A Team USA formáját figyelembe véve a végső győzelem nem volt meglepetés. A csapat immár nyolc éve és 62 meccse veretlen. Arra viszont bizonyára kevesen tippeltek, hogy a házigazda spanyolok már a negyeddöntőben búcsúznak. A 2006-os világbajnok gárdát a franciák állították meg (65-52).
A 3. helyért: Franciaország-Litvánia 95-93
A döntő: Egyesült Államok-Szerbia 129-92
A világbajnokság legértékesebb játékosa (MVP): Kyrie Irving (amerikai)
A torna All-Star ötöse: Milos Teodoszics (szerb), Kyrie Irving (amerikai), Nicolas Batum (francia), Kenneth Faried (amerikai), Pau Gasol (spanyol).
Az elődöntőbe kerülésért vívott mérkőzésen a vereség azért is lehetett fájó a hazaiaknak, mert a csoportmérkőzésen simán, 88-64-re verték a gallokat, akik nem nyújtottak plusz teljesítményt, hiszen csak egy ponttal szereztek többet, mint a csoportmérkőzésen.
A spanyolok viszont 40 százalékkal
rosszabbul teljesítettek. A vb 76 meccsén összesen háromszor fordult elő (Iránnal, Szenegállal és Dél-Koreával!), hogy egy csapat olyan kevés pontot dobjon, mint a spanyolok ezen a meccsen. Semmi nem jött össze Pau Gasoléknak. Huszonkét triplából összesen kettőt (!) sikerült értékesíteniük. Az okok, meglehet, a spanyolok francia fóbiájában keresendők: tavaly az Európa-bajnokság elődöntőjében szintén a gallok ellen blokkoltak le.
A torna pozitív meglepetéscsapata Szerbia volt. A csoportkörben szenvedtek a délszlávok, a két gyenge, kiesett csapaton kívül mindenkitől kikaptak. Az egyenes kieséses szakaszban azonban valami megváltozott. A nyolcaddöntőben kiejtették (90-72) a csoportjukban remeklő, onnan veretlenül továbbjutó görögöket, majd Brazília (84-56) és Franciaország (90-85) következett.
A döntőben ugyan vereséget szenvedtek (129-92), de így sem lehet okuk a panaszra, hiszen vesztes csapatként jutottak 92 pontig (egyébként ebben a statisztikai adatban szintén alulmaradtak az amerikaiakkal szemben, ők ugyanis 94 találattal bukták el a ’82-es finálét a szovjetek ellen: 95-94).
Az Egyesült Államok történelmi sikert hajtott végre a mostani vb-címével, 1954, 1986, 1994 és 2010 után ötödször szerezte meg a címet.