Fidesz;Alkotmánybíróság;jelöltek;

2010 óta az összes új bírót a Fidesz jelölte az Alkotmánybíróságba, azzal sem törődtek, ha egy jelölt – például képviselősége mi

- Kisajátítja az Alkotmánybíróságot a Fidesz

Ismét kizárólag a Fidesz által javasolt alkotmánybíró-jelöltekről szavaz jövő szerdán az Országgyűlés. A kormánypárt az Alkotmánybíróság (Ab) tagjait jelölő parlamenti eseti bizottság tegnapi ülésén Czine Ágnest, a Fővárosi Ítélőtábla büntető kollégiumának vezetőjét, Sulyok Tamás ügyvédet, a Szegedi Tudományegyetem alkotmányjogi tanszékének oktatóját és Varga Zs. Andrást, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánját, Polt Péter legfőbb ügyész korábbi helyettesét jelölte.

Kiderült tehát, kik lesznek az új bírák, akikkel bebiztosítja "többségét" az Ab-ban a Fidesz. A kormánypárt ugyanis nyilvánvalóan erre törekedett az elmúlt években, a 2010-es hatalomra kerülését követően azonnal átalakította az alkotmánybírók jelölési rendjét; így a Fidesz önmagában - a KDNP nélkül is - képessé vált jelölni és tagokat választani az Ab-be. Az utóbbi négy évben eddig 9 esetben éltek ezzel a lehetőséggel, idén pedig három új bírát bízhat meg, immár 12 évre. A korábbi - konszenzusos - jelölés útján megválasztott alkotmánybírák közül hárman is elhagyják a testületet, miután lejár a 9 éves mandátumuk. Kovács Pétert és Bragyova Andrást 2005 szeptemberében, Balogh Elemért pedig 2005. novemberében választották alkotmánybírónak.

Az alkotmánybírákat jelölő ötpárti eseti bizottság kilenctagú, a Fidesz öt tagot delegálhat, a KDNP, az MSZP, a Jobbik és az LMP pedig egyet-egyet. Mivel a jelöltséghez öt igen kell, az ellenzék összefogva sem tud saját jelöltet állítani, a Fidesznek viszont nincs szüksége a KDNP támogatására ahhoz, hogy jelöljön valakit. Korábban, 1990 és 2010 között úgynevezett paritásos bizottságok jelölték a bírákat: a testületbe minden frakció egy személyt delegált, függetlenül attól, hogy mekkora volt a képviselőcsoport létszáma, így általában kompromisszumos jelöltek kaphattak támogatást, de legtöbbször két jelöltet választottak meg: egyiküket a mindenkori kormánypártok, másikukat a mindenkori ellenzék javasolta.

Ennek visszaállítására igyekezett kísérletet tenni az MSZP, melynek képviselői néhány hete egy módosító indítvánnyal szerették volna elérni, hogy a kilenctagú bizottságban legalább hét szavazat - tehát egy ellenzéki politikus egyetértése - is szükséges legyen a jelöltté váláshoz, de a Fidesz-KDNP ezt nem támogatta. Ezek után azonban a szocialisták a jelölésben sem kívántak részt venni, az eseti bizottság szocialista tagja, Tóth Bertalan a tegnapi ülésen sem maradt ott, de a Jobbik is bojkottálta a "színjátékot". Nem úgy az LMP, amelynek képviseletében Schiffer András megnevezett jelölteket, ám azokat azonnal leszavazta a kormánypárti többség. A zöldpárt Földi Andrást, az ELTE római jogi tanszékének vezetőjét, Fülöp Sándort, a jövő nemzedékek korábbi biztosát és Lehoczkyné Kollonay Csillát, a CEU munkajogász professzorát javasolta. Schiffer egyébként a fideszes jelöltek közül Czine Ágnest támogathatónak tartotta, a másik két jelöltre viszont nemmel fognak szavazni az LMP-sek is.

Érdekesség, hogy tegnap a fideszes Gulyás Gergely, a testület alelnöke azt mondta: a Fidesz jelöltjei a gyakorlati munka mellett mindhárman végeznek tudományos munkát, és sosem folytattak pártpolitikai tevékenységet. Ez a kijelentés elsősorban azért pikáns, mert 2010 óta ketten is - a fideszes Balsai István és a KDNP-s Salamon László - a parlamenti képviselői székből, sőt, épp az alkotmánybírákat jelölő eseti bizottság elnöki székéből kerültek az Ab-ba, de a mai kormánypártokat az elmúlt ciklusban egyébként sem érdekelte a politikai kötődés miatt felmerülő összeférhetetlenség.

Az eseti bizottság mindenesetre tegnap zárt ülésen, látatlanban, tehát meghallgatások nélkül, alig néhány perc után döntött a jelöltekről, akikről jövő héten már a Ház plenáris ülése is szavaz. Megválasztásukhoz kétharmados többség szükséges.

                                                 Ki követi Paczolayt?
Februárban lejár az Ab-elnök mandátuma is, így a Fidesz-KDNP nemcsak egy újabb alkotmánybírát, de 12 évre elnököt is választhat a testület élére. Ismert, Paczolay Péter 2006-ban konszenzusos, négypárti alkotmánybíró-jelölt volt, éppen ezért sokak meglepetésére választotta meg a Fidesz-KDNP a testület vezetőjének, miután megváltoztatták az idevágó szabályokat. Korábban ugyanis az alkotmánybírók maguk közül, 3 évre bízták meg a testület elnökét, 2012 óta azonban már az Országgyűlés kétharmada dönthet erről, méghozzá az érintett alkotmánybíró mandátumának lejártáig adva az elnöki megbízást.

Az elhúzódó árvízi védekezés miatt Katasztrófavédelmi Régiós Irányító Törzset hozott létre nagykanizsai központtal a Dunántúlon az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) - közölte az OKF helyettes szóvivője.