megemlékezés;Áder János;roma holokauszt;Setét Jenő;

2014-08-04 07:11:00

Nem szabad felejteni

Országszerte megemlékeztek és fejet hajtottak a holokauszt mintegy félmillió cigány áldozata előtt, akik közül több tízezret Magyarországról hurcoltak el és végeztek ki a náci haláltáborokban. Az áldozatokat - mint arra a megemlékezők és Áder János is felhívta a figyelmet - saját hazájuk szolgáltatta ki, semmisítette meg.

A magyar állam felelősségét hangsúlyozta Áder János a roma holokauszt 70. évfordulóján. A Csepelen rendezett megemlékezésen az államfő azt mondta, közösen kell elutasítanunk a faji megkülönböztetés minden formáját, és ki kell mondani, tanultunk az európai történelem és saját történelmünk egyik legfájdalmasabb leckéjéből. "A kirekesztés kevesebbé, az egymásnak megadott kölcsönös tisztelet azonban gazdagabbá tesz mindannyiunkat" - hangsúlyozta Áder, hozzátéve: ez lehet a kulcs, ami kaput nyithat számunkra, hogy még közös múltunk szégyenéből és fájdalmából is új világot formálhassunk. "A történelem megtanított minket arra, hogy minden diktatúra legelőször a személyes szabadságot és az emberi méltóságot veszi célba" - fogalmazott a köztársasági elnök, aki szerint ki kell mondani, hogy a magyar zsidók és a hazai cigányság tragikus meghurcolásában "a magyar állam számos képviselője, megannyi cinkos propagandistája, ezernyi náci szellemiségű tisztségviselője, csendőre és nyilas különítményese is tevékenyen részt vett".

Mint ismert: a Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg szerte a világon arról, hogy 1944. augusztus 2-ról 3-ára virradóan a németek felszámolták az auschwitz-birkenaui elkülönített cigányláger maradékát, s lemészároltak háromezer roma deportáltat. Összességében azonban több százezer cigány származású ember veszett oda a náci népirtásban.

Itthon országszerte több megemlékezést is rendeztek a roma holokauszt napján, a legnagyobbat idén is a fővárosi Nehru parton. A főszervező, Setét Jenő arra hívta fel a figyelmet, hogy a holokauszt áldozatait saját hazájuk támadta, sőt semmisítette meg, ahelyett, hogy megvédte volna őket. Egy ilyen tettnek több állomása volt - fűzte hozzá -, nem egyetlen pillanat alatt tervelték ki. A nagykövetségek és civil szervezetek képviselői mellett jelen voltak az MSZP, az LMP, az Együtt-PM és a Magyar Liberális Párt képviselői, a megemlékezés végén a résztvevők koszorúkat, virágokat, mécseseket helyeztek el a Nehru parton álló emlékműnél.

                                      Auschwitzban is lerótták kegyeletüket

Európa legnagyobb, a roma holokauszttal foglalkozó rendezvénysorozatát tartották meg civilek szervezésében Krakkóban és Auschwitz-Birkenauban. A budapesti székhelyű Phiren Amenca (Járj velünk!) Nemzetközi Hálózat és a ternYpe Nemzetközi Ifjúsági Hálózat felhívására Európa 20 országából ezer roma és nem roma fiatal vett részt az öt napon át tartó rendezvényeken. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke köszöntő levelében támogatásáról biztosította a két európai roma szervezetet. Felhívta a figyelmet arra, hogy a romák ma is hátrányos megkülönböztetés áldozatai, ezért az EU egyik legfontosabb feladatának nevezte a diszkrimináció elleni küzdelmet.
Nyilatkozatban emlékezett meg John Kerry amerikai külügyminiszter a roma holokauszt emléknapjáról. Kerry emlékeztetett, a romaellenes rasszizmus ma is tovább él és a fajgyűlölet mindenütt fenyegetést jelent az emberek számára, akárhol jelenjen is meg. "El kell utasítanunk mindenfajta előítéletet, bárhol bukkanjon is fel, mert tudjuk, hogy a gyűlölet szavai túl gyakran válnak gyűlöletcselekménnyé". Kerry szerint az emberek közös felelőssége, hogy keményen ellenálljanak vakbuzgóságnak és az igazságtalanságnak.