Levette maszkját a Messiás
Az Iszlám Állam fekete maszkos, fekete zászlós harcosainak vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi hosszú ideig az arc nélküli ember volt. Inkább csak egy hang, legfeljebb egy maszkos fej, akit csak követői vettek komolyan. Mára azonban megmutatta, pillanatnyilag ő a világ legveszélyesebb és leginkább rettegett embere. Hiszi és mások is hiszik róla, hogy ő Mehdi, aki tulajdonképpen azonos a keresztények Messiásával.
Mohamed próféta tanai szerint Mehdi lesz az utolsó kalifa, aki egységbe vonja majd az iszlám hívőket. Aki majd elkerülhetetlenül el fog jönni, de addig is kedve szerint adja át a hatalmat egy általa kiválasztott személynek. A való világban azonban a hatalmat megszerezni szokták, abban a térségben leginkább fegyverrel. Így akinek fegyvere és fegyveres követői vannak, jó eséllyel pályázik a kiválasztott szerepére.
A titokzatos Bagdadi, aki sokáig nemcsak a video üzeneteiben volt egy hang vagy maximum egy maszkos fej, hanem a mindennapokban is csupán legszűkebb környezete láthatta őt maszk nélkül, nyilvánvalóan egyenesen Mehdinek hiszi magát. És ezzel nincs egyedül, követői tűzbe mennek érte, életüket adják, ha kell, mert hiszek, hogy isten ellen lázadnának, ha nem kiválasztottját követnék zokszó nélkül. Kalifaként egy videoüzenet erejéig levette maszkját, s megmutatta magát a világnak és híveinek.
Az al-Kaidának is sok(k) volt
A 43 éves Bagdadi valóban nem mindennapi figura. Al-Kaida fiókként indult szervezete lepipálta már a retteget hálózatot, Bagdadi is túltett már (bizonyos vonatkozásokban) már Oszama bin-Ladenen, hiszen minden muszlim ura lett kalifaként. Idén februárban rúgták ki az al-Kaidából. Kockáztatott, amikor szembement Oszama bin-Laden utódának, a terrorszervezetet vezető Ajman al-Zavahiri akaratával és tavaly csakazértis belépett a szíriai polgárháborúba.
A versenyfutás az al-Kaida és az IÁ között tart. Az egyelőre lokális, iraki és szíriai szervezetről nehéz elhinni, hogy át tudja venni a nemzetközi terrorhálózat vezető helyét, ám amilyen iramban nő híveinek száma, semmi sem zárható ki. A kalifátus kikiáltásának idején, június végén egyes források szerint 8-10 ezer mások szerint 3-5 ezer katonája volt, ennyivel foglalta el Moszul városát és futamította meg az amerikaiak által kiképzett, modern nyugati fegyverzettel rendelkező 350 ezres iraki hadsereget.
Mára, alig két hónap elteltével már 30-50 ezer harcosa van az Iszlám Államnak és a kalifátusnak. bEddig villámgyors karriert futott be. 2909-ben négy év után szabadult egy iraki börtönből, 2011-ben került fel a keresett terroristák listájára, már a kalifátus kikiáltása és az ott történő borzalmak előtt 10 millió vérdíjt tűztek ki a fejére. Kegyetlenségének mértékét mutatják intézkedései – keresztre feszítések, lefejezések, kompromisszumképtelenségét és intoleranciáját pedig a vallási-etnikai kisebbségek elleni hadjárata.
A „kalifa” számára mindenki ellenség, aki nem szunnita muszlim. S talán ez lesz veszte. Bin Laden annak idején képes volt ésszerű kompromisszumokat kötni, legalább a muszlim világon belül. Bagdadi és csoportjának kegyetlenkedései miatt, a lefejezésekkel riogató propagandavideói eredményeként az al-Kaida sok szövetségest és pénzügyi támogatót vesztett.
Bagdadi szervezete egyelőre rendkívül gazdag, de nyilvánvalóan hosszú távon nem lehet meg pénzügyi támogatók nélkül. A kalifátus és a kalifa a muzulmán hit szerint Mohamed próféta világi és szellemi örökösének számít, ezért mind olyan, minden igaz hívő támogatására számíthat. Elméletileg.
Abu Bakr al-Bagdadi, aki igazi vallási vezetőként (mint a pápa megválasztása után) nevet is változtatott és immár Ibrahim kalifaként a világ minden muzulmánját a kalifátus támogatására szólította fel. Hogy az elmúlt, kalifátus nélküli utóbbi száz évben hányan maradtak, akik ezt komolyan veszik, rövidesen kiderül.
Egy internetre feltett video szerint az Iszlám Állam az amerikai légicsapások miatti bosszúként lefejeztetett egy 2012-ben Szíriában foglyul ejtett amerikai fotóriportert, James Wright Foleyt. A negyven éves férfi kivégzése az ismert koreográfia szerint történt -a narancsszínű ruhába bújtatott fogollyal felolvastattak egy üzenetet, amelyben az Egyesült Államokra kellett hárítania a felelősséget. A felvétel bemutatja fogolytársát, Steven Sotloffot, azzal az üzenettel, hogy az ő sorsa barack Obama amerikai elnök döntésétől és következő lépésétől függ.
A felvétel hitelességét egyelőre még vizsgálja mind az amerikai, mind a brit hírszerzés. Egyelőre nem teljesen biztos Foley halála sem, ugyanis a felvétel magát a kivégzést nem mutatja, csak azt, hogy egy dzsihádista nyakához szorítja a kést. Igaz ugyan, hogy az azt követő képen az amerikai fejét már a hátára tették, de ez technikailag is megvalósítható. Az IÁ eddigi tetteinek ismeretében azonban nem sok esély van arra, hogy trükkről lenne szó.
A brit hírszerzés azért vált érintetté, mert a felvételen látható iszlamista harcos brit akcentussal beszél. Phillip Hammond brit külügyminiszter arról beszélt, hogy a dzsihádista nyilvánvaló brit akcentussal beszélt, nem zárható ki, hogy brit állampolgárról van szó. London tisztában van azzal, hogy jelentős számú brit állampolgár harcol a szélsőségesek soraiban. Mind az amerikai, mind a brit vezetés elítélte, sokkolónak és erkölcstelennek nevezte a brutális kivégzést.