Barack Obama;rendőrség;temetés;Ferguson;halálos lövés;Michael Brown;Missouri állam;

2014-08-25 07:34:00

Törékeny nyugalom Fergusonban

Ma temetik a Missouri állambeli Fergusonban Michael Brownt. A településen lassan helyreáll a nyugalom, a fekete bőrű tizenéves lelövése miatt az elmúlt hetekben kirobbant dühödt demonstrációk azonban újra a felszínre hozták a gyakorta a mélyben megbúvó, ám még mindig megoldatlan amerikai faji problémákat. Amikor 2008-ban megválasztották Barack Obamát, az Egyesült Államok első afrikai-amerikai elnökét, a fekete közösségekben rengeteg illúzió élt, azt várták, hogy gondjaik egycsapásra megoldódnak. Mások viszont azt jósolták, hogy a be nem teljesült várakozások nyomán nagy lesz a csalódottság és az ellentétek inkább kiéleződhetnek. 

Obama és Holder is egyetértett abban, a fergusoni válság csillapítását nem segítette, hogy állig felfegyverzett rendőri erőkkel próbálták visszaszorítani a zavargásokat. Az elnök elrendelte, hogy vizsgálják felül, indokolt-e katonai fegyvezettel ellátni a rendőrséget.

Az igazságügyi minisztérium független vizsgálatot indított Brown halála ügyében, 40 FBI-ügynök érkezett St. Louisba, akik ajtóról ajtóra végigjárják a környéket, s tanúvallomásokat gyűjtenek. Kongresszusi képviselők levélben sürgették Holdert, vizsgálják ki azt is, nem jogsértő-e a fergusoni rendőrség gyakorlata, s miért foglalkoztatnak aránytalanul kevés színes bőrűt.

A Mother Jones magazinban idézett adatok szerint az igazságügyi tárca polgárjogi osztálya jelenleg 17 államban és a fővárosban, Washington DC-ben legalább 34 esetben vizsgálódik a rendőri erők által elkövetett szisztematikus jogsértések miatt. Négy év alatt 346 bejelentés érkezett a rendőri diszkrimináció, leginkább az etnikai profilalkotás miatt.

A fergusoni őrszobákon uralkodó állapotokról árulkodik, hogy a belső ellenőrzés a napokban felfüggesztett két helyi rendőrtisztet. Egyiküket egy, a YouTube-on fellelhető, 2012-es előadása miatt, amelyben a "papírok nélküli" Obama elnöknek, a legfelsőbb bíróság tagjainak is nekiment, s egyebek mellett kijelentette: "Engem nem vádolhatnak diszkriminációval. Megölök mindenkit, válogatás nélkül".

A videóra egy CNN-tudósító hívta fel a belső ellenőrzés figyelmét. Vizsgálat indult a másik rendőr ellen is, aki imígyen osztotta meg a Facebookon véleményét: "Le kell lőni minden tüntetőt, mint a veszett kutyát!" A fergusoni városvezetés a vizsgálatoknak elébe menve bejelentette, hogy tervbe vették a lakosság és a rendőrség közötti kapcsolatok javítását. Ígéretet tettek arra, hogy növelni fogják a fekete rendőrök számát.

Bár eddig nem jutott rá pénz, most megkeresik a forrásokat új eszközök beszerzéséhez, hogy minden rendőr viseljen kamerát. Ha ugyanis a járőr minden mozdulata videóra kerül - remélik - , annak komoly visszatartó ereje lehet. James Knowles, Ferguson polgármestere a helyi lap, a St. Louis Post-Dispatch szerint azt is megjegyezte, hogy ez korántsem egyszerű.

"Nem minden nap veszünk fel új rendőrt, s amikor meghirdetünk egy állást, eddig is igyekeztünk, hogy afrikai-amerikai jelentkezőt találjunk, de ez nem megy könnyen" - tette hozzá.

Faji ellentétek: kevés a javulás

Már Brown lelövése után készült a New York Times/CBS TV felmérése, amelyből kiderült, másként látják az amerikai fehérek és feketék a történteket. Az amerikaiak 59 százaléka szerint a fergusoni tüntetők túl messzire mentek, a megkérdezett fehérek 69, a feketék 43 százaléka vélekedett így. A feketék 38, a fehérek 15 százaléka találta rendjén valónak a tiltakozást. A tüntetők elleni rendőri fellépést 32 százalék találta túlzónak, a feketék 50, a fehérek 27 százaléka szerint a rendőrök túl messzire mentek.

Megoszlanak a vélemények abban is, jogosan lőtt-e a rendőr. A fehérek 18 százaléka válaszolt nemmel, 68 százalék azonban tartózkodott, mondván, nem tud eleget az ügyről. A feketék 57 százaléka szerint nem igazolható Brown megölése. Rákérdeztek a felmérésben arra is, hogyan látják a faji kérdést az amerikaiak. A megkérdezettek 47 százaléka általában rendben lévőnek tartja, igaz, Brown lelövése előtt még 55 százalék nyilatkozott így.

E kérdésben nincs akkora szakadék, a fehérek 49, a feketék 44 százaléka szerint összességében rendben mennek a dolgok. Saját közösségéről 78 százalék nyilatkozott úgy, hogy nincsenek faji ellentétek. A fehérek 82, a feketék 73 százaléka így vélekedik. Csak az amerikaiak 10 százaléka vélte azonban úgy, hogy Obama elnöksége alatt javult a helyzet, a fehérek 17, a feketék alig 8 százaléka érzékelt javulást. A többség szerint nem történt számottevő változás. A megkérdezettek 35 százaléka szerint inkább romlott a helyzet, a fehérek 40, a feketék 21 százaléka nyilatkozott így.