Zöldzóna;Kína;légszennyezés;

Fotó: Gettyimages.

- Fuldokolnak a városok

Lassan teljesen elfogy a levegő a kínai városokban. A kínai környezetvédelmi minisztérium felmérése szerint 161 megvizsgált város közül mindössze kilenc olyan akad, amelynek levegője eléri a még komoly egészségkárosodás nélkül belélegezhető szintet.  A tíz legszennyezettebb városból kilenc éppen a főváros közelében fekszik.

A szálló por (PM) köbméterenkénti koncentrálásának új kínai küszöbértéke 100 mgr. (A WHO által megállapított érték 25). Ezzel szemben Sanghajban és Pekingben az elmúlt években ez az érték rendszeresen 200 és 300 között volt, sőt, időnként elérte a 900-at is.

A kínai kormány 30 milliárd eurós beruházási programokkal kívánja csökkenteni 25%-gal a nagyvárosi szmogot, de a program intézkedései – például a rendszám szerinti váltakozó közlekedés, vagy egyes autósztrádák időszakos bezárása – csupán cseppet jelentenek a tengerben a probléma súlyosságát tekintve. Ugyanis az ország folyóinak kétharmada szennyezett és legalább 320 millió ember nem jut tiszta vízhez. Peking nemrégiben elismerte, hogy legalább 400 olyan faluról tudnak, ahol a környezetszennyezés miatt aratnak a daganatos betegségek.

A pénzügyminisztérium májusban egymilliárdos beruházást jelentett be a légköri szennyezés csökkentésére, elsősorban olyan súlyos helyzetben lévő régiókban, mint a Peking-Tiencsin-Hopej háromszögben, vagy a Jangce folyó deltájában. Pekingben ezen kívül hat kerületben 2020-ig fokozatosan megtiltják a szén használatát, elektromos árammal és földgázzal biztosítanák a jövőben az energiaforrásokat.