egészségügy;kormány;költségvetés;megszorítások;kórházak;zárolás;

2014-07-19 07:23:00

Még jöhet egy újabb csomag

Orbán Viktor csupán vész- és óvintézkedésként értékeli a csütörtökön bejelentett költségvetési zárolásokat. A kormányfő ugyanakkor elismerte, hogy a költségvetési hiány a tervezett szint "szélén", három százalék körül lesz. A kormány nagyot szorítanak a felsőoktatáson, a szociális ellátáson, sőt még a munkanélküli támogatáson is. A presztízsberuházások azonban töretlenül folytatódnak. Szakértők szerint idén még egy közel 100 milliárdos megszorító csomagra számíthatunk.

A legnagyobb költségvetésű tárca, az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által bejelentett 110 milliárd forintos "megtakarítások" legnagyobb vesztese, míg a kibővült jogkörű Külgazdasági és Külügyminisztériumtól vonnak el a legkevesebbet. Meglepő - mondta lapunk érdeklődésére Katona Tamás, hogy a zárolás részleteit augusztus 1-jéig kell az egyes költségvetési fejezetek kezelőinek bejelenteniük - Varga Mihály jóváhagyását követően - a Magyar Államkincstárnak, ugyanakkor a kormányrendelet meg is fenyegeti az érintetteket, hogy ha ezt elmulasztják, akkor arra számíthatnak, hogy az egész fejezetet zárolni fogják. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától 10 milliárd forintot vonnak el - fűzte hozzá az egyetemi tanár, ennek felét feltehetően a felsőoktatási intézményektől vonják el. Ugyanakkor a presztízsszámba menő, önálló sportegyetem 17 milliárd forintját nem fenyegeti veszély, mint ahogy hasonló indokokkal adnak 40 milliárd forintot a Közszolgálati Egyetemnek (Ludovika Campus) - hívta fel a figyelmet Katona Tamás. Nem érinti a zárolás például a büntetőeljárásról szóló törvény alapján megállapított kártalanításokat, a bűncselekmények áldozatainak kárenyhítését, a a kormányfői és kormányzati protokollt, az országos közúthálózat-fejlesztési programot, a légi mentés eszközparkjának fejlesztését. Nem lesz megszorítás továbbá több mint három tucat sportfejlesztési programnál, a Bozsik stadiontól Mezőkövesden és Balmazújvároson át Gyirmótig.

Ezzel szembeállította, hogy a kórházaknak jelenleg 110 milliárd forintos kifizetetlen számláik vannak, több beszállítójuk már csak készpénz ellenében teljesíti a az egészségügy megrendeléseit. Nemcsak gyógyszerben szenvednek hiányt, de már a betegek élelmiszerellátásának kifizetése is több helyen nehézségeket okoz. Csökkennek a munkanélküliek segélyezésére fordított összeget, és pénz vonnak el a szociális ellátástól is. Az utóbbit azonban Katona Tamás nem tartotta furcsának, ugyanis az idén áprilisban Brüsszelbe elküldött konvergencia programban a magyar kormány ígéretet tett arra, hogy 600 milliárd forintot elvonnak a szociális szférától. A szakember számításai szerint a költségvetési "lyuk" 200 milliárd forintos, ezért a szakember arra számít, hogy még egy megszorító csomag keseríti meg az emberek életét.

A megszorításokról Orbán Viktor is beszélt tegnap a közszolgálati rádió 180 perc című adásában. A kormányfő beszámolt arról, hogy az intézkedésre Varga Mihály tett javaslatot, mert bár tartani fogjuk a költségvetési hiányt, de a tervezett szint "szélén", három százalék körül lesz a deficit. Közölte: ilyenkor az a helyes, ha egyértelművé teszik "ország-világ számára", hogy a magyar kormány mindenképpen tartani fogja a hiányt. Ennek azért van jelentősége, mert Magyarországnak folyamatosan hiteleket kell felvennie lejáró adósságai finanszírozására, és nem mindegy, hogy azokhoz milyen feltételekkel jut. A kamat mértékét befolyásolja, hogy a hitelezők stabilnak látják-e a költségvetést - tette hozzá a miniszterelnök. Ugyanakkor kétértelműen fogalmazott: "Szerintem a zárolások nem szükségesek, azonban vész- és óvintézkedésként indokoltak voltak." Ezzel a megállapítással Katona Tamás nem ért egyet, ugyanis valamit tenni kell egy olyan helyzetben, amikor a bevételeket túl, a kiadásokat pedig alul tervezték.

Hasonló véleményt fejtett ki Vértes András is tegnap Klubrádióban. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke önmagában a három százalék alatti deficit sem elég az államadósság növekedésének a megállításához, mert az állam, részesedéseket vásárol különböző cégekben és erre elég sokat költ. A GKI elnöke hozzátette, hogy szerinte, több oka is van ennek a mostani lépésnek. Nemcsak önmagában a deficitcsökkentés, hanem egyre inkább az államadóssággal kapcsolatos tartós problémák, melyek miatt, egyre jobban meg kell szorítani a nadrágszíjat.

Hiába mondja, Varga Mihály, hogy sem a családokat, sem a lakosságot, sem a vállalkozókat, sem az önkormányzatokat nem érintik a megszorító intézkedések, végső soron az ő zsebükből húzzák ki a pénzt - fejtette ki véleményét a kormány intézkedésről Várhegyi Éva az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.

                                         Kérdések a minisztériumokhoz

A Fidesz-kormány legújabb, 110 milliárd forintos megszorító csomagja kapcsán az MSZP írásbeli kérdéssel fordul valamennyi minisztériumhoz: hozzák nyilvánosságra, hogy a költségvetésüket érintő zárolások konkrétan milyen tevékenységeket, illetve területeket érintenek. Mondják meg nyíltan, hogy mely szervezetektől, illetve társadalmi csoportoktól vesz el újabb pénzeket a kormány - írta közleményében Burány Sándor, a költségvetési bizottság szocialista elnöke.
A megszorítások kapcsán megszólalt Kerék-Bárczy András, a DK elnökségi tagja is. Emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc nem a levegőbe beszélt, amikor a választási kampányban megjósolta, hogy megszorításra lesz szükség, mivel a kormány nem tud költségvetést készíteni. A politikus közleményében emlékeztetett: a kampányban Gyurcsány Ferenc jóslatára a Fidesz úgy reagált, hogy a baloldal és a megszorítások kéz a kézben járnak, mára azonban kiderült, hogy a megszorításokat a választás után tovább kormányzó jobboldal sem tudja elkerülni - írta politikus.