Bioritmus;szem;könny;

Fotó: Thinkstock

- A könny szemünk védelmezője

Ha nincs belőle elegendő, a szem felszíne kiszárad és különféle kellemetlen panaszokat okozhat. Irritált állapotában a szem hamarabb elfárad, fokozottan érzékennyé válik huzatra, fényre és átmeneti látászavar is kialakulhat. A szem vörössé válik és gyakran égő- szúró érzéssel jár együtt. A számítógép, laptop, okostelefon hosszas és gyakori használata, a túlzott tv-nézés, a szeles, poros, cigarettafüstös vagy alacsony páratartalmú környezet (repülőgép, légkondicionált helyiség) elősegítik a szemszárazság kialakulását, illetve tovább súlyosbíthatják a panaszokat. 

A tartósan monitor előtt ülők kevesebbet pislognak, ami a szem kiszáradásához, ezáltal a látás minőségének romlásához vezet.

Percenként átlagosan 17-szer pislogunk, ám ha sokáig mereven nézünk valamit ez a szám 4-5-re csökken. A pislogások számának csökkenése a szemet védő "könnyfilm" felszakadásához vezet, amely száraz foltok kialakulását eredményezi. Az irritáció következtében reflexszerűen több könny termelődik, ám paradox módon a fokozott könnyezés sem segít, mivel a könny nem marad meg a szem felszínén és összetétele is megváltozik, így nem alkalmas a szemfelszín nedvességének hatékony visszapótlására.

A panaszokat nedvesítő szemcseppek használatával enyhíthetjük. A szemcseppek között igen nagy a választék, ezért néhány szempontra érdemes odafigyelni, hogy a számunkra legmegfelelőbb készítmény mellett dönthessünk. Lehetőleg olyat válasszunk, amely nem tartalmaz toxikus tartósítószert - a leggyakoribb a benzalkónium-klorid (BAK). Fontos szempont az is, milyen hosszú a hatása egy szemcseppnek. A hosszabb készítmények kicsit ugyan drágábbak, de megtérül az áruk, mivel sokkal ritkábban kell cseppenteni, sőt némelyiket már nem kell egy hónap használat után kidobni.

A főként reggel, ébredés után jelentkező panaszok, valamint a hideg, szeles időben fellépő fokozott könnyezés a túlzott párolgáson alapuló szemszárazságra jellemzőek, és a könny legkülső olajos rétegének zavarára utalnak. Ez esetben a könny térfogatpótlás és lubrikálás mellett a könny lipid rétegének pótlása is szükséges. Ebben az esetben a könny természetes lipidjeit tartalmazó készítmény javasolt.

A hatékony szemcsepp használata mellett érdemes bevezetni néhány életmódbeli változtatást is, melyek ugyancsak hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez: az elegendő folyadékbevitel, a tudatos, rendszeres pislogás, a szem dörzsölésének kerülése, a helyiség párásítása, az erős napsütés, a szél, a por elleni védekezés, a dohányfüstös és a légkondicionált helyiségek kerülése mind segíthetnek.

Olasz kutatók felfedeztek egy proteint, amely elősegíti a rákos áttételeknek a létrejöttét.