A G1 internetes honlap szerint az idei év első felében félszáz önbíráskodással kapcsolatos eset történt, s nemcsak Rio de Janeiróban, hanem más városokban is az emberek a saját kezükbe akarják venni az irányítást. Ez azonban súlyos tragédiákhoz vezetett, többen ártatlanul haltak meg.
Sao Paulo állam Guarajá városában egy nőről terjesztették ismeretlenek, hogy boszorkány, gyermekeket rabol el és fekete mágiával akart ártani másoknak. Képét feltették az internetre. Amikor a 33 éves nő, Fabiane Maria de Jesús egy fiúnak almát kínált az utcán, ezzel saját halálos ítéletét írta alá. Sokan felismerni vélték a "boszorkányt", meglincselték őt.
A helyiek filmre vették a bűncselekményt. Senki sem lépett közbe. A nőnek csak azért kellett meghalnia, mert összetévesztették valakivel. Májusban Santo Casóban vertek agyon egy férfit, mert összetévesztették egy nemi erőszakot elkövetett személlyel.
Nem kell azonban messze mennünk az időben egy hasonló esetig. Július elsején egy férfit azzal vádoltak, kirabolt egy bárt.
Az üzlet tulajdonosa úgy vélte, felismerte az illetőt. Többen közrefogták az állítólagos tettest, s ütlegelni kezdték. A személy azt hajtogatta, történelemtanár Sao Paulóban, semmi köze sincs az incidenshez. Egyik támadója tesztelte tudását, s csak ennek köszönhette, hogy túlélte a lincselést.
Mit lehet tenni ezen esetekkel szemben? A konzervatívok úgy vélik, tovább kell növelni a rendőri erők létszámát, A baloldaliak és liberálisok szerint azonban ez semmit sem old meg, s a szociális különbségeket kellene csökkenteni. A legnagyobb gond az, hogy sokan elvesztették bizalmukat az államban még a közalkalmazottak közül is.
Az önbíráskodókat előbb-utóbb bíróság elé állítják. Ám az igazságszolgáltatás malmai a latin-amerikai országban különösen lassan őrölnek.
Súlyos hatósági visszaélések
Rio de Janeiróban nemcsak a szervezett bűnözés tagjai, a maffiózók, a drogbandák jelentenek veszélyt a közbiztonságra, hanem időnként a magukról megfeledkezett rendőrök is. A közösségi oldalakon nemrégiben bukkant fel egy videó, amelyen a karhatalom emberei agyba-főbe ütlegelték a labdarúgó világbajnokság ellen tüntetőket.
A felvételek a vb döntőjének napján készültek. A rendőrök 15 újságírót is megvertek, köztük külföldieket, egy kanadait, egy olaszt, továbbá egy perui férfit. Megsérült két külföldi hírügynökségeknek tudósító brazil is.
A felvételek mindenesetre teljesen egyértelművé tették, hogy nem a tüntetők, hanem a rendőrség túlkapásai miatt folyt vér a megmozduláson, amelyen mintegy kétszázan vettek részt. A rendőri vezetés viszonylag gyors döntést hozott, négy rendőrt felfüggesztettek.
Brazíliában hónapokon át tiltakoztak a vb magas költségei miatt. Az utolsó másfél évben sok ezren vonultak az utcákra, mert úgy vélték, pénzkidobás a világbajnokság megrendezése, s az összeget inkább a kórházak, iskolák, valamint az infrastruktúra fejlesztésére kellene fordítani.
A rendőrség többször is alkalmazott erőszakot a tüntetők ellen, vetett be könnygázt és gumilövedéket . Dilma Rousseff elnök még a vb előtt engedélyezte a tüntetéseket, legalábbis addig, amíg "békés mederben zajlanak". Várhatóan egyre hevesebb tüntetésekre lehet számítani a 2016-os nyári olimpia közeledtével is.