A CDU és az SPD szászországi tartományi vezetése egyhangúan szavazott a "fekete-vörös" koalíció mellett. Bár a kereszténydemokraták első számú jelöltjei a Zöldek lettek volna, a környezetvédők pénteken úgy döntöttek, nem kívánnak közösen kormányozni a CDU-val.
Elsősorban a kereszténydemokraták energiapolitikájával nem értenek egyet, de az oktatáspolitikában is jelentős különbségek merültek fel. Az augusztus 31-én megrendezett voksoláson a CDU 39,4 százalékos eredményt ért el. A tartományban eddig az FDP volt a kereszténydemokraták koalíciós partnere, a liberálisok azonban kiestek a tartományi parlamentből.
Így Stanislaw Tillich tartományi kormányfő jobboldali pártjának új koalíciós partner után kellett néznie. Annyi bizonyos, hogy a helyi nagykoalícióban is Tillich marad a kormány élén. A politikus szorb nemzetiségű, apja tagja volt a Német Szocialista Egységpártnak, valamint a szorbok helyi szervezetének, a Domowinának. Stanislaw Tillich maga is szorb iskolába járt.
1977-1979 között az NDK határőrségénél töltötte katonai szolgálatát. 1979-től a Drezdai Műszaki Egyetemen tanult. 1989-ben vállalkozó lett. Politikai pályája 1987-ben kezdődött el, ekkor csatlakozott az NDK-beli CDU-hoz. (Formálisan Kelet- Németországban nem törölték el a többpártrendszert, de minden politikai erő a NSZEP-et támogatta. A párt struktúráját és költségvetését is a NSZEP határozta meg.
A keletnémet CDU is üdvözölte például 1961-ben a berlini fal felépítését. Jellemző az is erre politikai formációra, hogy 1968-ban a német testvérpártok ellen jelentetett meg könyvet ezzel a címmel: "CDU/CSU, a tőke keresztes lovagjai". Az NDK-beli CDU élén 1989. november 2-án bejelentett lemondásáig az a Gerald Götting állt, aki a Stasival is együttműködött, s Göbel néven írt jelentéseket.)
Tillich politikai pályája 1994-ben az Európai Parlamentben folytatódott. 1999-ben azonban az akkori szászországi miniszterelnök, Kurt Biedenkopf behívta kabinetjébe. Ezután több tárcát irányított a tartományban, 2007-ben például pénzügyi államminiszterré választották meg. 2008. április 14-én a CDU tartományi vezetője, Georg Milbrandt bejelentette lemondását, s Tillichet javasolta utódának.
2008. május 24-én választották meg a kereszténydemokraták helyi vezetőjének, négy nappal később pedig tartományi miniszterelnöknek. Fél évvel később cikkek jelentek meg arról, hogy önéletrajzában igencsak megszépítette NDK-beli múltját. A Spiegel ugyan kikérte a szászországi vezetéstől az érintett dokumentumokat, a lap kérésének azonban nem tettek eleget.
A 2009 augusztusi választáson Tillich vezetésével a CDU 40,2 százalékot szerzett, az FDP tíz százalékot kapott, így a két párt akkor még biztos többségre támaszkodhatott a tartományi törvényhozásban, Tillichet pedig 2009. szeptember 29-án újraválasztották tartományi miniszterelnöknek. (Előzőleg CDU-SPD koalíció volt hatalmon).
Kormányzása alatt 25 millió euró értékben fogadtak el költségcsökkentő intézkedéseket, amelyek elsősorban a szociális szférát érintették. Ezért többször is tiltakoztak a kormány ellen. Miután Tillich már állt a tartományban nagykoalíció élén is, ezért nem tart nehéz kihívásoktól.
Arra számít, hogy október végéig, vagy november elejéig zárják le a koalíciós tárgyalásokat a kereszténydemokratákkal. "Ez lenne a célunk. De az se lenne nagy baj, ha tovább tartanának. Nem a gyorsaság a lényeg, hanem a tartalom" - hangoztatta.
Martin Dulig, az SPD tartományi vezetője közölte, az első koalíciós egyeztetést már ezen a héten megtartják. Bár bizonyos kérdésekben, így a bérek ügyében akadnak véleménykülönbségek, a koalíciós egyeztetések során azért kiderült, nincsenek közöttük igazán jelentős programbeli eltérések.
Egyelőre kérdéses, milyen színezetű kormány alakul Brandenburgban, ahol egy hete rendezték meg a tartományi választást, amelyen az SPD szerezte meg a legtöbb mandátumot. A CDU és az SPD képviselői múlt pénteken folytattak egyeztető tárgyalásokat, előző nap, csütörtökön pedig a szociáldemokraták eddigi koalíciós partnereikkel, a Balpárttal tárgyaltak.
A megbeszéléseket hétfőn folytatják, s az SPD tartományi vezetése kedden este dönt arról, melyik párttal kezdik meg a koalíciós tárgyalásokat. A legnagyobb kérdés azonban az, mi lesz Türingiában, ahol szintén egy hete választottak. A voksoláson ismét a CDU végzett az élen 33,5 százalékkal, 28,2-t kapott a Balpárt, 12,4-et az SPD, 10,6-ot az euroszkeptikus Alternatíva, 5,7-et pedig a Zöldek.
Egész Németország érdeklődéssel szemléli az itteni fejleményeket, hiszen amennyiben az SPD és a környezetvédők úgy döntenének, a Balpárttal lépnek koalícióra, úgy első ízben fordulna elő a német egység megteremtése óta, hogy egy tartomány élére balpárti miniszterelnök kerüljön.
A párt kormányfőjelöltje, Bodo Ramelow szinte minden engedményre hajlandó lenne arra, hogy létrejöjjön nagy álma. Sajátos módon akár baloldali kormány alakulna, akár itt is nagykoalíció jönne létre, mindkét kormány 46-46 mandátumra támaszkodhatna a 91 tagú tartományi törvényhozásban.
Andreas Bausewein, aki októberben váltja a tartományi SPD élén Christoph Matschiest, 50-50 százalékot adott arra, hogy ilyen vagy olyan színezetű kabinetet hívnak életre. Matschies múlt heti lemondása után ugyanakkor német hírmagyarázók úgy vélték, nagyobb a baloldali kormány esélye, mert Bausewein baloldalibb elődjénél, s Erfurtban is "vörös-vörös" koalíciót irányít polgármesterként. Bausewein azonban ezzel kapcsolatban azt közölte, nyílt tárgyalásokat folytatnak minden féllel, így bármi lehet.