck felett szerencsétlenül járt utasszállító repülőgépét föld-levegő légvédelmi rakétával lőtték le csütörtökön. Az amerikai titkosszolgálatok egyelőre nem tudják megállapítani, hogy a kelet-ukrajnai konfliktusban részes felek melyike indította el a rakétát.
Putyin: alapos és pártatlan vizsgálatot kell végezni (MTI július 18., péntek 10:25)
Az orosz államfő alapos és pártatlan, minden körülményre kiterjedő vizsgálatot szorgalmazott a malajziai utasszállító repülőgép szerencsétlenségének ügyében. Vlagyimir Putyin a Mark Rutte holland miniszterelnökkel folytatott pénteki telefonbeszélgetése során szólt erről. A Kreml tájékoztatása szerint Putyin részvétét nyilvánította az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó, Kelet-Ukrajnában csütörtökön lezuhant Boeing utasszállító többségében holland utasainak halála miatt.
A Kreml honlapján megjelentetett közlemény szerint az orosz államfő hangsúlyozta, hogy a tragédia ismételten alátámasztja a kiéleződött ukrán válság mielőbbi békés rendezésének szükségességét. A dél-amerikai útjáról Moszkvába csütörtökön kora este visszaérkező Vlagyimir Putyin éjjeli beszédében az ukrán kormányt tette felelőssé a malajziai repülőgép katasztrófájáért. Az orosz elnök úgy vélte, a tragédia nem történt volna meg, ha Kijev nem kezd újabb katonai akciókba Ukrajna keleti részén a felkelők ellen. "Kétségtelen, hogy az a kormány felel ezért a tragédiáért, amely országának területén történt" - mondta az orosz elnök. Hozzátette, utasította az orosz hatóságokat arra, hogy minden lehetséges módon segítsék a történtek kivizsgálását.
Magyar külügyi szóvivő: folyamatos a kapcsolat a holland hatóságokkal (MTI július 18., 11:01)
A csütörtökön lezuhant malajziai utasszállító repülőgép lezuhanása miatt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) folyamatosan kapcsolatban áll a holland hatóságokkal - tájékoztatta Nagy Anna, a tárca szóvivője a távirati irodát. Éjszaka a holland hatóságok folyamatosan vizsgálták a maláj gép utaslistáját, de még vannak utasok, akiket nem sikerült azonosítani. Hivatalos és végleges tájékoztatást pedig csak akkor adnak, ha mindenkit azonosítottak - közölte Nagy Anna. A hágai magyar nagykövetség az MTI-t arról tájékoztatta: a holland külügyminisztériumnak nincs információja arról, hogy a gépen magyar utas tartózkodott volna.
A KKM csütörtöki közleményében hangsúlyozta: fontosnak tartják, hogy független nemzetközi testület vizsgálja ki a malajziai utasszállító repülőgép tragédiájának körülményeit, és nevezze meg "ennek a gyáva és embertelen tettnek a felelőseit". Közölték, mély megdöbbenéssel értesültek a tragédiáról, és őszinte együttérzésükről biztosítják az áldozatok hozzátartozóit.
A katasztrófa ellenére tovább harcolnak a szakadárok (MTI július 18., péntek 12:06)
Nem hajlandóak szüneteltetni a harcokat a kelet-ukrajnai szakadárok a csütörtökön lezuhant malajziai utasszállító gép katasztrófája miatt - közölték pénteken közösségi portálokon keresztül. Egyik parancsnokuk kijelentette, hogy a repülőgép roncsai "mélyen a harcvonal mögött", a szakadárok területén vannak. Szerinte nincs szükség a tragédia körülményeinek kivizsgálása érdekében "humanitárius tűzszünetre vagy szabad folyosók nyitására" a tragédia helyszínéhez. A szeparatisták ígéretet tettek ugyanakkor arra, hogy a szakemberek szabadon eljuthatnak a roncsokhoz. A katasztrófavédelem ugyanakkor arról számolt be, hogy a fegyveres szakadárok jelenléte akadályozza a holttestek felkutatását. Péntek reggelig a mintegy 300 áldozat közül 121 holttestét találták meg.
Szakértő: semmi sem utalt arra, hogy kockázatos lett volna az érintett légtér (MTI július 18., péntek 14:47)
Semmi sem utalt arra, hogy a maláj légitársaság MH17-es járata által használt ukrajnai légtérben bármiféle veszéllyel vagy kockázattal kellett volna számolni - közölte újságírókkal pénteken az Eurocontrol légi irányítási szervezet neve elhallgatását kérő tisztviselője.
Máskülönben a gép nem is lehetett volna ott - tette hozzá a szakértő, aki elmondta, hogy Kelet-Ukrajna fölött július 1-je óta a tengerszinttől 26 ezer láb magasságig (7920 méter) léptettek érvénybe légtérzárat, amelyet 14-én 32 ezer lábra (9750 méterre) emeltek, a gép pedig 33 ezer láb (10 100 méter) magasan repült. Mind uniós szakértők, mind az Eurocontrol légiforgalmi irányítási szervezet tisztviselője megerősítette: a légtérzárról a kijevi kormány rendelkezik, abba az európai légtérirányítást koordináló szervezetnek nincs beleszólása.
Egy név nélkül nyilatkozó, a repülőszerencsétlenségek felderítésében jártas szakember úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi jog szerint a körülmények feltárásáért első sorban az az állam felel, amelynek a területén történt a tragédia.
A szakember arra is kitért, hogy az EU úgy tudja, az ukrán hatóságoknak nincs tudomásuk arról, hogy hol lehetnek az MH17-es járat feketedobozai, a felkelők ellenőrizte területen viszont nem lesz könnyű elvégezni a vizsgálatot, a roncsok ráadásul mintegy 20 négyzetkilométeres területen szóródtak szét.
Előzetes amerikai hírszerzési értékelés: a szakadárok lőtték le a gépet (MTI július 18., péntek 16:35)
Az amerikai hírszerzés előzetes értékelése szerint a kelet-ukrajnai szakadárok által kilőtt rakéta találta el a csütörtökön lezuhant maláj utasszállítót - jelentette a The Washington Post című napilap.
Egy amerikai tisztségviselő közölte, hogy a támadást nagy valószínűséggel egy SA-11 föld-levegő rakétarendszerrel, vagy ahhoz hasonló osztályú fegyverrel hajtották végre.
A tisztségviselő figyelmeztetett, hogy ez a megállapítás nem végleges, az amerikai elemzők még vizsgálják az utasszállító lezuhanásának körülményeit.
Az SA-11 (Bögöly) az orosz Buk rakétaelhárító rendszer NATO-kódneve.