Szavakban jobban teljesít a Fidesz
A legújabb nyelvi leleménye a kormánypártnak, illetve a mögötte dolgozó tanácsadóknak a második devizahiteles törvénnyel kapcsolatban a "fair bank" kifejezés bedobása a köztudatba. A Fidesztől nehéz lenne elvitatni, hogy míg ellenzéke folyamatosan bonyolult magyarázkodásokba keveredik, az Orbán csapat egyszerű, könnyen érthető és emészthető hívószavakkal éri el a közvéleményt. Ez a "fair bank" azonban talán nem a legsikerültebb, hiszen nagyon sokan nem biztos, hogy tisztában vannak a "fair" jelentésével.
Nehéz így kívülről megbecsülni, hogyan működik majd ez a szófordulat, de nagy valószínűséggel, ahogy eddig is, most is felmérték milyen hatásfokkal használható - mondta Kálmán László nyelvész a Népszavának. A szakember azonban ennél is fontosabbnak tartja a tartalmi részét ennek az akciónak. Miközben jelentős törvényi változásokat hajtanak végre, igyekeznek a bankokat valamiféle személyiségjeggyel felruházni, mintha lennének fair és nem fair bankok, holott nagyon szigrú jogszabályi környezetben tevékenykedtek, tevékenykednek a pénzintézetek. Ha valamelyik mégsem tartja be az előírásokat, azt megbüntetik.
Ebben az esetben is az a jó húzás, hogy nem azt hangsúlyozzák, hogy megváltoztatják a szabályokat, hanem azt hangsúlyozzák, hogy a fair bankok jöhetnek, a nem fair bankok pedig mehetnek, aminek ugyan a valósághoz nem sok köze van, de jobban hangzik, mintha elmagyaráznák az intézkedések lényegét - vélte Kálmán László. Végül is, hogy bejön-e ez a szófordulat, az majd elválik, de a szakember szerint a megfogalmazás meglehetősen mesterei.
Kálmán László szerint egyébként a rezsicsökkentés bejelentésében sem a kifejezés volt a nyerő, hanem az, hogy ezzel a megfogalmazással el tudták "adni" a lakosságnak, holott tulajdonképpen az adófizetők pénzéből kapják az ártámogatást. Ezt csak bonyolultan lehetne elmagyarázni és nem is biztos, hogy előnyös lenne a kormányzatnak. A rezsicsökkentés viszont egyértelműen bevált. Igaz, hogy a letagadhatatlan profizmus mellett a média túlsúly is segíti a Fideszt, hiszen óriási mennyiségben öntheti folyamatosan a lakosságra ezeket a hívószavakat. A hatás elemzésekor ezt is figyelembe kel venni.
Az pedig nagyon régi jelenség, hogy egy hatalom megpróbálja ráerőltetni a saját szóhasználatát az emberekre. Erről már George Orwell is írt az "1984-ben" - jegyezte meg a Kálmán László. Kulcskérdés, hogy az éppen regnáló hatalomnak legyen saját nyelvhasználata. Ellentétben a korábbi akár MDF-es, akár szocialista-liberális kormányokkal a Fidesz ezt nagyon határozottan alkalmazza. A jelenlegi kormánypártot, illetve vezetőit láthatóan nem zavarja, hogy egy szűk értelmiségi réteg erről a hatalmi szó, vagy nyelvhasználatról Orwellre vagy a Harmadik Birodalomra asszociál. A nácik konzekvensen alkalmazták a gyakorlatban, hogy mindennek valamilyen saját nevet adtak. Ez egyébként a diktatúráknak nagyon jellegzetes vonása. A Fidesz előtti kormányok valószínűleg ezért sem akartak ilyen hatalmi nyelvet bevetni, mert nem szerettek volna ilyen nyelvi rokonságba kerülni. A Fideszt ez nem zavarja, mert pontosan tudják, hogy az emberek többségének nem ugrik be ez az összehasonlítás -jegyezte meg a nyelvész.
Kálmán László szerint ez a nyelvi trükk nagyon is hatásos, hiszen a Kádár-korszakban is működött és az akkori diktatúra nyelvhasználata átment a köztudatba. Igaz, amikor már senki nem hitt a rendszerben, a kiüresedett frázisok, "szocialista erkölcs", szocialista demokrácia", "szocialista hazafiság" és így tovább fosztóképzőkké és nevetségessé váltak. Az Orbán rezsim még nem tart itt, de biztosan eljön az az idő, amikor már nem csak a Fidesszel szemben állók, ellenzéki érzelműek számára lesz komikus a hatalom szóhasználata - mondta Kálmán László.