Ukrajna;fekete doboz;rakétatámadás;ENSZ jelentés;maláj gép;MH17-es járat;

2014-07-29 07:33:00

Gondban a szakértők

Egy rakétatámadás által okozott jelentős nyomáscsökkenés okozta az ukrán MH17-es járat július 17-én történt lezuhanását - derült ki az egyik fekete doboz adatainak kiértékeléséből. A nemzetközi szakértők egyértelműen bizonyítottnak találták, hogy a gépet a rakéta több darabkája is eltalálta.

A fekete doboz adataival kapcsolatos információkat az ukrán biztonsági és védelmi tanács szóvivője közölte. A vizsgálatokat irányító holland hivatal azonban nem erősítette meg, de nem is cáfolta a közlést. Szóvivője, Sara Vernooij elmondta, csak akkor kívánnak részletesen nyilatkozni a tragédia okairól, amikor átfogó képet sikerült alkotniuk a tragédiáról.

A lezuhanás környékén zajló vizsgálat számos akadályba ütközik. Mivel az MH17-es lezuhanásának helyszíne is harci övezetben található, nemzetközi szakértők képtelenek független és teljeskörű munkát végezni.

Tegnap reggel a törvényszéki orvosszakértőkből és a fegyvertelen katonai rendészekből álló csoport az EBESZ küldöttségével ismét kísérletet tett a tragédia helyszínének megközelítésére, ám olyan heves harcok dúltak a környéken, hogy a holland és ausztrál szakértőkből álló misszió ezért kénytelen volt visszatérni donyecki állomáshelyére - közölte a hágai igazságügy-minisztérium.

Élesen bírálta a szakadárokat az ENSZ. Jelentésében megállapítja, az utóbbi hetekben igen hevessé váltak az ukrán kormányerők és a szakadárok közötti összecsapások, amelyekben 1129 személy vesztette életét és 3442-en megsérültek. Egy június 18-án kelt ENSZ jelentés még 356 halálos áldozatról tett említést. A gép lelövését a világszervezet háborús bűnként kezelheti - jelentette ki Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa.

Kifejtette, mindent elkövetnek azért, hogy az elkövetőket bíróság elé állítsák. Mindkét felet elítélte, mert nehézfegyvereket vetettek be lakott területeken. Hozzátette, a szakadárok terrorizálják a lakosságot az általuk elfoglalt területeken. Sok polgári személyt elraboltak, megkínoztak és meggyilkoltak.

Folytatta a kijevi hadsereg a szeparatisták elleni akcióját. Gorlivkában 13 személy vesztette életét. Harcokról számoltak be Debalcevo, Sahtarszk, Torez és Sznyezsnoje településekről is. Az Egyesült Államok négy felvételt tett közzé, amelyekkel állítólag bizonyítják, Oroszország közvetlen katonai beavatkozását Ukrajna területén.

Az amerikai külügyminisztérium által közzétett fényképeken egyebek mellett rakétakilövő látható az orosz határnál, továbbá ukrán oldalon egy krátert mutatnak, amely rakéta becsapódását mutatja. Szintén ukrán oldalon tüzérségi bázisokat ábrázolnak, a fegyvereket Washington szerint Moszkva bocsátotta a szeparatisták rendelkezésére.

Az Egyesült Államok múlt csütörtökön titkosszolgálati adatokra hivatkozva állította azt, hogy Oroszország katonailag is aktív Ukrajna területén, s további fegyvereket kívánnak szállítani a szakadár fegyvereseknek. Oroszország azt közölte, az általa elfoglalt Krím-félszigeten jelentősen fejleszteni kívánja az ott szolgáló Fekete-tengeri flottát. Mindezt Vlagyimir Putyin elnök jelentette ki. Hatvan hajót építenek a legénység számára.

Kiterjeszti Oroszország elleni szankcióit az Európai Unió. A 28 uniós tagállam nagykövetei megállapodtak arról, hogy újabb személyeket sújtanak beutazási tilalommal, s befagyasztják bankszámláikat. Az intézkedésekkel Vlagyimir Putyin elnök közvetlen környezetét célozták. A szankciókkal sújtott személyek nevét ma tehetik közzé.

Eddig 87 orosz és ukrán személy, valamint 20 vállalat neve szerepel ezen a listán. Moszkvát fegyverembargóval is sújthatják, s elzárhatják a különleges technológiák elől.