A 150 ezer euró fölötti területalapú támogatások 5 százalékát el kell vonni, határozott Brüsszel. Felső korlátot azonban nem szabott, amit a magyar kormány ki is használ és az előírásban szereplő összeg feletti rész 100 százalékát vonja el és irányítja át Lázár János, a Miniszterelnökséget irányító miniszter tárcájához.
Az agrarszektor.hu számításai szerint 500-600 ezer hektár művelt területet érint az uniós területalapú alaptámogatások (SAPS) a száz százalékban való elvonása, és ez a teljes támogatott hazai mezőgazdasági terület 10-12 százaléka. Legalábbis így jön ki a Lázár János emlegette 20 milliárd forintos elvonás. Szakpolitikusok a Népszavának hangsúlyozták, ennek legalább a háromszorosa állhat közelebb a valósághoz, mert az 525 úgynevezett nagybirtok nagyjából valamivel több, mint 1 millió hektáron gazdálkodik. A miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt hét pénteki kormánydöntésre hivatkozva megerősítette, 150 ezer euró (45 millió forint) támogatásig, 1037 hektárig mindenki a teljes összeget megkapja, az 1200 hektár közötti különbségre jutó pénz 5, az afölötti forrásnak pedig a 100 százalékát elvonják és a vidékfejlesztési "borítékba" csoportosítják át.
A jelenleg nagyjából hektáronként 70 ezer forintos hektáronkénti területalapú támogatásból 24 ezer forintot "nyerhetnek" vissza a zöldítéssel a nagybirtokok 1200 hektár feletti területeik után. Magyarán hektáronként 43-45 ezer forinttól vehetnek búcsút az érintettek. A zöldítés előírja, hogy birtokaikon mennyi növényt termeljenek, mennyit tartsanak gyepterületként, illetve mekkora ökológiai területet jelöljenek ki. A kormány a területalapú támogatási szint megtartása érdekében több mint félmilliárd eurót csoportosított át a vidékfejlesztési kasszából, az 1200 hektárnál nagyobb birtokok alaptámogatásainak elvonásával viszont hat év alatt körülbelül ugyanennyit helyez vissza, a nagyüzemek terhére.
A vesztesek között az első helyen a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. szerepel, amely 15 185,5 hektár után 1057,8 millió forint támogatást kapott. Ugyancsak jelentős támogatási összegtől búcsúzhat Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója cége, de a Simicska Lajos, Nyerges Zsolt, valamint Leisztinger Tamás érdekeltségi körébe tartozó agrárgazdaságokat is veszteségek érik. Elvonják a területealapú támogatások jó részét az első Orbán kormány alatt - nagyobbrészt Fidesz-közeli csoportoknak privatizált 12 állami gazdaságtól is, igaz ezek a társaságok rendkívül kedvező feltételekkel, 50 évre bérelhették a több ezer hektáros területeket. Ezért sem zárja ki sok agrárszakember, hogy egyebek mellett a Fideszen belüli hatalmi harc, leszámolás áldozata is a magyar mezőgazdaság termelésének több mint negyedét adó szegmens, az 525 cég.
Agrárszakemberek a Népszavának elmondták, mivel a korábbi jelzésekkel ellentétben mégsem vonhatják le a nagyüzemek a bérköltségeket a támogatási összegből, az elvonás főleg a kormány által szavakban kiemelten támogatott, élőmunka igényes állattenyésztő vállalkozásokat hozhatja nehéz, sőt akár csődhelyzetbe is.
Ezt támasztja alá az MSZP szakpolitikusai, Gőgös Zoltánnak, a párt elnökhelyettesének és Beke Károlynak, a párt országos elnöksége tagjának véleménye, hogy Orbán Viktor és Lázár János az agrártámogatási rendszer átalakításával eltünteti a magyar tejet és a magyar húst a boltok polcairól.
Beke Károly közölte, ha a hétfőn bejelentettek szerint valósul meg a támogatások elvonása, akkor néhány év múlva csak külföldi árut lehet majd a boltokban vásárolni. Véleménye szerint több tízezer munkahely is megszűnhet a mezőgazdaságban.
Gőgös Zoltán hozzátette, ezen egy ösztönzőrendszer bevezetése segíthet, azaz a földhasználatot össze kell kapcsolni a foglalkoztatási követelményekkel. A magyar mezőgazdaságot ne tekintsék játszótérnek a dilettáns politikusok! - jelentette ki.