Lőrincz Tamás;Bácsi Péter;birkózó-világbajnokság;Jim Eric Petterssont;

2014-09-15 07:58:00

Három érem a mérleg

Minden jó, ha a vége jó, tartja a mondás, és ezt hatványozottan igaz a taskenti birkózó világbajnokságra, ahol a hétvégéig a magyar versenyzők nem kápráztattak el bennünket, ezúttal viszont Bácsi Péter a 80 kilogrammos kategóriában arany-, Lőrincz Tamás 66 kg-ban bronzérmet szerzett. Rajtuk kívül utóbbi öccse, Viktor is felállhatott a dobogó legalsó fokára, így összesen három éremmel zárta a magyar küldöttség a seregszemlét.

A hőn áhított arany is meglett Üzbegisztánban, miután Bácsi Péter remek birkózással a dobogó legtetejére állhatott 80 kilogrammban - amely nem olimpiai kategória. A fináléig tartó úton 8-0-ra verte a tádzsik Firdovsz Rafijevet, 6-3-ra a svéd Jim Eric Petterssont, 4-0-ra a litván Aleksandr Kazakevicet, az elődöntőben pedig 10-2-re a lengyel Tadeusz Michalikot. Az aranyért az orosz Jevgenyij Szaljejev volt az ellenfele, akit küzdelmes mérkőzésen 2-1-re győzött le.

Eredmények, kötöttfogás

66 kg: 1. Davor Stefanek (szerb), 2. Omid Noruzi (iráni), 3. Lőrincz Tamás és
Edgaras Venckaitis (litván).
80 kg: 1. Bácsi Péter, 2. Jevgenyij Szaljejev (orosz), 3. Slecuk Cebi (török) és Jim Eric Pettersson (svéd).
130 kg: 1. Mijain Lopez (kuba), 2. Riza Kayaalp (török), 3. Heiki Nabi (észt) és Biljal Mahov (orosz), ...18. Lám Bálint.

„Fantasztikusan birkózott egész nap, az előcsatározások során is jobb volt ellenfeleinél, és annak ellenére, hogy számszerűen kicsi volt a különbség, a döntőben is érződött, hogy esélyesebb”- értékelt Struhács György kötöttfogású kapitány.

Bácsi ebben az évben nyerte második Eb-címét, világranglista-vezetőként érkezett

Taskent városába, és az első vb-érmét szerezte. „A legnagyobb vágyam, hogy egy világversenyen egyszerre legyünk érmesek Viktorral”- nyilatkozta lapunknak néhány nappal az esemény előtt Lőrincz Tamás, aki az idei vantaai Európa-bajnokságon (71 kg) - Bácsi Péterhez hasonlóan - aranyat ünnepelhetett. Most az olimpiai ezüstérmes sportolónak be kellett érnie a harmadik hellyel, de így is két vágyát valósította meg, hiszen az első vb-érmét szerezte a 66 kg-os versenyző, ráadásul nem ő volt az egyetlen Lőrincz, aki dobogóra állhatott, testvére Viktor pénteken harmadik lett 85 kg-ban.

A sorsolás után talán kicsit aggódtak a sportág kedvelői a háromszoros Eb-győztesért, de az elődöntőig rendíthetetlenül menetelt. A francia Artak Margaryant 9-0-ra, az oroszok idei Európa-bajnokát, Adam Kurakot 6-2-re, az örmény Migran Arutyunjant pedig 6-4-re győzte le. Majd az elődöntőben a 60 kilogramm iráni olimpiai bajnokától, Omid Noruzitól 4-1-re kikapott.

A harmadik helyért a 2012-ben Európa-bajnok német Frank Stäbler volt az ellenfele, akit 5-0-val intézett el. „Rettenetesen erős ágon végigverte szinte az egész világot, többek között orosz Eb-aranyérmest is – mondta róla Struhács. - Az elődöntőben is egyértelműen ő irányított, de ott kis hibát követett el, ezért kapott ki. Egy emelésnél véletlenül kilépett, így ahelyett, hogy dobásért ő kapott volna pontot, az iráni örülhetett.”

A magyar birkózó csalódott volt az érem színe miatt, akit a szakember azzal vigasztalt, örüljön annak, hogy megvan az első vb-érme: „Lépésről lépésre haladunk tovább, jövőre vb-t nyerünk, utána pedig olimpiát!”- tette hozzá.

A tegnapi zárónapon Módos Péternek (59 kg), Korpási Bálintnak (71) és Varga Ádámnak (98) sem sikerült érmet szereznie, így a magyar kötöttfogású csapat - s egyben a teljes magyar küldöttség - egy arany- és két bronzéremmel zárta a vb-t.