Megválasztotta az Országgyűlés kétharmados többsége a Fidesz három alkotmánybíró-jelöltjét. Czine Ágnes bírót 156 igen szavazattal, 1 nem és 1 tartózkodás mellett, Sulyok Tamás ügyvédet 138 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett, Varga Zs. András korábbi legfőbb ügyész-helyettest pedig 133 igen szavazattal, 8 nem ellenében, 1 tartózkodással választották meg. Sulyok és Varga Zs. szeptember 27-től, míg Czine Ágnes november 15-től lesz az Ab tagja.
Ezzel a Fidesz "munkája" befejeződött: mindössze négyen maradnak az időközben 15 fősre duzzasztott testületben, akiket a jelenlegi kormánypárt nem egyedül jelölt, majd pedig a KDNP-vel karöltve választott meg 2010 után. Ráadásul az utolsó négy, konszenzusos alkotmánybíró mandátuma sem tart már sokáig (2006-ban, illetve 2007-ben választották meg őket), legközelebb pedig épp a testület elnöke, Paczolay Péter távozására kell felkészülni.
Paczolayt először még a régi rendszerben - az alkotmánybírák maguk közül - választották vezetőnek 3 évre. Miután a Fidesz 2011-ben átalakította ezt a gyakorlatot, már a parlament választhatott elnököt a testület élére, a kétharmad sokak meglepetésére Paczolay mellett döntött. E megbízás azonban mandátuma lejártáig, azaz 2015 februárjáig tart, ekkor pedig a kormánypártok nemcsak egy újabb Ab-tagot küldhetnek a testületbe, de elnököt is választanak majd 12 évre.
Az elnök személye nemcsak reprezentatív kérdés, elsősorban azoknál az Ab-határozatoknál jelentős, ahol szavazategyenlőség alakul ki. Márpedig az utóbbi években, ahogy fogytak a korábbi, konszenzusos bírák, ez is előfordult. Így lehetett például a bírák nyugdíjkorhatárának 70-ről 62 évre csökkentését elutasító 2012-es nyári Ab-döntés is csak Paczolay voksán múlott, miközben a 2010-11 után a testületbe került alkotmánybírák közül hatan különvéleménnyel éltek. Ahogy azonban az utóbbi hónapokban bebizonyosodott, a Fidesz a saját szempontjából jól jelölt és választott alkotmánybírákat, hiszen néhány szoros eredményt leszámítva a testület mára nem képes érdemi döntéshozatalra a kormányzati politikával, s elsősorban az alaptörvényt és a nemzetközi kötelezettségeinket sértő jogalkotással szemben. Az újabb három taggal pedig a régi, konszenzusos bíráknak esélyük sem lesz arra, hogy a határozatokat befolyásolják.
A Fidesz nemcsak többséget szerzett az Ab-ben, de teljesen uralma alá is vonta a testületet. Épp ezért biztosra vehető: a konszenzusos Paczolayt nem fogják újrajelölni, főként nem a testület elnökének. Ezt vélhetően ő is tudja, ezért is vállalhatja nyugodtan az éles kritikát, melyeket legutóbb a múlt heti Jogászgyűlésen fogalmazott meg. Például azt mondta, bármilyen számszerű parlamenti többséggel is rendelkezzen a mindenkori hatalom "az alkotmányba foglalt, megjelenített értékek viszont éppenséggel korlátozzák a többség mindenkori akaratát." Paczolay beszélt a jogállamiság eszményéről, az Ab mostani, új közjogi rendszerben való helyéről, s a jogalkotó kontrolljaként értelmezett, az azt alkotmányos keretek közé terelő szerepéről is.
Paczolay aggályát fejezte ki, hogy "a jogalkotó, amely esetünkben alkotmánymódosító erővel rendelkezett és rendelkezik, az új alkotmány, benne az alapjogok értelmezésének jogát az elmúlt időszakban többször is elvitatni kívánta az Ab-tól, és saját magának tartotta fenn, akár éppen az alkotmánybírósági értelmezéssel szemben." Pedig az Ab-elnök szerint "az alkotmánybíráskodás feladata, hogy az alkotmányi deficiteket az alkotmányos stabilitás érdekében enyhítse".
Hogy ezzel mennyire ellentétes szemléletet képviselnek majd az új Ab-tagok, azt jól mutatja, hogy Varga Zs. András hétfői parlamenti meghallgatásán azt mondta, az alkotmánybírói "aktivizmus" ideje lejárt, a bírák "az alaptörvényre esküsznek fel, nem a saját szakmai meggyőződésükre". Varga Zs. alaptörvényhez való hozzáállását mutatja több korábbi megnyilvánulása is, 2010 tavaszán például Gondolatok Magyarország Új Alkotmányáról címmel megjelent cikkében azt írta, az 1989-es alkotmányos rendszer 2010-re "vitathatatlanul elveszítette legitimitását, támogatottságát". Az új alkotmánybíró neve forrásink szerint felmerült a megüresedő Ab-elnöki szék várományosaként is.
Varga Zs. András
A legfőbb ügyész volt helyettese, az Orbán-kormány delegáltja a Velencei Bizottságban - Paczolay helyett. Szoros szakmai és baráti kapcsolatban áll a legfőbb ügyésszel: amikor Polt Péter ombudsman-helyettes volt, Varga Zs. az Országgyűlési Biztos Hivatalának vezetője lett. Amikor Poltnak 2006-ban lejárt első megbízatása, Varga Zs. maga kérte, mentsék fel, "mert nem akart más főnököt". Négy évvel később, amikor Polt visszatért az Legfőbb Ügyészség élére, Varga ismét vele tartott. 2013-ban azonban úgy döntött, inkább "tudományos karrierjét építi tovább", és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karának dékánjaként folytatta.
Czine Ágnes
A Fővárosi Ítélőtábla büntető kollégiumának vezetője nem véletlenül a legelfogadottabb jelölt volt. Gyakorló bíró, aki alapdiplomája mellett gazdasági büntetőjogász másoddiplomát is szerzett, jártas a nemzetközi, illetve az uniós jogban is. Egyik kedvenc kutatási területe önéletrajza szerint a tisztességes eljárás érvényesülése a bírói gyakorlatban. Politikai elkötelezettségéről, vagy legalábbis szimpátiájáról eddig nem lehetett hallani, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke tavaly az Európai Jogi Szaktanácsadó Hálózat koordinátorának nevezte ki.
Sulyok Tamás
Nem lehet sokaknak ismerős az ügyvéd neve, aki 12 évvel ezelőtt a fideszes Bartha László által irányított szegedi önkormányzatnak volt jogi szakértője. Évfolyamtársa volt Trócsányi Lászlónak, akihez jó viszony fűzi, a mai igazságügyi miniszterrel több közös publikációt jegyez. Az ügyvédi praxis mellett tanít is a Szegedi Tudományegyetem jogi karán, kutatási területe az ügyvédség alkotmányos helyzete Magyarországon, valamint az Európai Közösség belső piacára vonatkozó szabályozás és az ügyvédi szolgáltatások összefüggései.
Öncélúan továbbra sem lehet bemutatni őket FOTÓ: VAJDA JÓZSEF