kajak-kenu;Kozák Danuta;Storcz Botond;Lakatos Zsanett;moszkvai világbajnokság;

2014-08-11 07:53:00

Mámor Moszkvában

Lehengerlően szerepeltek a magyar kajak-kenusok a moszkvai világbajnokságon: összesen hat arany-, öt ezüst- és hat bronzérmet gyűjtöttek, ezzel az eredménnyel pedig az éremtáblázat élén végeztek, egyszersmind túlszárnyalták Storcz Botond vezetőedző elvárását. A 17 dobogós helyezés azt is jelentette, hogy a csapat megismételte a tavalyi duisburgi eredményt (7 arany, 5-5 ezüst- és bronz)

Már szombaton sem lehetett ok a panaszra (egy arany-, két ezüst-, négy bronzérem), ám tegnap valóságos éremzuhatagot produkáltak a magyarok: öt aranyat, három ezüstöt és két bronzérmet lapátoltak össze. Az eredmények azt bizonyították, Storcz Botond óvatosan nyilatkozott a torna előtt, amikor lapunknak azt mondta, 10 dobogós helyezést tűzött ki célul.

A magyar lányok rendkívül aranyosak, hiszen a hat elsőségből a gyengébbik nem képviselői ötöt szereztek meg. A dobogó legfelső fokára állhatott a - Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta alkotta - női négyesünk K-4 500 méteren, Kozák Danuta győzött egyesben, a Szabó Gabriella, Csipes Tamara, valamint a Lakatos Zsanett és Takács Kincső duó párosban diadalmaskodott 500 méteren, míg K-2 200 méteren aranyérmet szerzett Kárász Anna és Vad Ninetta.

A férfiak becsületét a Dudás Miklós, Tótka Sándor, Hérics Dávid, Nádas Bence összeállítású kajakváltó mentette meg. "Hihetetlenül boldogok vagyunk, mert ez az első világbajnoki címünk. Nagyot hajtottunk a végén, nem is éreztük, hogy ekkora erő van bennünk" - mondta a Takáccsal triumfált Lakatos.

K-1 500 méteren Kozák Danuta olimpia, világbajnoki és Európa-bajnoki címvédőként szállt vízre és most sem talált legyőzőre."Nagyon jól elkaptam a rajtot, talán most sikerült a világbajnokságon a legjobban. A verseny előtt nagyon izgultam, alig aludtam az éjszaka, de a pályán végig higgadtnak éreztem magam.

Az első száz méteren hallottam az edzőm hangját, kiabált, hogy ne engedjem el Lisa Carringtont. Amikor indítottam éreztem, hogy legalább fél hajót adtam, de végig támadott. Sokat erősödött tavalyhoz képest, nagyot lépett előre, de én még többet, és remélem ez hosszú távon így is marad"- nyilatkozta Kozák Danuta, akinek e legutóbbi siker már a 10. vb-elsősége volt.

A férfi kajakosaink javítottak a júliusi brandenburgi Európa-bajnoksághoz képest - akkor nem sikerült dobogóra állniuk - most azonban két ezüst - és egy bronzérmet is a nyakukba akasztottak. Második helyen ért célba Dombvári Bence, a szegedi U23-as vb győztese, szintén a dobogó második fokára állhatott fel Dombi Rudolf és Boros Gergely párosa, s bronzérmet szerzett a londoni olimpián ezüstöt nyert Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel alkotta kvartett.

"Három boldog négyes állt fel a dobogóra, mindannyian örültünk az éremnek, nagy fegyvertény, hogy már három éve folyamatosan ott tudunk lenni a döntőben. Ez egy megnyert bronzérem volt, és hiszem, hogy ha így együtt tudunk dolgozni, jövőre még fényesebb érmet hozhatunk" - mondta Pauman.

Vasbányai Henrik és Mike Róbert kenupáros a tavalyi Montemor-o-Velhó-i Európa-bajnokság óta most először szenvedett vereséget 1000 méteren. "Száz százalékig elégedett vagyok az ötszáz méter után - ahol ötödikek lettünk -, és tényleg örülök ennek az ezüstéremnek is. Amikor eveztünk a rajthoz, volt némi reményünk arra, hogy szembe szeles pályánk lesz, de sajnos megfordult, és így a románok kibírták ezt az őrült menetet. Robi 250 méterrel a cél előtt hoppolt, de én még korainak tartottam, nem mertem bevállalni.

Lehet, hogy ha rászánom magam, most aranyunk lenne. De a szemünk előtt úgy is az lebeg: nem most, hanem majd Rióban kell nyernünk!" - értékelte a versenyt Vasbányai Henrik, aki Mike Róbert oldalán a román Liviu Alexandru Dumitrescu Lazar, Victir Mihalachi párostól szenvedett vereséget.

Vajdának tavaly sikerült, az idén azonban nem tudta legyőzni nagy riválisát, Sebastian Brendelt. A német kenus C-1 1000 és 5000 méteren is aranyérmet nyert. A magyar versenyző a rövidebb távján a harmadik, míg a hosszabb futamán a második helyet szerezte meg.

A moszkvai vb tegnap délután a 4x200 méteres váltóversenyekkel zárult, ahol a magyar férfi kajakosok első, míg a kenusok a harmadik helyen végeztek, a nők éppen lemaradva a dobogóról negyedikek lettek.

Eredmények az olimpiai távokon

Férfiak
K-1 200 m: 1. Mark De Jonge (kanadai) 33,961 mp, 2. Petter Menning (svéd) 34,088, 3. Edward McKeever (brit) és Saúl Craviotto Rivero (spanyol) 34,270, ...18. Dudás Miklós (a B döntőben 9.).
K-2 200 m: 1. Nebojsa Grujic, Marko Novakovic (szerbek) 30,500 mp, 2. Ronald Rauhe, Tom Liebscher (németek) 30,606, 3. Sébastien Jouve, Maxime Beaumont (franciák) 30,884, ...9. Molnár Péter, Bán Kristóf 31,754.
K-1 1000 m: 1. Josef Dostál cseh) 3:25.092 perc, 2. Miroszlav Kircsev (bolgár) 3:26.409, 3. René Holten Poulsen (dán) 3:26.482, ...17. Dombvári Bence (a B döntőben 8.).
K-2 1000 m: 1. Erik Vlcek, Juraj Tarr (szlovákok) 3:08.784 perc, 2. Kenny Wallace, Lachlan Tame (osztrákok) 3:09.637, 3. Marko Tomicevic, Vladimir Torubarov (szerbek) 3:09.857, ...5. Hufnágel Tibor, Kökény Roland 3:10.874.
K-4 1000 m: 1. Csehország 2:46.724 perc, 2. Portugália 2:46.939, 3. Magyarország (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) 2:48.039.
C-1 200 m: 1. Jurij Cseban (ukrán) 38,137 mp., 2. Alekszej Korovaskov (orosz) 38.143, 3. Jevgenyij Suklin (litván) 38,423, ...12. Nagy Péter (a B döntőben 3.) .
C-1 1000 m: 1. Sebastian Brendel (német) 3:44.578 perc, 2. Martin Fuksa (cseh) 3:48.180, 3. Vajda Attila 3:49.296.
C-2 1000 m: 1. Liviu Alexandru Dumitrescu Lazar, Victir Mihalachi (román) 3:28.340 perc, 2. Vasbányai Henrik, Mike Róbert 3:28.690, 3. Yul Öltze, Ronald Verch (német) 3:30.442.

Nők
K-1 200 m: 1. Lisa Carrington (új-zélandi) 37,898 mp, 2. Marta Walczykiewicz (lengyel) 38,814, 3. Nikolina Moldovan (szerb) 39,416, ...6. Kozák Danuta 39,783.
K-1 500 m: 1. Kozák Danuta 1:49.283 perc, 2. Lisa Carrington (Új-Zéland) 1:49.790, 3. Bridgitte Hartley (Dél-afrikai Köztársaság) 1:50.496
K-2 200 m: 1. Kárász Anna, Vad Ninetta 35,869 mp, 2. Franziska Weber, Tina Dietze (németek) 35,986, 3. Margarita Csiskevics, Marina Litvincsuk (fehéroroszok) 36,217.
K-2 500 m: 1. Szabó Gabriella, Csipes Tamara 1:39.935 perc, 2. Nikolina Moldovan, Olivera Moldovan (szerbek) 1:40.480, 3. Karolina Naja, Beata Mikolajczyk (lengyelek) 1:41.337.
K-4 500 m: 1. Magyarország (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta) 1:28.219 perc, 2. Lengyelország 1:28.942, 3. Fehéroroszország 1:29.585.