Egyesült Államok;Egészségügyi Világszervezet;Ebola-járvány;amerikai járványügyi és megelőzési hatóság;Tom Frieden;

2014-08-08 07:31:00

Amerika felkészül az Ebolára

A legmagasabb szintű készültséget rendelte el az amerikai járványügyi és megelőzési hatóság (CDC) az Ebola-járvány miatt. Mindezt Tom Frieden, a CDC vezetője szerdán twitteren tette közzé. Hasonló szintű egészségügyi riadót legutóbb 2009-ben, a H1N1 infl uenzajárvány idején rendeltek el.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) a szükséghelyzetre tekintettel engedélyezte egy azonnali Ebola-diagnózisteszt (az úgynevezett DoD EZ1 Real-time RT-PCR Assay) külföldi alkalmazását katonák, segélymunkások és segélyakciók résztvevői körében. A tesztet eredetileg az amerikai fegyveres erők számára dolgozták ki, széles körű felhasználásra még nem került.

A gyorsvizsgálat a Zaire-Ebola vírustörzs fertőzésének kimutatására alkalmas. Ez a vírus pusztít most Nyugat-Afrikában. Stephanie Yao, az amerikai élelmiszerhatóság szóvivője közölte, a tesztet azoknál alkalmazhatják, akik fertőzés tüneteit mutatják vagy fertőzés kockázatának lehettek kitéve.

Bár az amerikai hatóságok igyekeznek megnyugtatni a közvéleményt, hogy az Egyesült Államokban rendkívül kicsi az esélye annak, hogy felüsse fejét a vírus, nyugtalanságot okozott, hogy Atlantában kezelik a két Nyugat-Afrikában megfertőződött amerikai misszionáriust. Időközben bejelentették, hogy nem Ebola fertőzte meg azt a beteget, akit New Yorkban, a Mount Sinai klinikán karanténba helyeztek.

Stabil az állapota annak az Ebola-fertőzött spanyol misszionáriusnak, akit Libériából szállítottak Madridba gyógykezelésre. Egy apáca kísérte, még vizsgálják, hogy elkapta-e a betegséget. Miguel Pajarest és Juliana Bohi nővért egy spanyol katonai gépen szállították haza, 14 járműből álló konvojjal vitték a Carlos III klinikára. Harminc beteget helyzetek át, hogy elkülönített részleget alakítsanak ki számukra.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kétnapos rendkívüli ülésén riadóztatott, hogy az Ebola minden eddiginél gyorsabban terjed Nyugat-Afrikában. Az érintett országok közül Guineában 495 megbetegedés történt, 363 beteg halt meg, Sierra Leonében 691 Ebola-fertőzött közül 286 vesztette életét, az elkülönítés betarttatására a hadsereget is bevetették.

Libériában már 516 beteget jelentettek, 282 áldozatot szedett a kór. Az ország elnöke, Ellen Johnson Sirleaf rendkívüli állapotot hirdetett ki. A WHO nemzetközi egészségügyi szükséghelyzet kihirdetését fontolgatja. Csupán szombattól hétfőig 108 új esetet regisztráltak, összesen 1711-en fertőződtek meg, 932 ember veszítette életét. Különösen aggasztónak tartják, hogy Afrika legnépesebb országában, Nigériában is kilenc fertőzöttről tudnak.

Eddig egy ember halt meg. Különösen aggasztó, hogy öt egészségügyi dolgozó is fertőződött. Szaúd-Arábiában is meghalt egy beteg, akit Ebolával diagnosztizáltak. A WHO jövő héten orvosetikusokat hív össze, hogy megvizsgálják a kisérleti stádiumban lévő Ebola-vakcinák felhasználásának engedélyezését.

Barack Obama az amerikai-afrikai csúcstalálkozót lezáró sajtóértekezletén úgy vélekedett, hogy korai lenne még engedélyezni a ZMapp elnevezésű Ebola-gyógyszer széleskörű alkalmazását. Erre nem is igen lenne lehetőség, hiszen valójában nagyon korlátozott mennyiségű vakcina áll rendelkezésre. Az FDA bejelentette, hogy más kormányügynökségekkel összefogva felgyorsítják az Ebola kezelésére alkalmas gyógyszerek fejlesztését, s előállítását.

Anthony Fauci, az amerikai allergológiai intézet vezetője közölte, hogy elsőbbséget adnak a potenciális Ebola-gyógyszerek fejlesztésének, a ZMapp klinikai tesztelését szeptemberben kezdik, de legfeljebb jövőre lehet belőle gyógyszer. Az Amerikai Egészségügyi Intézet támogatásával két másik lehetséges vakcinát is fejlesztenek. Az Ebola mellett a Marburg vírus ellenszerén is dolgoznak.