Az idei év júliusa a meteorológiai jelentések szerint is kirívóan viharos-csapadékos volt, s nem volt ez másképpen augusztus első hetében sem. Országos átlagban csaknem kétszer, helyenként háromszor annyi eső esett, mint egy átlagos júliusban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján az idei július vélhetően bekerül az 1901 óta vezetett statisztikai idősorban az eddigi öt legcsapadékosabb júliusa kategóriába. A viharok és a felhőszakadás mellett az ország több területén gyakori volt a jégeső is, s a villámcsapások okoztak kiemelkedően sok kárt.
A vihar miatt összegyűlt víz a XIII. kerületben, a Vágány utca és a Dózsa György út kereszteződésénél, a vasúti aluljáróban 2014. augusztus 2-án este. MTI Fotó: Mihádák Zoltán
A társaságok a bejelentéseket követően azonnal megkezdték a kárfelmérést. A biztosítók meghosszabbított ügyfélszolgálattal várják a bejelentéseket, több társaság hétvégi munkával igyekezett gyorsítani a mielőbbi kárrendezést. A leginkább érintett területek: Budapest, Pécs és Szeged környéke, Pest megye, Csongrád és Békés megye. A leggyakrabban a tetők sérültek meg, a kidőlt fák okoztak károkat, sok volt a beázás, az elöntéses, illetve a villámcsapás is.
A hazai lakóingatlanok 73 százalékának van lakásbiztosítása. A MABISZ adatai szerint 2013-ban a lakásbiztosítási piac összesített díjbevétele - a társasház-biztosításokból származó bevételekkel együtt - 104,9 milliárd forintot tett ki. Kedvezőtlen tendencia ugyanakkor, hogy az egyéni lakásbiztosítási szerződések száma 93 ezerrel maradt el a 2010-estől.
A szerződések száma hárommillió alá, 2,98 millióra csökkent 2014. január 1-jére. A lakásbiztosítások díja egyébként csökkenő tendenciát mutat, a 2013-ban kötött szerződések éves átlagdíja nem haladta meg a 28 300 forintot, azaz, már alig több mint 2300 forintos havi díjért lehet lakásbiztosítást kötni. A csak az alapkockázatokat tartalmazó biztosítások átlagdíja ennél alacsonyabb, nem éri el a havi kétezer forintot.