Ám - ugyancsak első fokon - a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (TakarékBank) kereseti kérelmét elutasította a törvényszék. Hasonlóképpen járt az MKB Bank Zrt. is. Egy másik perben szeptember 23-ra halasztották a határozat kihirdetését, itt a felperes az Impuls-Leasing Hungária Pénzügyi Lízing Zrt. volt.
A felszámolás alatt álló takarékszövetkezeteknek is ki kell számolniuk, hogy mekkora összeg jár vissza ügyfeleiknek az árfolyamrés megszüntetése, illetve az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelensége miatt, és kezelniük kell a devizahiteles szerződéseket - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az Országos Bírósági Hivatal is megvonta a devizahiteles ügyekkel kapcsolatos bírósági eljárások eddigi mérlegét. Handó Tünde elnök tegnap arról számolt be, hogy a nyáron megszületett devizatörvény miatt az ország 117 bíróságának 12 000 folyamatban lévő ügyét kellett felfüggeszteni, és erről az érintetteket tájékoztatni. (Egy ősszel megszülető új törvény nyomán ezek - Handó Tünde szavaival - ismét felfognak ébredni "Csipkerózsika álmukból.") Az összes peres ügy egynyolcadát érintette a jogszabály. A felfüggesztések miatt bírói kapacitások szabadultak fel, tárgyalótermek váltak szabaddá.
Ugyanakkor a Fővárosi Törvényszék csak úgy tudja a rázúdult pertömeget letárgyani, hogy a három tagú bírói tanácsokba kerületi bírókat is kirendeltek, összesen 59-et +és mint Fazekas Sándortól, a törvényszék elnökétől megtudtuk, voltak ügyek, amelyeket egyetlen bíró tárgyalt le. Mint ismeretes, a várt 400 helyett csak 79 keresetlevelet adtak be a hitelintézetek, ezekből azonban 42 befogadását a törvényszék elutasította. Fazekas Sándor elmondta, hogy ebből 31-et adtak be ismételten. A tegnapi napig összesen 52 ügyben folyt tárgyalás. A törvény értelmében szeptember 24-ig valamennyi perben ügydöntő határozat születik. A fellebbezések nyomán egyaránt 30-30 nap áll majd a magasabb bírói fórumoknak, a Fővárosi Ítélőtáblának és a Kúriának a rendelkezésre, hogy döntést hozzon, így az év végéig minden ügy jogerős döntéssel lezárulhat.
Eddig egy esetben, az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet ügyében függesztette fel a bírói tanács a pert, és fordult a felperes kérésére az Alkotmánybírósághoz. Fazekas Sándor arra a kérdésünkre, hogy miért születtek ebben a vonatkozásban is eltérő döntések, azt válaszolta, hogy mindenütt a jogállamiságot és a függetlenséget tartották be, nem ellentétes ezzel, hogy az egyes bíróságok az ügyek ismeretében nem egyformán mérlegelnek.