függetlenség;népszavazás;Munkáspárt;David Cameron;Skócia;Egyesült Királyság;

Skót dudás az elszakadás melletti felvonuláson Glasgow-ban
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PETER MACDIARMID

Függetlenségéről dönt Skócia

Történelmi döntést hoz meg ma Skócia. A választásra jogosult skótok - a voksolás korhatárát már 16 éves korra vitték le - arról szavazhatnak, hogy kiváljon-e a mintegy 5,2 millió lakosú tartomány az Egyesült Királyságból. David Cameron brit miniszterelnök drámai beszédben figyelmeztetett, hogy fájdalmas lehet a válás, s ha az elszakadás mellett döntenek a skótok, e lépésük "örökre" szól. A brit uralkodó, II. Erzsébet ügyelt ugyan a semlegesség látszatára, de mégis arra intette a skóciai alattvalókat, "jól gondolják meg", miként szavaznak.

A jelek szerint későn ébredt a londoni politikai elit: sem a kormányzó toryk, sem a liberális demokraták, sem az ellenzéki Munkáspárt nem számolt azzal, hogy elképzelhető, a skótok ezúttal tényleg "komolyan gondolják", s többségük igennel válaszol a nagy kérdésre: "Független állam legyen-e Skócia?"

Péntek hajnalra minden kiderül
Helyi idő szerint ma reggel 7-kor nyitják, 22 órakor, közép-európai idő szerint este 11-kor zárják az urnákat. Rögtön utána megkezdik a számlálást, ám csak pénteken kora reggel teszik közzé a referendum eredményét. A 32 helyi választókörzet az Edinburgh közelében lévő ishlingtoni központba továbbítja adatait, valamennyi voksot ott összesítik.
A választásra jogosult skót állampolgárok 97 százaléka (!) regisztráltatta magát, így rendkívül magas részvételre számítanak. Népszavazásról lévén szó, nem tesznek közzé körzetenkénti összesítéseket, csupán a legutolsó adatot: az igenek és nemek összesített számát. Mivel Skócia ritkán lakott, s vannak nehezen megközelíthető választókörzetek, a távolságokat és az időjárást is tekintetbe kell venni, írta honlapján a BBC. Néhány szigetről helikopterrel, máshonnan hajóval érkezik majd be az eredmény.
Mivel ilyen nagy még soha nem volt a szavazási hajlandóság, tartanak attól, hogy sorállások lesznek egyes körzetekben. Összesen 5579 szavazóhelyiséget nyitnak meg. A népszavazás sajátossága, hogy 16 évre vitték le a korhatárt. Szavazhatnak azok, akik az Egyesült Királyság más részein születtek, de jelenleg Skóciában élnek, nem szavazhatnak viszont azok a skótok, akiknek Angliában, Walesben vagy Észak-Írországban van az állandó lakhelyük. Majd 800 ezren kértek előre postai szavazólapot, többségük valószínűleg már régen leszavazott, s e voksok akár el is dönthették a vesenyt.

A nagy brit pártok vezetői csak az elmúlt egy-két hétben - az "igen" lendületét jelző közvéleménykutatási adatok láttán - fújtak riadót, s zarándokoltak el sorjában az elszakadni vágyó északi országrészbe. Jó ideig a kampányolás oroszlánrészét a "Better together" (Jobb együtt) alkalmi koalícióra hagyták.

A két tévévitában a "Jobb együtt" kampányt irányító volt munkáspárti pénzügyminiszter, Alistair Darling állt ki David Cameron helyett, a brit kormányfő nyilván attól tartott, túlértékeli a referendum jelentőségét, ha személyesen küzd meg Alex Salmonddal, a skót első miniszterrel.

A Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője viszont nagyon is komolyan vette feladatát, s a második tévévitában szenvedélyes, a tényeken néhol felülemelkedő érveivel sikerült is meggyőznie a nézők többségét arról, hogy életképes államalakulat lehet a különváló tartomány.

Salmond elszántsága valóban töretlen: kedden visszakézből utasította el a három nagy brit párt vezetőjének közös levelét, amelyben a helyi kormányzati jogosítványok kiszélesítését helyezték kilátásba Edinburgh-nak, ha Skócia a "család" tagja marad. A skót első miniszter szerint csak az elszakadás teremtheti meg az országrész "valódi önállóságát".

A kilátások az utolsó percig bizonytalanok, noha a friss felmérések szerint 52-48 az állás a kiválást ellenzők javára, ha a bizonytalanokat nem veszik tekintetbe. A választásra jogosultak 8-14 százaléka ugyanakkor még mindig nem döntött. Skócia több mint 300 éve lett az

Egyesült Királyság része, s a hosszú együttélés során összefonódott szálak széttépése jóval nagyobb sokkot okozhat, mint a népszavazás kitervelői elképzelni tudnák.

Alex Salmond azt tervezi, hogy - ha győznek az igenek - legkésőbb 2016 márciusában kikiálthatják Skócia függetlenségét. Rendkívül kétséges azonban, hogy másfél év elegendő lehet-e a szétválással keletkező millió kisebb-nagyobb probléma tisztázására. Bár alkotmányjogászok szerint ez egy reális hosszúságú átmeneti időszak, a pesszimista becslések alapján még három év is kevés lehet a problémák megoldására.

A legkisebb gondot az okozza, mi lesz a koronával. Az elszakadást pártolók szerint az ausztrál, kanadai és új-zélandi példa alapján járnának el, vagyis II. Erzsébetet ismernék el továbbra is uralkodójuknak, igaz, a királynőnek a precedens alapján kormányzót kellene delegálnia Skóciába. Mivel azonban sok skót köztársaság-párti, nem kizárt, hogy mihamarabb új népszavazást írnának ki a monarchia jövőjéről.

Apadó olaj- és gázkincs

A skót helyi kormányzat egyébként már most is jelentős felhatalmazásokkal rendelkezik, még Tony Blair első hivatali idejében, a munkáspárti kormány szélesítette ki a tartomány önrendelkezését. Az úgynevezett devolúció eredményeit azonban keveslik Skóciában, különösképpen azt sérelmezik, hogy az Északi-tenger alatt rejtőző olaj- és gázmezők bevételeiből nem részesedtek kellő arányban.

Hírességek pro és kontra

Az Egyesült Királyság egybentartásának és Skócia elszakadásának hívei is világhírességeket vetettek be a kampányban. Ezt a menetet alighanem a kilépés ellenzői nyerték, több nagy nevet vonultattak fel. Több mint kétszázan írták alá a "nem" melletti nyílt levelet, köztük Sir Mick Jagger, Sir Paul McCartney, David Bowie, Dame Judi Dench, Helena Bonham-Carter, Sir David Attenborough, Stephen Hawking professzort. A nemrég felfedezett skót énekesnő, Susan Boyle is ellene van az elszakadásnak. A "nem" listájára még David Beckham is felíratkozott, a minapi Trafalgar-téri tüntetésen pedig az ír Bob Geldof is a brit egység mellett korteskedett.

A leghíresebb skót az elszakadás-párti kampány mellett az "örök" James Bond, Sir Sean Connery. Több más skót születésű színész, köztük Alan Cumming, Billy Connoly, Frankie Boyle is a függetlenséget támogatja, Gerald Butler sem lát problémát Skócia elszakadásában. Vivienne Westwood divattervező a manökenjeit is "yes" felirattal küldte a kifutóra. A szintén skót Annie Lennox ugyanakkor egyik oldalra sem volt hajlandó állni. "Nem vagyok sem jós, sem szerencsejátékos, s az én véleményem egyébként sem számít" - mondta az énekesnő.

Ha viszont elszakadnak, jegyezte meg a Wall Street Journal, Skóciáé maradna a skót whisky, a lazac, és a a skótok tradicionális étele, a haggis eladásából származó haszon mellett a gáz- és olajkincs skót parti vizekre eső kitermelésének busás jövedelme is.

Az önállósodó államnak erre nagy szüksége is lesz, míg ugyanis a brit költségvetés összbevételéből 1,8 százalékot tesz ki az északi-tengeri olajkincs kiaknázása, a skót nemzeti jövedelemnek 13 százalékát adná.

Mivel azonban a jóslatok szerint az olajkincs fogyatkozik, ez a jövedelemforrás egyszer csak elapadna - figyelmeztetnek józanabb megfigyelők Londonból.

Biztonsági kételyek

Cameron kormányfő egyik fő érve, hogy az Egyesült Királyság gondoskodik valamennyi állampolgárának jólétéről és biztonságáról. Az Alex Salmond-féle önállósági tervezet a brit katonai vezetők szerint nem veszi komolyan a biztonsági kérdéseket.

Alig 2,5 milliárd fontot szánnának a védelemre, 20 ezer fős védelmi erőt vettek tervbe, a hadseregnek 3500 hivatásos katonája és 1200 önkéntese lenne, négy fregattot és 16 Typhoon harci gépet tartanának meg. A tervek hallatán még a szintén skót volt NATO-főtitkár, Lord Robertson is kifakadt. "Veszélyes képzelgés úgy tenni, mintha ez biztosítaná Skócia védelmét" - nyilatkozta a Scotsman című lapnak.

15 volt tábornok és 11 második világháborús veterán pedig tegnap nyílt levélben figyelmeztetett: Skócia kiválása "felelőtlenül meggyengítené" az egész Egyesült Királyság védelmét. Salmond álma a nukleárisfegyver-mentes skót állam, ami azt jelenti, hogy Nagy-Britanniának át kellene költöztetni a jelenleg Skócia nyugati partjainál, a Clyde haditengerészeti bázison állomásozó Trident-flottát, emellett fel kellene számolni a brit nukleáris robbanófejek Coulportban lévő raktárait is.

Az atomtengeralattjárók számára új bázis kiépítése, valamint az atomtöltetek átköltöztetése hatalmas terhet róna a brit védelmi költségvetésre. Emellett a brit nukleáris erő távozása komoly veszteség lenne Skóciának is, legalább 8 ezer állás szűnne meg.

A függetlenségi vita egyik kulcskérdése, megtarthatnák-e a skótok a britek bálványozott valutáját, a fontot. Az "igen" kampány hívei szerint a önálló skót államot semmi nem akadályozhatja meg abban, hogy továbbra is a fontot használják fizetőeszközként, akárcsak például Panama használja az amerikai dollárt.

Előnyök

- A skótok maguk hoznák a törvényeiket
- Erősödne a helyi demokrácia
- Több olajjövedelem jutna Skóciának
- Jobb egészségügyi ellátást biztosítanának
- Atomfegyvermentes lehetne Skócia

A brit kormány s a Bank of England hallani sem akar semmiféle vámunióról, Alex Salmond szerint a közös valuta megtartása ugyanakkor mindkét félnek érdeke.  Ha mégsem jönne létre a vámunió, akkor is több lehetőség áll fenn: létrehozhatnának saját skót fizetőeszközt, felélesztve

valamely régi pénzüket, a ryalt vagy a groatot. De rákényszerülhetnek arra is, amire a britek nem hajlandók: új EU-belépőként előírhatják számukra a csatlakozást az eurózónához. Ám vélhetőleg mindegyik változat hátrányosabb lenne Skócia számára, mint a jelenlegi állapot.

Nincs külön út az EU-ba

Hátrányok

- Csökkenne Skócia nemzetközi befolyása
- Bizonytalan az EU-, NATO-tagság
- Gyengülne a védelem
- Nem számíthatnak brit gazdasági támogatásra
- Le kellene mondaniuk a fontról

A skót függetlenség mellett kampányolók azt állítják, Skócia EU-tagságának semmi nem állhat az útjába, ez azonban nem teljesen felel meg a valóságnak. Az "igen" kampány szerint az új állam villámgyorsan kiharcolhatja mindazt a kiváltságot, amellyel az Egyesült Királyság rendelkezik: uniós

tagságot, ám az euró, illetve a schengeni kötelezettségek nélkül, tehát a briteknek eddig járó kivételekkel. Európai parlamenti források ugyanakkor a napokban világossá tették, hogy a gyorsított csatlakozásra csekély az esély. A legtöbb EU-tagállam hosszú felvételi folyamaton ment át, s meg kellett felelniük számos uniós szabályozásnak. A gond ott kezdődik, hogy legalább két tagállam - Spanyolország és Belgium - már előre jelezte, megvétózzák Skócia tagsági kérelmét.

Mindkét ország tart attól, hogy a skótok esetleges kiválása saját országuk elszakadni vágyó régióit (mindenekelőtt a novemberre máris hasonló önállósodási referendumot tervező Katalóniát) bátoríthatja. De még ha el is maradna a spanyol és a belga vétó, az EP akkor is közbelépne, s mivel Skócia "új belépőnek" minősülne, nem kapná meg automatikusan a britek által kiharcolt mentességeket.

Uniós források emlékeztetnek rá, hogy Spanyolország Koszovó elismerésére sem volt hajlandó. Ahogy Alex Salmondnak, feltehetőleg az Európai Uniónak sincs "B-terve", azaz nem fog kivételes bánásmódot ajánlani Skóciának. A referendum előtti támogatások alapján a maradás híveinek nincs miért aggódni. A választási bizottság a héten összesítette a 2013 decembere és 2014. szeptember 5. között befolyt adományokat.

A skóciai választási bizottság adatai szerint a "Nem" kampányt szervező Better Together szervezet számlájára jócskán több, 2,7 millió font adomány érkezett, míg az "Igen" kampány csak 1,8 millió fontból gazdálkodhatott, igaz, ők rengeteg helyi önkéntest tudtak mozgósítani, s így is jóval látványosabb kampányt vívtak. (A skót népszavazási törvény értelmében minden 7500 fontnál nagyobb adományt kötelesek voltak bejelenteni a kampányszervezetek.)

Bármiképp alakuljon is a csütörtöki referendum, egy biztos: Skócia elszakadása mélyreható következményekkel járna a brit belpolitikára is. Cameront alighanem rövid úton menesztené saját pártja, mivel félvállról vette az Egyesült Királyság szétesésének veszélyét. A brit kormányfő mindazonáltal arra intette a skótokat, csak azért ne szavazzanak az elszakadásra, hogy tőle megszabaduljanak.

Ha a nemek kerülnek többségbe, s Salmond veszítene, az ő posztja is meginogna, s a skót első miniszter a közeljövőben aligha írhatna ki újabb népszavazást.

Egyiptom külügyminisztériuma az Európai Unió összes tagállamának kairói nagykövetét berendelte szerdán helyi sajtójelentések szerint, amiért az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának előző napi ülésén egy európai képviselő aggodalmát fejezte ki az egyiptomi emberi jogi helyzettel kapcsolatban.