Izrael;Hamász;Szíria;Gázai övezet;Ban Ki Mun;rakéták;

- Teljes tanácstalanság Izraelben és Gázában

Vasárnapra virradó hajnalban már Szíria felől is rakétákkal lőtték Izrael területét. A lövedékek a Golán-fennsík több pontján csapódtak be. Bár nem érkezett jelentés halálos áldozatokról, illetve anyagi kárról, ez az eset is azt mutatja, hogy egy Izrael és a Hamász között elhúzódó konfliktus milyen veszélyeket rejthet magában: a térség más államaira is átterjedhet. Az összecsapások már hét hete tartanak, s egyelőre nem látni a válság végét.

Eddig több mint 2100 palesztin vesztette életét, az ENSZ szerint az áldozatok hetven százaléka polgári személy. Izrael szerint ezzel szemben a meggyilkoltak 40-50 százaléka fegyveres. Izraeli részről 68-an vesztették életüket, köztük négy polgári személy.

A konfliktus kiterjedésének egyre erősödő veszélyét mutatja az is, hogy szombaton két rakétát lőttek ki Libanonból is Izrael északi részéről. Az izraeli rádió szerint egy galileai házat találtak el.

Közben a Hamász továbbra is keményen lép fel az állítólagos kollaboránsok ellen. Szombaton a Gázai övezetben, a dzsabalijai mecset udvarán négy embert végeztek ki, akik feltételezések szerint együttműködtek Izraellel – adta hírül a Maan hírügynökség.

Az izraeli hadsereg légicsapásai során két bombát dobott le egy gázai toronyházra, s a földdel tette egyenlővé a 13 emeletes épületet. A palesztin egészségügyi minisztérium közlése szerint 17 személy sérült meg. Két órával a támadás előtt Izrael felszólította az itt élőket, hagyják el az épületet. Az indoklás szerint a Hamász fegyveresei a toronyházból hajtanak végre katonai műveleteket.

Mahmúd Abbász palesztin elnök a harcok befejezésére szólított fel. Mint mondta, a feleknek mielőbb vissza kell térniük a tárgyalóasztalhoz. Előzőleg Abdel Fattah al-Sziszi egyiptomi elnökkel találkozott. A kairói kabinet hetek óta próbál közvetíteni az izraeliek és a Hamász között.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár ismételten telefonbeszélgetést folytatott Benjamin Netanjahuval. Arra intette az izraeli miniszterelnököt, mielőbb meg kell állapodni a tartós tűzszünet feltételeiről, s komoly tárgyalásokat kell folytatni a palesztin állam megteremtéséről.

A New York Timesban megjelent hirdetésben élesen elítélték a holokauszt túlélői az izraeli hadsereg gázai fellépését. A közlemény 327 aláírója palesztinok elleni „mészárlásról” tett említést. A főleg amerikai és európai túlélők egyértelműen az izraeliek akciójával szemben foglalt állást. A közlemény a Nobel-békedíjas Elie Wiesel hirdetésére adott válasz. Wiesel és támogatói a nácikkal hozták összefüggésbe a Hamászt.

Hosszabb távú stratégiát fogadott el pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nyugat-afrikai Ebola-járvány megfékezésére. A szervezet munkatársai nem számítanak rá, hogy még az idén sikerül megállítani a vírus terjedését.