kutatók éjszakája;

2014-09-25 07:47:00

Az elefántcsonttorony kinyitja kapuit

Ötletes fizikai és kémiai kísérletekkel várja a Kutatók éjszakája az érdeklődőket, melyet pénteken rendeznek meg országszerte 101 intézményben. Az ingyenes rendezvény egyik célja, hogy az információt szórakoztató formában adja át a publikumnak, vagyis a látogatók ne úgy érezzék magukat mintha egy száraz matek, fizika vagy történelem órán ülnének.

A Kutatók éjszakája az Európai Bizottság kezdeményezésére jött létre, melyet idén is szeptember negyedik péntekén rendeznek mintegy háromszáz városban lehet részt venni. Létrejötte óta a különleges éjszaka Magyarországon az egyik legjelentősebb tudományos ismeretterjesztő esemény. Az éjszakán olyan

Olyan intézetek, laborok is kinyitják kapuikat, amik a hétköznapokban nem látogathatók. Ilyen pldául a BME nagyfeszültségű laborja, az Országos Vérellátó Intézet, az MTA Kutatólaborjai, vagy az Országos Meteorológiai Intézet. Minden program a szórakoztatva tanulás, a minőségi ismeretterjesztés jegyében szerveződik, vagyis nem egyszerű látogatásokról, de nagyon tartalmas interaktív kísérő programokról is beszélünk. A rendezvényeket a Tempus Közalapítvány koordinálja.

A fő cél, hogy a látogatók fejében megváltozzon a kutatókról kialakult kép, és vonzóvá váljon a kutatói életpálya. A rendezvény"infotainment" a szó szoros értelmében, hisz az ingyenes előadások egyszerre tartalmazzák az ismeretterjesztés (information) elemét, és a szórakoztatást (entertainment) is.

Az egyik legizgalmasabb programnak ígérkezik Seuso-kincsről szóló kerekasztal-beszélgetés. Mint ismeretes, márciusban a Seuso-kincs ma ismert tizenöt darabjából nyolc tárgy Magyarországra került, melyek jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthetők meg. A beszélgetésen a Seuso Akadémiai Munkabizottság kutatói először mutatják be a nagyközönségnek a szervezet munkáját, és beszélnek a kincs tudományos kutatásának céljairól, főbb kérdéseiről és irányairól, valamint magáról a kincsleletről. A munkabizottság által tervezett ötéves komplex kutatási program célja, hogy elvégezze a Seuso-kincs – egyelőre Magyarországra került darabjainak – teljes körű tudományos feldolgozását a tárgyak dokumentálásától, készítési helyük vizsgálatától kezdve a feltételezett lelőhelyük kutatásán keresztül a történeti, társadalmi, ikonográfiai és művészettörténeti értelmezésükig.

Akit a csillagászat vonz, az mindenképpen látogasson el a III. kerületi Polaris Csillagvizsgálóba, ahol - amellett hogy megmutatják az őszi égbolt csillagképeit - többféle teleszkóppal is megismerkedhet a nagyérdemű. Előkerül pár újkori darab is, mint például Galilei és Newton távcsöve.

A Budapesti Műszaki Egyetemen a számos program mellett belebújhatunk a biomérnökök köpenyébe, a látogatók megismerhetik hogyan zajlik a genetikai módosítás és milyenek a gyógyszermolekulák.

Az üzleti életben jól használható tudással gazdagodhat, aki betér péntek este a Budapesti Gazdasági Főiskolára. Az úgynevezett gazdasági kalandparkban "árfolyam-gátfutáson" vehetnek részt a látogatók, ahol egy jelképes gátfutópályán kell végighaladniuk. A csapatok egy, a saját pozíciójukat és a piaci változásokat tartalmazó pénzügyi szituációs leírást kapnak, ez alapján kell a befektetésükről dönteniük. De akár önismeretei órán is részt lehet venni, ugyanis a jó önismeret sokat segít a jó munkahely megtalálásában és mellesleg gazdasági erővel is bír.

Aki ódzkodik a számok világától, és inkább a humán tudományokban merülne el, annak az Eötvös Loránd Tudományegyetem karjain érdemes szétnéznie. Tibeti démonokkal és istenekkel kerülhet közelebbi kapcsolatba az, aki betér a Bölcsészettudományi karra, ahol a mongol-tibeti-szanszkrit népvallás szerteágazó világában tehet "kirándulást". Vagy rokon nyelveinkkel ismerkedhet, elsajátíthat pár alapvető kifejezést a finnugor tanszék oktatóitól és anyanyelven beszélőktől finn, udmurt, hanti, észt esetleg mari nyelven, de akár ezen népcsoportok ételeit is megkóstolhatja. A Pszichológiai Intézetben izgalmas lelki kérdésekre kaphatunk választ, mint például arra, hogy miért alszanak vagy nem alszanak a kisgyerekek a szüleik ágyában keleten és nyugaton, vagy miért nem kérdeznek semmit a tanártól a kínai diákok az amerikai iskolában.

Látványos fizikai kísérlet végrehajtásával kísérelnek meg rekordot dönteni a Budapest Parkban bulizó fiatalok. Az Ericsson Magyarország szervezte rekordkísérlet lényege - amely egyben egy fizikai-hangtani kísérlet is - hogy a Punnany Massif koncertre érkező közönség egy egyszerű PVC cső segítségével eljátssza Ludwig van Beethoven IX. Szimfóniájának IV. tételét, az Örömódát. A fizikai-hangtani kísérlet alapötletét az Ericsson-díjas Nagy Anett, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium fizika szakos tanára adta.

A megyeszékhelyek és számos magyar város kínál további lehetőséget a kutatásra. A Pécsi Tudományegyetemen például betekintést nyerhetünk a mikroszkopikus lények világába, vagy megismerhetjük a kőkorszaki emberek nemi életét, és az ősemberfajok keveredését. A Debreceni Egyetemen a XVII. századi Hollandia agyafúrt, elszánt kereskedőiről mesélnek, s benézhetünk egy divatbemutatóra is, melyen a magyar paraszti társadalom viseleteit mutatják be. Debrecenben tanulhatunk a társas intelligenciáról, lesz genetika és költészet, büntetőjog a mozivásznon és a nagyon népszerű NCIS Debrecen sem marad el. A Szegedi Tudományegyetemen saját lézershowt állíthatnak össze a látogatók, és idén jön az egyik legkedveltebb program, az egész éjszakás Csillag-party csillagászokkal.

Fontos észben tartani, hogy ha valaki részt akar venni a különleges "tanórákon", annak előzetesen jelentkeznie kell a Kutatók Éjszakája weboldalán. Mindezt egy regisztráció után könnyen megteheti, de időben érdemes megjelölni a programokat, mivel egyes órákra gyorsan fogynak a szabad helyek.