sérülés;gyógytornász;élsportoló;Orosz Csilla;Nagy Ákos;gerincsérv;

Orosz Csilla szerint sok függ a sportolók hozzáállásától FOTÓ: NÉPSZAVA

- A gyógytorna a rehabilitáció alapja

Számos alkalommal olvasható, hogy egy-egy élsportoló megsérül, műteni kell. Ilyenkor az egyik legfontosabb kérdés, vajon mikor térhet vissza a versenyzéshez, illetve mikor lesz képes ugyanolyan szinten teljesíteni, mint korábban. Háromrészes sorozatunkban arra keressük a választ, vajon miként tudnak a lehető legkisebb kihagyással újra magas szinten teljesíteni. Első alkalommal Orosz Csilla gyógytornász mesélte el lapunknak, mitől is függ a sikeres rehabilitáció.

- Gyógytornászként nemcsak sportolókat, hanem civilek is "visszasegít" a normál, korábbi életükbe. Melyik réteg gyógyul hamarabb: a nagy terhelésnek kitett sportoló, vagy a civil ember?

- Ez nem is kérdéses, hiszen óriási különbség mutatkozik meg szinte minden szinten a sportolók javára. Ráadásul sok választásunk sincs az esetükben, ugyanis egy műtét vagy egy súlyos sérülés után nincs idő a civil stabilizálásra, hanem minél hamarabb kell őket úgy felépíteni, hogy a sérülésük előtti teljesítményüket szinte azonnal hozni tudják.

- Ha ennyire kiélezett a helyzet, akkor ez nem megy a sportoló későbbi életének, egészségének a kárára?

- Abszolút nem, ugyanis náluk speciális erősítő, egyben sportspecifikus gyakorlatokat végzünk már a legelejétől kezdve. Félreértés ne essék, a rehabilitáció ugyanúgy száz százalékos lesz az ő esetükben, ám jóval rövidebb idő alatt érhető mindez el, mert az izmaik például a korábbi magas szintű terhelés miatt hamarabb visszaállnak a sérülés előtti teljesítményhez.

- Melyik esetben a legnehezebb visszahozni egy élsportolót a korábbi szintjére?

- Azoknak van a legnehezebb dolguk, akik törést szenvedtek, ráadásul műteni is kellett őket. Ugyanis ilyenkor az izmok is sérülhettek, ami nehézzé teszi a minél gyorsabb visszatérést.

- Miként lát neki a rehabilitációnak?

- Miután minden sérülés más és más, így az első és legfontosabb, hogy a rehabilitáció megkezdése előtt mindenképpen beszélek a sérült sportoló orvosával, illetve valamennyi orvosi papírt és leletet átnézek. Ha műtötték a visszatérni vágyót, akkor a beavatkozás előtti és utáni röntgenfelvételeket is kielemezem. Sosem szabad elfeledkezni arról sem, hogy ismerjem az adott sportágat, hogy a sérült rész, ízület milyen mozgáspályát ír le a terhelés, versenyzés alatt. Ha ez megvan, következik egy mindenre kiterjedő izomteszt, amely egyértelműen megmutatja, hogy hol tart jelenleg a sportoló, és ez eldönti, mit kell fejlesztenünk az előttünk álló napokban, hetekben.

- Mi dönti el, ki milyen gyorsan képes a visszatérésre?

- A közös munka mennyisége, amelyet úgy állítunk össze, hogy milyen a sérült rehabilitációs képessége, mikorra kell felépülnie, illetve milyen gyakran tudunk együtt dolgozni, amit a sportoló együttműködési készsége és napirendje határoz meg.

- Csak a szó legszorosabb értelmében gyógytornásztatja a visszatérésre vágyó sportolókat, vagy egyéb segítséget is nyújt számukra?

- Természetesen a gyógytorna a fő profilom, ám a mielőbbi teljes gyógyulás érdekében azért adok tanácsokat, mit és milyen mennyiségben fogyasszanak, hisz ez összefügg egymással, egyik nélkül sincs száz százalékos felépülés. A táplálék-kiegészítők is nagyon fontos szerepet játszanak a rehabilitációban, így ebben is segítséget nyújtunk. Utóbbi esetben mindig a legfrissebb WADA-jelentés vesszük alapul, nehogy olyat ajánljunk, melyek rajta vannak a doppinglistán. De éppen ezért mondom el minden páciensemnek, hogy a visszatérés előtt a hazai doppingellenőröknél mindenképpen jelentkezzen be, megmutatva nekik a rehabilitáció alatt szedett gyógyszerek, vitaminok, kiegészítők listáját.

- Elárulná, kiket sikerült még az Ön számára is meglepő gyorsasággal visszajuttatni a sportága elitjébe?

- Például Nagy Ákos erőemelő gerincsérv után március második felében került hozzám, és júliusban már nagyon eredményesen szerepelt a világbajnokságon. Vagy a gyorsasági motorversenyző Németh Balázs, akinek több helyen tört el a kulcscsontja, megműtötték, és négy hét múlva már újra vb-futamon indult.

Uniós diplomáciai körökben az ukrajnai válság kezdete óta most első ízben felmerült annak a lehetősége, hogy Oroszországot kizárják a nagyszabású nemzetközi kulturális, gazdasági és sportrendezvényekről - írta a szerdai Financial Times.