Németország;szobor;Corvinus Egyetem;Karl Marx;

2014-09-17 07:14:00

A németek nem szégyellik Marx nevét

Teljesítette a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) vezetése a KDNP ifjúsági szervezetének kívánságát: hétfő reggelre elszállították Karl Marx szobrát az egyetem főépületének aulájából. Úgy tűnik, a hírt először az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetséggel (IKSZ) osztotta meg az intézmény vezetése - amely rögtön továbbadta az információt a sajtónak -, valószínűleg azért, mert az idén januárban az IKSZ kezdte követelni, hogy távolítsák el a német filozófus szobrát az egykoron Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemnek nevezett intézményből. Az IKSZ tegnap úgy kommentálta az alkotás eltávolítását, hogy "szimbolikusan is lezárult a posztkommunista korszak".

A szervezet követelése azonban kevés lett volna, ha a KDNP alelnöke, a közigazgatási tárca akkori, az Emberi Erőforrások Minisztériumának jelenlegi parlamenti államtitkára nem áll ki az eltávolítás mellett. Rétvári Bence januárban úgy fogalmazott, "Karl Marx eszméi, különösen azok utóélete, megágyaztak a XX. század embertelen diktatúráinak és genocídiumainak". Később a zsidó származású filozófus általuk antiszemitának minősített kijelentéseit is felhasználták a szobor elleni kampányban.

Bár januárban a BCE rektora azzal utasította el a műalkotás eltávolítását, hogy a Marx-szobor az egyetem "múltjának, történetének része, s az eltávolítása a múltat nem változtatná meg", illetve, hogy a filozófus "szellemi teljesítményét az egyetemes művelődéstörténet önmagában nagyra értékeli", Rostoványi Zsolt augusztusban szinte ugyanezzel az indoklással jelentette be a szobor eltávolítását. "Mivel a Corvinus egyik elődintézményét Marx Károlyról nevezték el, így ő is a múlt része. De nem a jelené" - fogalmazott a rektor, aki később azt is állította, hogy a BCE kertészeti és tájépítész karának dolgozóit zavarja a szobor, amelyet egy állandó egyetemtörténeti kiállításra visznek át, az aulába pedig új műalkotás kerül, amelyet pályázat útján választanak ki.
Nem tudni, mi állhatott a rektori vélemény megváltozása mögött, de tény: a Rostoványi bejelentését megelőző hetekben szivárogtak ki a sajtóba a Kehi vizsgálatának eredményei, amelyek súlyos gazdálkodási szabálytalanságokat tártak fel a Corvinuson. Ekkor kaptak szárnyra ismét az egyetem feldarabolásáról szóló hírek is.

Pedig vannak más példák is; így Németország számára nem okoz gondot együtt élni Marx nevével. Berlin egyik legfontosabb utcáját, a Neukölln városrészben is a filozófusról nevezték el. Ez a harmadik legfontosabb bevásárlóutca a német fővárosban, 1947. július 31-én kapta nevét a filozófusról. Az utcát időnként összetévesztik a Berlin Friedrichshain nevű körzetében található Karl Marx sugárúttal, amely szintén fontos közlekedési csomópont. Ez utóbbi az Alexanderplatztól vezet egészen a Frankfurti Kapuig. A Lichtenberger Strasse kereszteződése közelében Marx-szobor található. A berliniek együtt tudnak élni Marx szellemi örökségével, amit az is jelez, hogy metrómegálló is viseli a nevét. Berlin-Stralauban Marx emlékhelyet hoztak létre még 1964-ben, s a német egység megszületése után sem merült fel ennek megszüntetése.

Németország szerte számos utca viseli Marx nevét, s az országban több Marxot ábrázoló emlékműre is bukkanhatunk. Így az egykor róla elnevezett város főterén, Chemnitzben 7,10 méteres (talapzattal együtt 13 méteres) fejszobra virít - ez a világ legismertebb Marx szobra. Mögötte a "Világ proletárjai egyesüljetek" felirat négy nyelven olvasható. Ezt sem tüntették el az NDK megszűnése után, Karl-Marx-Stadt azonban 1991-ben visszakapta régi nevét. Az Odera partján található Frankfurtban hatalmas Marx-szobor tekint a városra. A gondolkodó születésének 150. évfordulóján, 1968. május 5-én emelték. Lipcsében a Berlini Fal lebontása után eltávolítottak, majd 2008-ban visszaállítottak egy hatalmas Marx domborművet.

Más országokban sem számít zavaró tényezőnek Marx jelenléte. A csehországi Karlovy Varyban ma sem tagadják meg Karel Kunes 1988 májusában leleplezett szobrát, amely az orosz konzulátus közelében található. Moszkvában a Bolsoj színházzal szemben áll egy 200 tonnás kőszobor, 1961-ben állították, viták folynak az eltávolításáról.

Marx utcát Franciaországban is találhatunk, Lyonban, vagy a Szajna partján fekvő, Párizstól 12 kilométerre lévő Bezonsban. Amikor 2012-ben Bobignyben a helyi városvezetők úgy határoztak, átnevezik a filozófusról a városközpontot átszelő utcát, a helyiek tiltakozó megmozdulásokat tartottak. Olaszországban is létezik Marx Károly utca, például a lombardiai Porto Mantovanóban. Bécsben a nevét viseli egy közösségi lakáskomplexum, a Karl-Marx-Hof. London egyik nevezetességének számít Marx sírja a Highgate temetőben, ottani szobrát a Brit Kommunista Párt emeltette 1956-ban. A brit fővárosban külön sétákat szerveznek Marx londoni tartózkodásának bemutatására.