drágulás;kenyér;ősz;

- Őszre szállhat el a kenyér ára

A dráguló liszt és a gyenge forint miatt idén ősszel 25-30 százalékkal nőhet a kenyér ára – közölte  Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke a Napi Gazdasággal.

A kereskedőkkel várhatóan augusztus végén kezdődnek erről tárgyalások, a fogyasztók pedig már szeptemberben érezhetik az áremelés hatását. Az elnök szerint a lépés már évekkel ezelőtt időszerű lett volna, most azonban nem lehet elhalasztani.

Mint a Népszava megírta: Jócskán elmarad az idei malmi minőségű búzatermés az átlagtól. Ennek elsősorban a csapadékos időjárás az oka, hiszen gyakran zúdult eső a földekre, és a kombájnok napokig nem mehettek rá a gabonatáblákra. Ha a lakosság tűrőképessége miatt nem lesznek eredményesek az egyeztetések az átvételi árakról, akkor a pékségek kerülhetnek nagy bajba. Ugyanis, ha csődhullám söpörne végig a sütőiparon, akkor az végül kényszerű áremelésekbe torkollana, annak érdekében, hogy a túlélő pékségek talpon maradhassanak.

Fotó: Népszava

Fotó: Népszava

A sütőipart is érzékenyen érinti, hogy a malmi búza ára máris elkezdett felfelé araszolni az árutőzsdén. Az ágazat kilátásait azonban még a gyenge forint is rontja, hiszen a pékek sok import adalékanyagot is felhasználnak. Azonban a forint tartósnak ígérkező gyengélkedése nem csak az euróért beszerezhető anyagokat érinti, de az erősödő dollár árfolyam miatt az energiaárak sem maradhatnak sokáig a jelenlegi szinten.

A kenyér és péksütemény egyik, - ha nem a legfontosabb - alapanyaga a liszt. A dráguló malmi búza miatt az előrejelzések szerint több lépcsőben ugyan, de a liszt ára az év végéig a jelenlegi kilónkénti 73-75 forintról visszakúszhat a 100 forintos sávba. A Gabonaszövetség főtitkára is úgy vélte, számítani lehet a liszt és a kenyér árának az emelkedésére, de pontos számokat nem kívánt közölni.

A mindenkori költségvetés egyik kevéssé átlátható eleme a költségvetési tartalék. A képviselők a büdzsé elfogadásakor több tíz milliárd forintra adnak biankó csekket a kormány számára. Ez a pénz szabadon, és kevéssé átlátható feladatokra költhető, csak és kizárólag a kormány döntése alapján. A Policy Agenda megpróbált belenézni abba, hogy a 2010-es kormányváltás óta hogyan használta fel, vagy inkább ki a kormány ezt a kasszát, az összegzést pedig eljuttatta a Népszavának is. .