elnökválasztás;Brazília;Dilma Rousseff;Marina Silva;

2014-10-04 07:32:00

Második forduló lehet Brazíliában

Brazíliában az előrejelzések szerint elmarad a meglepetés, s érvényesülhet a papírforma a vasárnapi elnökválasztáson. A jelenlegi államfő, Dilma Rousseff biztosan vezet a felmérések szerint. Néhány hete még úgy tűnt, hogy leelőzheti őt a világszerte ismert, s odahaza is népszerű környezetvédő, de Marina Silva támogatottsága azóta visszaesett. Ha egyik jelölt sem szerez 50 százalék plusz egy szavazatot, október 26-án második fordulót kell tartani.

Szeptember elején még fej-fej mellett állt az államfő és a volt környezetvédelmi miniszter a népszerűségi listákon, de a kampány finisére Rousseff ismét előretört. Az amazonasi régióból származó Marina Silvát eredetileg alelnökjelöltként indította volna a Brazil Szocialista Párt (PSB). Elnökjelölt-párja, Eduardo Campos azonban augusztus 13-án légibaleset áldozata lett, s a tragédia nyomán Silva - az esőerdők védelmének élharcosa, számos nemzetközi környezetvédelmi díj birtokosa, akit a Foreign Policy magazin a világ vezető globális gondolkodói között emlegetett - előrelépett a PSB elnökjelöltjévé. A meglepetésjelölt támogatottsága villámgyorsan növekedett, s a kampány egy szakaszában 10 százalékkal előzte meg az államfőt. A legfrissebb Datafolha-felmérés szerint azonban már visszaálltak a korábbi erőviszonyok. Rousseff a voksok 40 százalékát szerezheti meg az első fordulóban, Silva 24 százalékot kapna, Neves 20 százalékkal harmadik. A második fordulóban Rousseff és Silva között 48-41 lehet az állás. Az Ibope intézet szerint Rousseff 43 százalékot kapna, Silva csak 36-ot a második fordulóban.

Marina Silva a két nagy brazil párt - a Munkáspárt (PT) és a Szociáldemokrata Párt (PSBD) - jelöltje mellett harmadik utas programmal indult, belé helyezték reményüket az őslakos indiánok, a melegek, a különféle kisebbségek. Mivel azonban a pártok televíziós kampányidejét parlamenti támogatottságuk alapján szabják meg, Silva eleve hátránnyal indult. A PT-nek 391 képviselője van a törvényhozásban, a PSBD-nek 142, míg a PSB-t magában foglaló koalíciónak alig 36. Marina Silva feleannyi ingyenes reklámidőt kapott, mint a szociáldemokraták jelöltje, Aecio Neves, Rousseff pedig Nevesnél is kétszer gyakrabban szerepelhetett a tévében, nem is beszélve arról, hogy államfőként számos programját eleve közvetítik a csatornák. Ezt az sem tudta kompenzálni, hogy Silvát a napokban meginterjúvolta a CNN sztárriportere, Christian Amanpour. A kontinensnyi államban a helyi televíziós kampány a meghatározó, de a közösségi médiában is nagy erőkkel folyik a hadakozás. Marina Silva e kampányban is hátrányban van, kisebb közösségi háló áll mögötte, s lassabban reagál a bíráló bejegyzésekre.

Rousseff és Neves egyaránt élesen támadták a nem konvencionális vetélytársnőt, megkérdőjelezték Marina Silva professzionalizmusát, s igaztalan vádakat is megfogalmaztak vele szemben. A piacbarát gazdaságpolitikát ígérő politikusnőről az államfő azt állította, hogy a bankok kezébe adná Brazíliát. Silva követett el hibákat, a legtöbb támogatót amiatt veszítette el, mivel visszalépett a melegházasságok támogatásától, noha korábban megígérte. Nem szerepelt fényesen a tévévitában a rutinos Rousseffel szemben. Fáradtnak látszott, a fiatalkori nélkülözések során szerzett betegségek - malária, hepatitis, fémmérgezés - miatt eleve gyenge az egészsége, nehezen bírta a kampány rohanó tempóját. Az előző elnökjelölt tragédiája miatti gyász és szimpátia hangulata pár hét alatt eloszlott, mint a Wall Street Journal által megszólaltatott politikai elemzők rámutattak, Silvából a kampány végére "átlagos" jelölt lett.

Dilma Rousseff egyik utolsó választási gyűlésén a "nagyágyút", legendás elődjét, az egykori szakszervezeti vezetőből lett volt köztársasági elnököt, Luis Inácio Lula da Silvát is bevetette. Lula rekedtes hangján is magával tudja ragadni a közönséget, írta a madridi El País. A PT 12 éve vezeti az országot, s az elnökasszony fő érve, hogy csak ő tudja megvédeni a Munkáspárt által bevezetett vívmányokat. Lula és Dilma vezetésével 36 millió brazíliait emeltek ki a szegénységből, sorolta a kampánygyűléseken. A brazil gazdaság által felhalmozott rekordnagyságú deficitet nem említette. Az elnökasszony korábban erélyesen bírálta az amerikaiakat az NSA titkos adatgyűjtése, a brazíliai lehallgatások miatt, még washingtoni útját is lemondta. Azóta persze mégiscsak tárgyalt Obamával. Aggódva figyelik a brazil elnökválasztás alakulását Argentínából. Brazília irányváltása a baloldali populista dél-amerikai kormányzatok összefogásának, a Mercosur integrációs szervezet által kialakított vámuniónak is a végét jelenthetné.