Az elmúlt években óriásit változott az egyik legmodernebbnek, ugyanakkor legizgalmasabbnak tartott művészeti ág, a design. Korábban elsősorban a formatervezést, a tárgykultúra tervezését kértük számon a design szakembereitől, ma már a design része a felhasználó élmény megtervezése is, beleértve legkorszerűbb vizuális, kommunikációs és informatikai eszközök használatát. A Várkert Bazárban látható Átvitt értelem című kiállítás, amelynek kurátora Nemes Attila éppen arra keresi a választ, hogy milyen feladatai vannak a jövő designereinek, amikor a legtöbb eszközünk internet csatlakozással bír, amikor a tárgytervezést a felhasználói folyamatok megtervezése előzi meg. A tényleg XXI. századi hangulatot árasztó tárlatot végigkísérve jó megállapítani, hogy a magyar tervezők ezekre a kihívásokra igencsak jól feleltek. Csak néhány projekt, amelyet érdemes személyesen is tanulmányozni a november 2-ig nyitva tartó kiállításon: Oszvald Eszter Robothala, Kiss László Kock-Knock kulcsa.
A tárlat egyik legfontosabb projektje Juhász Márton GyroSet nevű rendszerének a bemutatása. Az ötletgazda egy olyan rendszert hozott létre, amely a nyaktól lefelé megbénult emberek mozgását segíti, mégpedig úgy, hogy a fejükre helyez egy érzékelőt, amelyet kiegészít egy számítógéppel, így az elektromos tolószékkel közlekedő a fejmozgásának változtatásával biztonságosan képes eljutni oda ahová szeretne. Tehát a GyroSet segítségével a mozgáskorlátozott képes arra, hogy önállóan közlekedjen. A Design Hét díszvendége idén Hollandia. A szintén a Várkert Bazárban látható A mindennapok intelligenciája című kiállítás a holland design sokszínűségét igyekszik bemutatni. Hollandia ma a világ egyik design-nagyhatalmának számít - meséli Szemerey Samu, a kiállítás kurátora. A holland design mögé mára nagyon komoly gyártási és infrastrukturális háttér épült. Ezt tudatos fejlesztés előzte meg. A mostani tárlat ezekből az eredményekből próbál egyfajta válogatást felmutatni.
Ami pedig a szemléletváltást illeti, jól megfigyelhető, hogy mára a mindennapjainkba mennyire beépült a design és ezen a tárlaton is jól követhető az információs technológiák hangsúlyozott használata. A kiállításon megjelennek a hagyományos tárgykultúra körébe számító tárgyak, például a neves holland designer, Winde Rienstra hétköznapi anyagokból - parafából, bambuszból és legóból - készült divatcipői. A legóból készült modell a világhírű énekesnő, Lady Gaga egyik nagy kedvence. A Design Hét díszvendége Jurgen Bey, az ő stúdiójának több projektjét is megismerhetjük.
Az épület udvarán állították fel Massoud Hassani Széllel hajtott aknaszedőjét. A művész gyermekkorában Kabul külvárosában gyakran épített széllel hajtott játékokat, amelyek időről időre betévedtek a környező aknamezőkre. Erre és a mindennapos balesetekre emlékezve designer hallgatóként megépítette a Mine Kafont, ami egy átlagos ember magasságával és súlyával bíró aknaszedő szerkezet. A Kafon magja egy 17 kg súlyú vas gömb, amelyből több tucat bambusz láb áll ki. A szerkezet útját a magban lévő GPS adó jelzi, kirajzolva az aknáktól megtisztított útvonalat. Egy robbanással a Kafon csupán egy-két lábat veszít, így egy útján három-négy aknát hatástalaníthat.