Az ellenzéki politikus közleményében azt írta: Szijjártó Péter személyében olyan ember kerül Andrássy Gyula székébe, aki tevőleges szerepet játszott Magyarország nemzetközi elszigetelésében. Úgy fogalmazott: "neve összeforr a demokrácia leépítésével, a magántulajdon elrablásával, a közpénzek fideszes oligarchák zsebébe áramoltatásával, a sajtószabadság elfojtásával, az emberi méltóság sorozatos megsértésével, a civil társadalom terrorizálásával".
Kerék-Bárczy Szabolcs szerint az új külügyminiszter tevékenysége hozzájárult a rendszerváltozás eszményének sárba tiprásához és "nyugati szövetségeseink elárulásához". A politikus a keleti nyitást Magyarország szempontjából teljes csődnek nevezte. Szerinte arra azonban alkalmas, hogy a kormány visszaéljen az európai polgárok erőfeszítéseivel és pénzével. "Szijjártóék azon nyugati partnereink ellen folytatnak értelmetlen küzdelmet, akik nélkül Magyarországon nem lenne fejlődés" - fogalmazott.
"Szijjártó akarva vagy akaratlanul is a baltás gyilkos, a keleti diktatúrák, és az Ukrajnát embertelen módon megtámadó Oroszország ügynökévé vált" - írta a DK-s politikus közleményében. Hozzátette: eddigi tevékenysége a liberális demokráciában hívő emberek megvetését érdemli. Kerék-Bárczy Szabolcs szerint Szijjártó Pétertől a magyar nemzeti érdekek képviseletére nem számíthatunk, s ha lett volna benne tisztesség, eleve nem vállalta volna a külügyminiszterséget.
Megjegyezte: a Demokratikus Koalíció a továbbiakban is minden törvényes lehetőséget megragad arra, hogy küzdjön az ellen, amit Szijjártó Péter képvisel.
Az Országgyűlés külügyi, az európai ügyi és a gazdasági bizottságainak, valamint a nemzeti összetartozás bizottságának tagjai közösen hallgatták meg a jelöltet a Parlamentben szombaton. A képviselők az expozé után több mint egy órán át kérdezték Szijjártó Pétert, aki szintén csaknem egy órán keresztül válaszolt nekik. A szakbizottságok együttes ülésükön támogatták Szijjártó Péter kinevezését külgazdasági és külügyminiszterré.