elemzők;MNB;kamatvágás;

2014-07-24 07:23:00

A kamatvágás előnyei és hátrányai

A hitelt felvevők lehetnek a legnagyobb haszonélvezői annak, hogy a jegybank 0,2 százalékpontot vágott az alapkamaton, amely így 2,1 százalékos lett. Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által favorizált Növekedési Hitelprogram legfeljebb 2,5 százalékos teljes banki költségei tovább veszítettek vonzerejéből. Hasonló a helyzet a kedvezményes lakáshitelekkel is, amelyek iránt tovább csökkenhet az érdeklődés A háztartások annak már kevésbé örülnek, hogy 2012 augusztusa óta, amikor a most leállított kamatcsökkentési ciklus beindult, a betétek átlagos kamata 4,65 százalékponttal esett - az MNB adatai  alapján. 

Most már az a nagy kérdés, hogy a jegybank meddig tudja ilyen alacsonyan tartani az alapkamatát. Matolcsy György abban bízik, hogy 2015 végéig, azonban ezt az időpontot a szakértők kétségbe vonják. Azt azonban csak az idő dönti el, hogy az előretekintő iránymutatás kiállja-e az idő próbáját - mondta Pasquale Diana.

A Morgan Stanley elemzője szerint a 2015 végi időpont megjelölésével Matolcsy György csak személyes célját fejezte ki, ezzel kapcsolatban jöhetnek még pontosabb információk is a következő hetekben.

A JP Morgan elemzője, Szentiványi Nóra továbbra is fenntartja a korábban megfogalmazott előrejelzését: az MNB 2015 negyedik negyedévében 0,40 százalékpontos kamatemelésre kényszerül. A szakértők azonban arra is rámutattak, hogy a kamatemelés kockázatos dolog, hiszen növeli az államadósságot, még versenyképtelenebbé teszi a Növekedési Hitelprogramot, és kedvezőtlenül hat a devizahitelek forintosítására is.

Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője Londonból ennél árnyaltabban fogalmazott. Úgy véli, hogy a jövőben sem csak az inflációs kilátások alapján fog dönteni a jegybank, hanem hónapról hónapra tekintettel lesz Magyarország kockázati megítélésére is. Ez pedig nem zárja ki azt, hogy ha úgy ítéli meg, akkor ismét kamatot vágjon. A többi londoni elemzővel ellentétben úgy véli, a kamatcsökkentési ciklus végét még korai lenne biztosra venni. Az elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a Monetáris Tanács most új helyzetbe került, ugyanis ebben az összetételében még soha nem fordult elő, hogy a kamatdöntő üléseken többségük ne a kamatcsökkentésre voksolt volna.