aláírás;önkormányzati választások;országszerte;

Gyűlnek az aláírások

Teljes gőzzel folyik a támogató aláírások gyűjtése az önkormányzati választásokra. Tegnap mások mellett Pásztor Albert, miskolci polgármester-jelölt, volt városi rendőrkapitány jelentette be, hogy megkapta az induláshoz szükséges támogatást, Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke pedig közölte: jelöltjeik több mint fele egy nap alatt összegyűjtötte a szükséges számú ajánlást. Forrásaink szerint azonban Erzsébetvárosban még az sem dőlt el, kik lesznek a kormánypárt egyéni képviselőjelöltjei. A kormánypárt vezetői szeptember 1-jén indulnak országjárásra, a kampányban Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök és a kormány tagjai is részt vesznek. 

Áll a bál az erzsébetvárosi Fideszben. Lapunk úgy tudja, hogy Vattamány Zsolt újrázni kívánó polgármester és Rónaszékiné Keresztes Mónika alpolgármester, volt parlamenti képviselő "csatája" miatt még nem dőlt el, kiket indít a kormánypárt VII. kerületben. Miután nincs meg a tizenkét egyéni önkormányzati képviselőjelölt, még az ajánlóíveket sem vették fel a fideszesek. Forrásaink szerint Vattamány emberei közül néhány azt sem szeretnék, hogy Rónaszékiné valamelyik körzetben jelölt, majd esetleg ismét alpolgármester legyen. Azt, hogy a jelenlegi polgármester ismét versenybe szálljon, a kormánypárt budapesti választmánya már jóváhagyta, az egyéni jelöltek személyéről azonban a kerületi fideszeseknek kell dönteni.

Nincs váltóhangulat
Nem kérdés, hogy az önkormányzati választásnak melyik párt lesz a nyertese, nem fog felfordulni a politikai preferenciák világa - fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatási igazgatója. A Fidesz továbbra is stabilan vezeti a pártok népszerűségi listáját - tette hozzá. Závecz szerint a következő másfél hónapban sem fordul meg a trend. Az Ipsos véleménykutatási igazgatója úgy vélte, hogy csak egy évek munkájával felépített jelöltnek lehetne esélye Tarlós István főpolgármesterrel szemben. "Kicsit olyan a helyzet, mintha ezt a főpolgármesterséget az ellenzék - ezt sose fogja kimondani a baloldali ellenzék, nyilvánvalóan egy kampányban nem teheti meg - föladta volna, és mintha nagyobb energiákat fordítana arra, hogy a kerületekben minél több helyet meg tudjon nyerni" - tette hozzá. Závecz szerint ugyan nincs polgármester-váltó hangulat, de csak szűk többsége lesz a kormánypártoknak a fővárosi közgyűlésben. A baloldal számára Angyalföld és Kispest, a Fidesz számára pedig a Belváros, valamint Újbuda kivételével a budai kerületek lehetnek a biztosan nyert városrészek. Csepel és Zugló is billegőnek számít.

A párt alapszabálya értelmében a jelöltállító taggyűlést három nappal korábban kell összehívni, ami azonban - úgy tudjuk - még nem történt meg. A baloldal jelöltjei azonban már hétfőn összegyűjtötték az induláshoz szükséges támogatást. Oláh Lajos, a kerület DK-s országgyűlési képviselője lapunknak elmondta, hogy az ajánlásokat csak ma adják le, mert minél több aláírást szeretnének összegyűjteni Farkas Ferenc polgármester-jelöltnek, valamint a tizenkét baloldali önkormányzati képviselőjelöltnek.

Falus Ferenc, az Együtt-PM, a DK és az MSZP főpolgármester-jelöltje tegnap Csepelen kampányolt. A politikus Horváth Gyulának, a baloldal XXI. kerületi polgármester-jelöltjének segített az induláshoz szükséges aláírásokat összegyűjteni és megpróbált minél több embert meggyőzni arról, hogy Budapest csak akkor lesz a szabadság városa, ha az itt élők október 12-én leváltják a fideszes vezetést. A főpolgármester-jelölt, aki korábban kórházigazgató, majd országos tiszti főorvos volt, Horváth Gyulával a helyi szakorvosi rendelőintézetet és a csepeli mentőszolgálatot is meglátogatta.

A Liberálisok is önálló főpolgármester-jelöltet indítanak. Bodnár Zoltán szociálisan érzékeny, a szegényeket támogató városvezetést ígér. Ha megválasztják, szociális bérlakásprogramot indít, amihez a korrupcióval szembeni zéró toleranciával és átlátható gazdálkodással teremtene forrást. Beszélt arról is, hogy a Liberálisok olyan kreatív szemléletű városvezetést szeretnének, amely támogatja Budapest sokszínű kultúráját. Csárdi Antal, Tarlós István LMP-s kihívója pedig arról beszélt, hogy az önkormányzati választáson Budapesten induló politikusaik az emberek által felvetett problémákat kívánják képviselni a testületekben. Csárdi büszke arra, hogy olyan jelölteket állítottak, akiknek vannak elképzeléseik a városról.

Tegnap egyébként kiderült, hogy a holokausztot relativizáló Büki Tamás helyett Mrena Edit volt óvodavezetőt indítja az MSZP, a DK és az Együtt-PM a XVI. kerületben. Erről Büki meghallgatása után döntöttek a baloldali pártok. A volt civil jelölt vasárnap arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy nem egyértelmű, hány áldozata volt a holokausztnak. A Hír Tv szerint szerepelt egy videóban is, amiben Tomcat náci jelszavakat tanít Fekete Pákónak, továbbá szerzője a Görénylyuk nevű blognak is, ahol azt írták: "2009 vitathatatlanul a két patkány éve volt; a nevük pedig Gyurcsány és Bajnai".

Vágó István, aki szintén közös baloldali önkormányzati jelölt lesz a XII. kerületben, a a demokratikus elkötelezettségű választók támogatására számít. A kvízmester a Facebookon tette közzé programját. Eszerint, ha felhatalmazást kap, egyebek mellett nem engedi, hogy a Normafa a kerület stadionja legyen, a fizetős parkolást pedig megszünteti ott, ahol ez nem indokolt. A kvízmester még gyűjti az indulásához szükséges aláírásokat, Pásztor Albert, korábbi miskolci rendőrkapitány, aki az MSZP, a DK, a helyi Együtt, és a Miskolc Lokálpatrióta Egyesület támogatásával függetlenként indul a polgármester posztért, tegnap bejelentette, hogy csapatának tagjaival együtt a szükséges ajánlások többszörösét megszerezte. Miskolcon Kriza Ákos, a város jelenlegi fideszes vezetője, illetve a kormánypárt önkormányzati képviselőjelöltjei szintén megkapták már az induláshoz elengedhetetlen ajánlásokat.

Szombathelyen a Városháza előtt mutatták be a baloldal helyi jelöltjeit. A polgármesteri posztért Ipkovich György indul majd október 12-én és mind a 14 körzetben közös jelölteket indít az MSZP, a DK, az Együtt, a Szolidaritás, valamint az Éljen Szombathely! Egyesület. A Párbeszéd Magyarországért (PM) azonban elutasította a megállapodást, ezért a párt a városban nem vesz részt az önkormányzati választáson.

A vödör jég és a szívós munka
A Fidesz polgármester- és képviselőjelöltjeinek több mint fele egy nap alatt összegyűjtötte az induláshoz szükséges számú támogatói aláírásokat - ezt a kormánypárt ügyvezető alelnöke jelentette be tegnap. Kósa Lajos elmondta, hogy 1130 polgármester-jelöltjük van, közülük 640-en fideszesek, a többiek függetlenek, de kormánypárti támogatással indulnak. Önkormányzati képviselőjelöltjeik száma pedig 4127, közülük 2506 a párt színeiben indulnak, a többiek függetlenek, akiket támogatnak. Azt is elmondta, hogy szeptember 1-jén országjárásra indul Orbán Viktor, a pártelnök-miniszterelnök mellett a kormány tagjai is részt vesznek a kampányban.
A kormánypárti politikus elfogadta Falus Ferenc hétfői kihívását, de közölte nem önteti nyakon magát jeges vízzel. Inkább az ALS-szindrómát gyógyító alapítványt támogatja. Kósa kétségbeesett akciónak nevezte, hogy a baloldal főpolgármester-jelöltje, a Bátor Tábor munkáját támogatva fejére öntött egy vödör jeges vizet, a videót pedig, amelyen mások mellett Kósát is kihívta, feltöltötte a Facebookra. A felvételre reagálva a Fidesz ügyvezető alelnöke kijelentette: az ismertséget lehet úgy növelni, hogy valaki 20 év szívós, kitartó munkájával eljut valahova, és lehet úgy is, hogy valaki leönti magát egy vödör jéggel.