A mostanival immár ez a negyedik olyan hét, amikor a befektetők tőkét vonnak ki a legkockázatosabb, egyben legkedvezőbb hozamkilátásokkal rendelkező eszközosztályba fektető amerikai alapokból. Az eddigi legmagasabb összegű tőkekivonást a befektetési alapokról adatokat gyűjtő Lipper tavaly júniusban mérte, akkor 4,6 milliárd dollár távozott ezekből az alapokból.
A mostani tőkekivonás már egy ideje tart. Májusban még 2,6 milliárd dollárnyi tőkét tettek a befektetők ezekbe az alapokba, a június azonban már negatív volt, 1,14 milliárd dollárnyi tőkekivétellel, júliusban összesen 5,4 milliárd dollárt vontak ezekből ki az alapokból. Eközben meredek emelkedésnek indult a befektetési kategóriát el nem érő cégek kötvényeinek átlagos hozama, tegnapra már átlépte az 5,78 százalékot, míg egy hónapja még 5 százalék alatt járt - írja a lap.
A tőkekivonást alapvetően két ok motiválhatja. Egyrészt a befektetők egyre inkább készülnek arra, hogy ha a Fed befejezi a kötvényvásárlásokat, akkor szűkülni fog a kockázatosabb, ámde magasabb hozamot biztosító eszközök iránti kereslet. Másrészt a kedvező amerikai munkaerő piaci adatok mellett a piac egyre inkább hisz abban, hogy a Fed korábban kezdi el majd a kamatok emelését, s ez szintén megjelenik ezen kötvények árazásában.
A lap már májusban felhívta a figyelmet arra, hogy sok befektető szerint igencsak túlárazottá váltak már a legkockázatosabb, tripla C kategóriás vállalati kötvények is az Egyesült Államokban, s hozamfeláruk a 10 éves amerikai államkötvényekhez képest rekord alacsony szintre emelkedett. A júniusban megindult tőkekivonás után több piaci elemző is azt találgatta, csak átmeneti megtorpanást lehetett-e tapasztalni ezen a piacon, vagy pedig éles trendforduló vette kezdetét.
A befektetők elfordulása ezektől az alapoktól két és fél hete vett masszív lendületet. Az eladási hullámot erősíthette, hogy Janet Yellen, a Fed elnöke kongresszusi meghallgatásán kijelentette, a magas hozamú, kockázatosabb kötvények piacán az árazások már elég feszítettnek tűnnek a hosszas áremelkedést követően. A lap szerint ha valódi eladási hullám indulna meg a bóvlikötvény piacon, az egyértelmű jelzés lehetne arra, hogy a befektetők elfordulása a kockázatosabb eszközöktől trendszerűnek tekinthető. Ennek később a részvénypiacon és más eszközök árfolyamára is negatív hatásai lehetnek.