Magyarország;hitelminősítő;besorolás;államdósság;

- Csak jövőre jöhet a felminősítés

Magyarország jövőre kerülhet vissza a befektetési ajánlású államadós-besorolási kategóriába. Előtte azonban végignézik, hogyan sül el a devizahitelek kivezetése - derül ki a londoni pénzügyi elemzők keddi tanulmányából.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott osztályzati sávok határövezetében lévő feltörekvő gazdaságok minősítési esélyeit elemezték, annak alapján, hogy a vizsgált országok makromutatói hogyan változtak.

Magyarország esetében megállapították, hogy a cég által figyelt öt alapmutató - a három évre visszatekintő éves átlagos reálnövekedés, az export százalékában mért teljes külső adósságállomány, a devizatartalékokhoz viszonyított rövid lejáratú külső adósság, az államháztartási hiány és a GDP-arányos folyómérleg-egyenleg - közül négy javult a befektetési ajánlású magyar szuverén adósbesorolás megvonása óta. Egyedül a hazai össztermékhez mért államháztartási deficit romlott, de a cég kiemeli, hogy az összehasonlító bázisévben - vagyis 2011-ben, a leminősítés évében - ezt az adatot torzították a nyugdíjpénztári rendszer átalakításából eredő költségvetési tételek.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint mindez, valamint a javuló növekedési várakozások és a költségvetési szigor - amelyet az Európai Bizottság is felügyel - megteremti a feltételeit annak, hogy Magyarország jövőre visszatérhessen a befektetési ajánlású adósminősítési kategóriába.

A jövő év nyara előtt azonban nem valószínű Magyarország felminősítése, mivel a hitelminősítők meg akarják várni a devizaalapú hitelekkel kapcsolatos vitás kérdések lezárását, a 2014-es államadósság-folyamatok teljes körű adatsorát, és a jövő évi államháztartási deficitcél teljesítésének terveit. Addig a magyar felülvizsgálatok várhatóan semleges eredménnyel zárulnak - jósolták keddi tanulmányukban a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői.

Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb besorolást: a "BB" hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától még két fokozattal lejjebb van.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) viszont javította az idei és a jövő évi magyar GDP-növekedési prognózisát: az IMF a kedden nyilvánosságra hozott World Economic Outlook (WEO) jelentésben azzal számol, hogy a magyar gazdaság 2014-ben 2,8 százalékkal, 2015-ben 2,3 százalékkal bővülhet. Az IMF nyáron közzétett országjelentésében még 2 százalékos idei és 1,7 százalékos jövő évi növekedés szerepelt.

Holtan találtak angliai szállodai szobájában egy nőt, aki korábban hosszas gyűlölethadjáratot folytatott a Portugáliában több mint hét éve eltűnt skót kislány, Madeleine McCann szülei ellen.