Ferenc pápa;német katolikus egyház;Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung;Német Katolikus Püspöki Konferencia;Wolfgang Rösch;

2014-08-11 07:32:00

Elmaradt a Bergoglio-effektus?

Bár Ferenc pápa népszerűsége megkérdőjelezhetetlen, s a katolikus egyházban azt remélték, az általa megkezdett reformfolyamat az evangelizációt is segíti, Németországban felgyorsult az egyházból való kilépők száma. Hasonló jelenség figyelhető meg Ausztriában is.

Minden korábbinál többen léphetnek ki idén a német katolikus egyházból - derül ki a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung cikkéből. A tavalyi év azonos időszakához mérten ugyanis emelkedés figyelhető meg 2014-ben. Pedig az elmúlt év adatai is lehangolóak voltak.

A bankokat is vádolják

Nem jobb a helyzet a német evangélikus egyházban is, ahol szintén igen magas volt a kilépők száma. Bernd Baucks, az észak-rajna-vesztfáliai evangélikusok pénzügyi vezetője szerint azonban elsősorban nem a különféle botrányok, hanem a bankok tehetnek róla. Szerinte ugyanis egyes pénzintézetek beszélték rá ügyfeleiket erre. Az evangélikus egyházban a kilépések száma 2012-ben 13 915 volt, 2013-ban viszont már 19 ezer, ami37 százalékos emelkedésnek felel meg. Baucks, a Rheinische Post című lapnak elmondta, ez a hirtelen növekedés is azt mutatja, hogy a hagyományos okok mellett más is közrejátszhatott. Ezzel azonban jelentősen csökken a bevétel.
A német bankszövetség, illetve a Raiffeisen is visszautasította az evangélikus egyházi vezető állítását. Közlésük szerint semmi közük a kilépések emelkedéséhez, s az sem igaz, hogy munkatársaik erre ösztönözték volna az ügyfeleket. Hozzátették, szerintük Baucks kijelentései teljességgel hiteltelenek. A bankok az egyházakat tartják felelősnek a kilépésekért, mert szerintük ők állnak amögött, hogy a pénzügyi befektetésekre kivetett egyházi adót automatikusan megemelik

A Német Katolikus Püspöki Konferencia által közölt adatok szerint 2013-ban 178 805-en fordítottak hátat az egyháznak, ami jelentős emelkedés az előző évihez képest. 2012-ben ugyanis 118 335-en léptek ki a katolikus egyházból. Az emelkedés tehát drámai mértékű, 51 százalékos volt.

A 2013-as adat azért is megdöbbentő, mert a kilépések száma majdnem eléri a 2010-es "rekordévet", amikor 181 193-an intettek búcsút az egyháznak, elsősorban a nyilvánosságra került, papok által elkövetett szexuális visszaélések miatt. (Valójában 1990 volt a rekordév, amikor 192 ezren intettek búcsút az egyháznak, ennek az volt az oka, hogy sok keletnémet nem akart egyházi adót fizetni.)

Szakértők szerint a kilépések elsősorban

a limburgi egyházmegyében történtekre vezethetőek vissza. Az időközben leváltott egyházmegyei vezető, Franz-Peter Tebartz-van Elst több tízmillió euróért újítatta fel püspöki rezidenciáját, szembemenve ezzel Ferenc pápa tanításával, aki szerény életvitelre ösztökélné az egyházi személyiségeket.

A luxuspüspök ügye valóban mély nyomokat hagyott a német katolikus egyházban. Hogy a püspökség mentse a menthetőt, július 18-án közzétette pénzügyi mérlegét, ezzel is jelezvén, minden szempontból átláthatóvá kívánják tenni a püspökség működését. "Az egyház legfontosabb tőkéje az emberek bizalma" - közölte Wolfgang Rösch, az egyházmegye ideiglenes vezetője.

Ezt azonban nem lesz könnyű visszaszerezni. A közzétett adatok szerint sosem léptek ki annyian az egyházból a püspökségben, mint az elmúlt évben. Számuk húsz híján elérte a nyolcezret. Hogy milyen jelentős bizalomvesztéshez vezetett a "luxuspüspök" féktelen életvitele, arról mindennél többet elmond, hogy 2012-ben még mindössze 4453-an léptek ki, az emelkedés így 79 százalékos volt.

Ha nem ennyire drámai mértékben, de más egyházmegyékben sem volt sokkal derűsebb a helyzet: a fuldai püspökségben 3000-en fordítottak hátat az egyháznak, ez ezerrel több az előző évinél, Mainzban pedig 7500-an hagytak fel az egyházi adó fizetésével, ami 3000-el haladja meg a 2012-est.

A számadatok szerint sokan 2013 második felében vesztették el bizalmukat az egyházban. Az egyházból való kilépéseknél nem kérdeznek rá a döntés okára. Reinhard Marx bíboros, a Német Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Ferenc pápa egyik tanácsadója fájdalmasnak nevezte a számadatokat.

"A kilépések magas számával kell szembesülnünk, miközben újra és újra megpróbáljuk helyreállítani az embereknek az egyházba vetett bizalmát" - hangoztatta Marx. Nem mindegyik kilépett szakította meg teljesen a kapcsolatot az egyházzal, a "maguk módján" keresztények maradnak. A német bíboros szerint velük is keresni kell a párbeszéd lehetőségét.

Az egyházi statisztikából kiderült az is, hogy tavaly 24,2 millió katolikust tartottak számon Németországban. Ez azt jelenti, hogy az összlakossághoz viszonyított arányuk a 2012-es 30,2 százalékról 29,9 százalékra csökkent. A papok kevesebb szentséget szolgáltattak ki: 165 ezer keresztelőt, tartottak, ami 3000-es csökkenést jelez. Az egyházi házasságok száma 3400-zal, 44 ezerre apadt. Az adatokon nem sokat javít, hogy 6980-an léptek vissza az egyházba. (2012-ben 7193-an.)

A német katolikus egyházból való kilépés azt jelenti, hogy az illető nem fizeti tovább az egyházi adót. Ugyanakkor ha valakinek a házastársa az egyház kötelékében marad, úgy arra magasabb adót vetnek ki. A német katolikus egyház bevételeinek mintegy hetven százaléka származik az adóból.