A Habitat for Humanity Magyarország a Lakhatási világnapról megemlékezve (október 7.) a legsúlyosabb lakhatási problémákra hívja fel a figyelmet évről-évre. Idén a gyermekeket érintő problémákat szeretné a figyelem fókuszába állítani az elmúlt pénteken kezdődő és egész hétvégén tartó utcai akciójával.
A lakhatási szegénység enyhítésén dolgozó civil szervezet egy fekete házat állított fel Budapesten, az Örs vezér téri IKEA előtt. A fekete házra a járókelők fehér téglákat ragaszthattak, melyre előzőleg ráírták: mi az, amitől egy gyerek igazi otthonnak érzi a helyet, ahol él. A szervezők tervei szerint *** a járókelők segítségével vasárnapra - a Lakhatási világnap előestéjére - a fekete ház fehérré változik, és így lesz - szimbolikusan - a Gyermekálmok háza.
Néhány hete nyilvánosságra került adatok szerint Magyarországon minden harmadik gyerek súlyos anyagi nélkülözésben él. A szegénység jelentős részben lakhatási problémákban mutatkozik meg. A Habitat előző évről szóló lakhatási jelentése például felhívta a figyelmet arra, hogy a lakásminőségi problémák a gyereket nevelő családokat érintik leginkább.
Ugyan a lakások átlagos minősége folyamatosan javul, de továbbra is 170 ezer gyermek él olyan lakásban, amelyben nincs WC, 197 ezer gyermeknek sötét az otthona, 620 ezer gyermek (a gyermekek majd harmada) pedig egészségre ártalmas körülmények között, nedves, penészes lakásban él.
Európa sereghajtói között vagyunk, ha az otthonok túlzsúfoltságát nézzük, ám még rosszabb a helyzet a gyerekes családok körében, akiknek 65 százaléka él méltatlanul kis helyen, összezsúfolva. A rossz lakásminőség gyakran együtt jár az energiaszegénységgel is. A három vagy többgyerekes családok ötöde nem tudja megfelelően kifűteni lakását, mert rossz minőségű a fűtési rendszere, hiányos a lakás szigetelése vagy a nyílászárók nem megfelelő állapotúak.
- A terepen végzett munkánk során főleg mélyszegénységben élő családoknak nyújtunk segítséget otthonaik megújításához, közösségeik megerősítéséhez. Folyamatosan szembesülünk ilyenkor a gyerekeket érintő, súlyos lakhatási gondokkal, mely az életük többi területére is negatív hatással van - mondta Szekér András, a Habitat for Humanity Magyarország igazgatója.
A Habitat igyekszik javaslataival hozzájárulni ahhoz, hogy olyan lakáspolitikai intézkedések szülessenek, melyek a legszegényebbeket is elérik. Az utóbbi években ezek ugyanis nem adtak hatékony választ a problémáikra. Családok százezrei adósodtak el, a hátralékot felhalmozóknak pedig csak a töredékét éri el az adósságkezelési szolgáltatás.
A hatékony adósságkezelésre dolgoz ki javaslatokat a szervezet által létrehozott adósságkezelési kerekasztal, mely a Mátraverebélyen, mélyszegénységben élő közösség problémáin keresztül igyekszik megismerni az eladósodás okait, és országosan is működőképes javaslatokat megfogalmazni.
A szervezet dolgozta ki a szociális bérlakások számának bővítését célzó Szociális Lakásügynökség koncepciót is. A megfizethető bérlakások számának növelése sok családalapításban gondolkodó vagy gyerekes család számára hozna megoldást.
Ők ugyanis alacsonyabb jövedelem mellett nem gondolkodhatnak saját lakás vásárlásában, így sokuknak maradnak a kényszerhelyzetek: a szülőkkel együtt élés, tisztázatlan bérleti viszonyok, vagy - krízishelyzetben - az átmeneti otthonok szűkös kínálata, legsúlyosabb esetekben akár a család szétválasztása, a gyerekek állami gondozásba vétele.