Krími munkalátogatásának tegnapi második napján Vlagyimir Putyin délelőtt Szevasztopolban az orosz Biztonsági Tanács tagjaival vitatta meg a térség biztonsági helyzetét, délután pedig Jaltában az orosz alsóház, a duma tagjaival egyeztetett. Az orosz elnök és a törvényhozás tagjainak látványos és provokatív krími programja heves tiltakozást váltott ki Kijevben, ahol az ukrán vezetés változatlanul ukrán felségterületnek tekinti a félszigetet.
Putyin Jaltában a duma tagjaival való találkozón azt ígérte, Oroszország minden tőle telhetőt meg fog tenni az ukrajnai konfliktus mielőbbi rendezése, a vérontás megfékezése érdekében. Az orosz elnök „gyilkos polgárháborút, véres káoszt ” emlegetett, s azt mondta, Ukrajnában humanitárius katasztrófa következett be. A közel 300 teherautónyi orosz segélyszállítmány eközben az orosz-ukrán határhoz érkezett, Rosztovban vesztegelt.
Lapzártánkkor még nem lehetett tudni, mi lesz a sorsa. Az ukrán hatóság ugyanis a segélyt fogadná, de csak átrakódás esetén, abba nem egyezik bele, hogy orosz katonai kísérettel érkezzék a célhelyre. Kijev attól tart, hogy a humanitárius segély trójai faló, álca, amely leple alatt újabb harcászati utánpótlást és netalán orosz „békefenntartókat” csempész be ukrán területre a Kreml.
Miközben az ukrán hadsereg újult erővel lövi Donyecket és Luhanszkot, Kijev is segélyszállítmányt indított útnak a harcok sújtotta régióba. Sajtójelentések szerint egy 19 teherautóból álló segélykonvoj indult útnak Kijevből Donyeck és Luhanszk megyébe, de Harkivból és Dnyipropetrovszkból is útnak indult a segélykonvoj. Összességében 71 jármű 773 tonna alapvető élelmiszert szállít a térségbe.
Jaltai beszédében Putyin az oroszországi helyzetre is kitért. Hangsúlyozta, országa nem kíván elszigetelődni és nem akar semmiféle konfrontációt. "Nyugodtan, méltósággal és hatékonyan kell építenünk országunkat, nem barikádozhatjuk el magunkat a külvilágtól. Meg kell erősítenünk (az országot) és mozgósítanunk kell, de nem egy háborúra vagy bármiféle konfrontációra, hanem az Oroszországért való kemény munkára" - fogalmazott az orosz elnök.
Putyin azt is leszögezte, hogy Moszkva megerősíti krími katonai jelenlétét, és egy harcászati egységet hoz létre a vitatott státusú félszigeten. Több burkolt fenyegetést is megfogalmazott. Kilátásba helyezte, hogy Oroszország lemondhat az Emberi Jogok Európai Bíróságának tagságáról és akár más nemzetközi egyezményektől is elállhat, amennyiben azok nem szolgálják az orosz érdekeket.
Kelet-Ukrajna tegnap is véres napot zárt. Donyecket és Luhanszkot tüzérségi blokád alá helyezték az ukrán kormányerők. Luhanszkban 24 óra alatt 20 civil vesztette életét, Donyeckben folytatódott az infrastruktúra megsemmisítése. ENSZ adatok szerint az április közepe óta tartó ukrajnai fegyveres konfliktus áldozatainak száma kedden 2086 fő, a tegnapi áldozatokkal megközelítette a 2100-at. A tendencia tragikus, az utóbbi két hétben ugyanis megduplázódott a halálesetek száma, ami a harcok intenzitásának növekedését jelzik.