Szerbia;belügyminiszter;Szerb Haladó Párt;Aleksandar Vucic;Nebojsa Stefanovic;plágiumbotrányok;

2014-07-31 07:31:00

Maradna a lebukott miniszter

Plágiumbotrányok sora tartja rettegésben a szerb politikai élet szereplőit. Az utóbbi két hónapban lebukott többek között Nebojsa Stefanovic belügyminiszter is, aki megjelöletlen forrásokból ollózta össze doktoriját. Bár Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök rendre a korrupció elleni harcról, a politikai tisztességről és arról beszél, a német precizitást tartja példának, tárcavezetőjétől egyelőre nem hajlandó megválni. 

Először egy belgrádi újságírónak tűnt fel, hogy a 37 éves belügyi tárcavezető, Nebojsa Stefanovic meghökkentően gyorsan, két év alatt megírta doktori disszertációját, miközben egy ilyen alapos munka elkészítéséhez legalább három, de akár öt évre is szükség lehet. A belügyminiszter 2013-ban a Megatrend magánegyetemen nyerte el a doktori fokozatot.

Plagizált a póló legenda is
Igazán nem lehet politikai elfogultsággal vádolni a belügyminisztert leleplező Pescanik portált. Az ellenzéki Demokrata Párt (DS) politikusa, Aleksandar Sapic egykori világhírű vízilabdázó, jelenlegi újbelgrádi községi elnök disszertációjáról is bebizonyította: plágiumról van szó. A munkát elemző szakértők eleve gyanúsnak tartották, hogy a disszertációhoz három hónap múltán jutottak hozzá.
Sapic "A marketingviszonyok karakterisztikus aktivitása az egyéni fogyasztók érdekének szolgálatában" című doktori értekezését 2012-ben védte meg az Union Egyetemen. Az elemzők szerint a munka egyes részei a külföldi szakirodalom szó szerinti fordításai. Példaként Jobber és Lancaster, interneten is hozzáférhető könyvét említették, ahonnan - állításuk szerint - táblázatokat, szövegrészeket vett át, mi több, egy itt szereplő kínai közmondás is "átvándorolt" Sapić disszertációjába, miközben a szerző az említett könyvet nem tüntette fel a forrásművek között. Az érintett minden vádat tagadott.
A Pescanik Sinisa Mali belgrádi polgármester disszertációjáról is megállapította, plágiumról van szó. (Malit 2014 márciusában választották meg a főváros főpolgármesterének. A kormányzó Szerb Haladó Párt színeiben indult ugyan, ő maga azonban nem tagja pártnak.) Mali 2013-ban védte meg doktori disszertációját Értékteremtés szerkezetátalakítás és privatizáció segítségével - elméleti koncepciók és Szerbia tapasztalatai címmel a Belgrádi Egyetem szervezéstudományi karán.
A szakértők igen kemény bírálatot fogalmaztak meg munkájával kapcsolatban. Mint írták, ez az egyik legrosszabb plágium, amely mindez idáig a szerbiai nyilvánosság elé került.

Az újságíró nem vállalkozott arra, hogy egymaga végigrágja magát az egyébként nem túl hosszadalmas munkán, ezért három Nagy-Britanniában dolgozó szerb szakembert, Ugljesa Grusicot, a Nottinghami Egyetem docensét, Branislav Radeljicet, a Kelet-Londoni Egyetem rendkívüli tanárát és Slobodan Tomicot, a londoni közgazdasági és politikatudományi iskola doktoranduszát kérte fel az összehasonlító elemzésre.

Munkájuk eredményét a Pescanik nevű leleplező oldalon hozták nyilvánosságra.  Lesújtó következtetésekre jutottak. Megállapították, hogy a stratégiai menedzsmentnek a helyi önkormányzatok irányításában betöltött új szerepéről írt, Belgrád példáját számba vevő disszertáció semmiféle önálló gondolatot sem tartalmaz, szerzője különböző forrásokból ollózta össze azt.

Részletesen ecsetelték, hogy a belügyminiszter mely sorokat vett át más művekből forrásmegjelölés nélkül. Sajátos módon nem sokkal a leleplező elemzés után hackertámadás érte a Pescanik portálját. "A Peščanik.net egy DoS hackertámadást követően omlott össze, amely során a szervert olyan sok kéréssel támadják egyszerre, hogy az végül nem tudja teljesíteni a feladatokat" - idézte a vajdasági Magyar Szó a portál szerkesztőjét, Svetlana Lukicot.

Aleksandar Vucic miniszterelnök, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke meglehetősen rossz néven vette a belügyminisztere leleplezéséről szóló elemzést. Úgy foglalt állást, a Stefanoviccsal szembeni plágiumvád a legostobább, amit valaha hallott.

"A legjobb osztályzatokkal fejeztem be a jogi kart, és azt hittem, valamennyire értek ehhez a területhez, de ennél ostobább érvelést még soha nem hallottam" - fejtette ki és hozzátette, ezzel a megállapítással Srdjan Verbic oktatási,

tudományügyi és technológiai fejlesztési tárcavezető is egyetért. Kifejtette továbbá, "senki sem érti", Stefanovic mi alapján állapította meg három szakember a disszertációról, hogy az plágium. A kormányfő politikai támadást gyanított a háttérben, "de ha már valaki meg akarta támadni Stefanovicot, tehette volna sokkal okosabb módon is" - vélekedett.

Kiállt a tárcavezető mellett a botrány júniusi kirobbanása után Mica Jovanovic, a Megatrend magánegyetem rektora, aki szerint a miniszter doktori disszertációja "teljes egészében autentikus tudományos munka". Úgy vélte, a Pescanik szerzői "szándékosan félretájékoztatták a közvéleményt" és az egyetem fontolóra veszi, hogy bűnvádi feljelentést tegyen-e a szerzők ellen.

"Nem szándékozzuk felülvizsgálni a doktori disszertációt, ugyanis a tudományos munka megvédése előtt bebizonyosodott, hogy nem plágium". Szavai szerint a belügyminiszter empirikus kutatást is végzett és összesen 200 személyt kérdezett ki, így "már csak ezért sem lehet a tudományos munkája plágium".

Az ügy azonban ezzel nem ért véget, sőt csak ezután gyorsultak fel az események. Dana Popovic, a belgrádi Közgazdasági kar titkára pontosnak és helytállónak nevezte a nagy-britanniai egyetemeken dolgozó három szakértő állításait. "A plágiumról szóló minden állítás igaz.

Lapozzák fel a disszertáció 14. oldalát és rájöhetnek, hogy ez a Decentralizáció, mint Szerbia további fejlődésének kiindulópontja című 2006-ban kiadott kézikönyv 94. oldalával azonos szöveg. Lapozzanak az 59. oldalra és maguk is meggyőződhetnek arról, hogy a disszertáció utolsó bekezdése megtalálható a Menedzsment a fenntartható fejlődés szolgálatában című 2012-es kiadványban is" - sorolta érveit Popovic.

Ezután robbant a következő bomba. Vizsgálni kezdték a Megatrend rektorának doktoriját is, amelyet állítólag 1983-ban Londonban szerzett. Mica Jovanovic disszertációját azonban sehol sem találták. Nem véletlenül, hiszen még a belgrádi oktatásügyi minisztérium is elismerte: a rektornak valójában nem is volt doktorija.

Jovanovic ezzel szemben azt állította, igenis szerzett doktori címet Angliában, és ennek bizonyításaként bemutatta a Londoni Közgazdasági és Politikatudományi Iskola (LSE) archívumából kivett tudományos munkáját. A 355 oldalas tudományos munka címe Munkamotiváció és önigazgatás esettanulmánya Jugoszláviában.

A dolgozatban a Zastava gyár és a bori bányatelep 8 ezer dolgozójával töltetett ki kérdőívet és végzett el vizsgálatot - állította. Véleménye szerint az oktatási minisztérium azért nem találta meg a munkáját, mert "rossz helyen kereste". Érdekes módon míg korábban azt állította, 1983-ban védte meg doktori munkáját, egy másik nyilatkozatában már 1989-re emlékezett.

S az is felettébb gyanússá teszi az ügyet, hogy a Megatrend honlapján teljesen más címet adott meg disszertációjának. Mica Jovanovic végül lemondott rektori megbízatásáról, amit az oktatásügyi tárca üdvözölt is.  Júliusban aztán Slobodan Pajovic, a Megatrend Egyetem új rektora kijelentette, az egyetem úgy határozott, új bizottságot alakít, amely az oktatási intézményen kívüli szakértőkből áll majd.

Céljuk annak kivizsgálása, plágium volt-e a belügyminiszter doktori disszertációja. "A bizottság értékeli, a disszertáció megfelel-e a doktori cím elnyeréséhez előirányzott eljárás kritériumainak. Kizárólag a legismertebb szakemberekből áll majd, főleg az állami egyetemek képviselőiből" - nyilatkozta Pajovic a Politika című belgrádi napilapnak.

A plágiumvihar azonban ezzel sem ért véget. 1800 szerbiai akadémikus követelte a világhálón fellelhető összes disszertáció és publikáció eredetének felülvizsgálatát. Aleksandar Vucic, a német precizitás nagy kedvelője mindenesetre a jelek szerint még tanulhatna mit Berlintől. A plágiumügybe keveredett német politikusok ugyanis lemondtak, illetve a kancellár lemondatta őket. De Schmitt Pál volt magyar köztársasági elnök sem maradhatott a helyén.