KSH;ipari termelés;vegyipar;export;élelmiszeripar;autógyártás;

2014-10-07 20:51:00

Durván esett a hazai ipar teljesítménye

A nyár utolsó hónapjában ugyan az előző évhez képest még növekedett az ipari termelés, de júliushoz képest jelentősen visszaesett. A KSH szakembere szerint ennek meghatározó oka az egyik hazai autógyár egy hónapos leállása volt. A gazdaságkutató szerint inkább a nemzetközi környezet romlása lassította a növekedést. Jövőre további visszaesésre lehet számítani.

Augusztusban az ipari termelés 2,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Júliushoz képest viszont 5,7 százalékkal visszaesett a termelés - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden előzetes adatok alapján. Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a havi visszaesést elsősorban az egyik nagy járműgyártó cég egész hónapos leállása okozta. Emellett a vegyiparban is voltak alkalmi leállások és az élelmiszeriparban is csökkent a termelés.

A KSH internetes hírekre hivatkozva közölte, a győri Audi-üzem motorgyárában július 30-án háromhetes, míg a járműgyárban augusztus 8-án négyhetes nyári leállás kezdődött, amikor a munkatársak kivették évi rendes szabadságukat.

Megkeresésünkre az Audi kommunikációs osztálya tájékoztatta lapunkat, hogy a több éves gyakorlatnak megfelelően a motorgyár valóban 2-3 hétre leállt, de a járműgyár nem állt le, hanem csekély mértékben csökkentett üzemmódban termelt, sőt, augusztus közepétől beindult a harmadik műszak is a járműgyártásban.

Az előző három hónapban még rendre 10,1, 11,3 illetve 12,3 százalékos éves növekedést jelzett az ipari statisztika. Ezért is értetlenül állnak a hirtelen romló adatok előtt az elemzők.

Augusztusban az export növekedési üteme is lelassult, és - részben a járműipari termelés csökkenése miatt - a belföldi értékesítésben visszaesés volt tapasztalható, ellentétben a korábbi hónapokkal. Az éves bázist tekintve, tavaly augusztusban 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest. 2013 szeptemberétől viszont folyamatos bővülést mutatnak az éves összevetésű indexek.

Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője is kételkedett abban, hogy az Audi motorgyár részleges leállása ilyen nagy mértékben visszahúzta volna a hazai ipari termelést. Az adatokat vizsgálva egyértelmű, hogy a 2013. közepén az ipari termelésben beindult lendület idén nyár elejére alábbhagyott. A GKI előrejelzése is számolt a lassulással, hiszen az euróövezetben, ahová a magyar export döntő része, és Németországban, ahová a kivitel 30 százaléka irányul, a vártnál kisebb a növekedés. A német gazdasági minisztérium kedden közölt adatai szerint 4 százalékkal esett vissza a termelés júliushoz képest, ilyen nagy mértékű csökkenésre a 2009-es pénzügyi válság óta nem volt példa.

A kutatásvezető hangsúlyozta, ha legfőbb piacainkon lassulás tapasztalható, akkor a magyar gazdaság sem bővülhet tartósan. Ezért a GKI az idei 8 százalékos ipari növekedés után 2015-ben már csak 5 százalékos bővülésre számít. A működőtőke beruházók nem tolonganak Magyarországon és az ország csak egy lehetséges telephely lett a sok közül, amely ráadásul elveszítette korábbi vonzerejét.

A lassulás benne volt az adatokban, Magyarország "búcsút mondhat" a kétszámjegyű növekedésnek - értékelte az augusztusi ipari növekedést Balatoni András, az ING vezető elemzője. Mivel azonban a rendelésállomány továbbra is növekedést mutat, éves átlagban 7,8 százalékkal bővülhet az ipar - mondta. Ő is túlzónak tartja, hogy egyetlen gyár termelése, leállása ilyen mértékű lassulást okozna. Magyarországon az iparban az autóipar, és egyes autóipari kapacitások dominálnak, a koncentrált szerkezet miatt pedig felerősödhet a hullámzás. Ugyanakkor az autógyártás termelésének ütemezése nem hordoz sok információt a gazdasági konjunktúra általános állapotáról - jegyezte meg.